ישראל תמכור לצ'כיה מערכות מכ"מ ב-400 מיליון שקל

התעשייה האווירית זכתה במכרז למכירת המערכות וניצחה יצרניות משוודיה, אנגליה וצרפת ■ תא"ל (במיל') יאיר קולס: "יחזק את החברות ואת היחסים הביטחוניים בין ישראל וצ'כיה"

חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכ"מ MMR
חגי עמית

התעשייה האווירית תמכור שמונה מערכות מכ"מ תמורת 400 מיליון שקל לצבא צ'כיה. כך עולה מההסכם שנחתם היום (חמישי) בין משרד הביטחון הישראלי למקבילו הצ'כי.

המכ"מ שהצ'כים רוכשים הוא בעל יכולת תמיכה במערכות הגנה אווירית, דוגמת כיפת ברזל, ברק ושרביט קסמים (מערכות אלה אינן חלק מהעסקה הנוכחית). זו עסקה משמעותית לצ'כיה - מדינה שתקציב הביטחון שלה ב-2020 צפוי להסתכם במעט יותר מ-3 מיליארד דולר. צ'כיה מגדילה את תקציב הביטחון שלה משמעותית בשנים האחרונות. מערכות המכ"מ יסופקו למשרד ההגנה הצ'כי ב-2023-2021.

צ'כיה משתייכת לברית נאט"ו, ובהתאם לכך המערכות שיסופקו לה מתאימות לסנכרון עם מערכות ההגנה של נאט"ו וישולבו בהן. כ-30% מרכיבי המכ"מים ייוצרו בצ'כיה בתעשיות מקומיות, שישמשו קבלני משנה של התעשייה האווירית.

המגעים לעסקה הנוכחית החלו לפני שש שנים. התעשייה האווירית זכתה במכרז למכירת המערכות וניצחה יצרניות משוודיה, אנגליה וצרפת. עד היום נמכרו יותר מ-120 מערכות מכ"מ דומות של התעשייה האווירית ברחבי העולם.

מנכ"ל אלתא, יואב תורג'מןצילום: אלון רון

סמנכ"ל התעשייה האווירית ומנכ"ל אלתא, יואב תורג'מן, אמר היום: "מדובר על אחת העסקות הראשונות שצ'כיה עורכת עם העולם המערבי ומדובר בסגירת מעגל בהתחשב בכך שבמלחמת העצמאות הם היו אחת המדינות היחידות שתמכו בנו באספקת נשק".

שר ההגנה של  צ'כיה, לובומיר מטנר, אמר כי "ההסכם לרכישת שמונה מכ"מי כיפת ברזל הוא אחד מפרויקטי המודרניזציה העיקריים של צבא צ'כיה, ובמיוחד של כוחות ההגנה האווירית שלנו. אני שמח מאוד שעם חתימת ההסכם אנו מתחילים בתהליך של סיום התלות במערכות רוסיות מיושנות, ובמקביל מצטיידים במערכת מודרנית בעלת ניסיון מבצעי מוכח, משותפה אסטרטגית לטווח ארוך, כמו מדינת ישראל. אני מברך גם על ההזדמנויות שההסכם פותח בפני חברות הביטחון הצ'כיות".

ראש 'סיבט' במשרד הביטחון, תא"ל (במיל') יאיר קולס, "ההסכם שנחתם היום, יחזק את החברות ואת היחסים הביטחוניים בין ישראל וצ'כיה. אנו מקווים שהסכם זה יפתח את הדלת לשיתופי פעולה נוספים עם צ'כיה ועם מדינות נוספות בנאט"ו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker