ג'יי.פי מורגן יהיה אחד מעושי השוק הראשיים באג"ח של ממשלת ישראל

הבנק האמריקאי מצטרף לרשימת עושי השוק הראשיים של משרד האוצר, הכוללת את הבנקים הישראליים הגדולים ועוד שישה בנקים זרים ■ עושי השוק נדרשים להבטיח סחירות ונזילות של האג"ח בשוק המשני

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן צ'ייס
בנק ההשקעות ג'יי.פי מורגן צ'ייס

הבנק האמריקאי ג'יי.פי מורגן מצטרף לשורת בנקים ישראליים וזרים המשמשים עושי שוק ראשיים באג"ח הממשלתיות של ישראל. משרד האוצר הודיע היום (ג') כי החשב הכללי, רוני חזקיהו, חתם עם הבנק על הסכם הצטרפות לתוכנית עושי השוק, המופעלת לפי חוק מלווה המדינה.

עד כה שימשו 12 בנקים כעושי שוק ראשיים - שישה מהם זרים ושישה ישראליים. עושי שוק הם גופים מתמחים במסחר בניירות ערך בשוק הראשוני (בשלב ההנפקה של הניירות) ובשוק המשני (במסחר שלאחר ההנפקה), ותפקידם להבטיח סחירות ונזילות של הניירות בשוק המשני. עושי השוק הראשיים באג"ח הממשלתיות מחויבים להשתתף בהנפקות האג"ח של הממשלה ולבצע בהן מסחר בשוק המשני. בתמורה לחובה זו, הם זוכים, בין השאר, לשריון של השתתפותם בהנפקות, להקצאה עודפת של אג"ח במחיר מיוחד ולגישה למאגר ההשאלות שהקים משרד האוצר.

רפורמת עשיית השוק באג"ח ממשלתיות נכנסה לתוקף ב-2006, ונעשתה במטרה להגדיל את הסחירות בשוק המשני, להקטין את עלויות הגיוס של הממשלה ומכאן גם של המגזר הפרטי, להכניס גופים זרים לשוק ולהגדיל את בסיס המשקיעים באג"ח הממשלתיות של ישראל. במרוצת השנים מונו לעושי שוק ראשיים חמשת הבנקים הגדולים בישראל וכן גופים בינלאומיים כגון גולדמן סאקס, מורגן סטנלי, UBS, דויטשה בנק, סיטי גרופומריל לינץ'. גם בנק ההשקעות ליהמן בראדרס זכה במינוי כזה, לפני קריסתו – והמינוי התגלגל לידי ברקליס, שרכש חלק מהפעילות של ליהמן בראדרס.

רוני חזקיהו, החשב הכללי במשרד האוצרצילום: עופר וקנין

נכון לסוף ספטמבר 2019, מלאי החוב הממשלתי הסתכם ב-822.3 מיליארד שקל (יתרה מתואמת). מתוך סכום זה, יתרת החוב המקומי הסחיר הסתכמה ב-465.7 מיליארד שקל, ויתרות החוב החיצוני הסחיר (הנפקות עצמיות של הממשלה) – ב-61.3 מיליארד שקל, ועוד 28.4 מיליארד שקל באג"ח של ממשלת ישראל בערבות של ממשלת ארה"ב.

במשרד האוצר אומרים כי הצטרפותו של ג'יי.פי מורגן לרשימת עושי השוק היא "חיזוק נוסף לשוק האג"ח הממשלתיות של ישראל, לאחר הודעתה של חברת המדדים FTSE Russell מספטמבר האחרון על כניסת ישראל למדד האג"ח העולמי WGBI". חזקיהו אמר כי הצטרפותו של ג'יי.פי מורגן לעשיית השוק באג"ח הממשלתיות צפויה לחזק את שוק האג"ח. "בנוסף, הרחבת עסקיו של הבנק בישראל מעידה על חוסנה של הכלכלה, דירוגה הגבוה והזדמנויות ההשקעה בה", אמר חזקיהו.

גלעד פייס, מנהל פעילות המסחר וההשקעות בישראל של ג'יי.פי מורגן, הוסיף: "הצטרפותנו לתחום עשיית השוק תרחיב את ההיצע שלנו למוצרים פיננסיים ישראליים. לג'יי.פי מורגן יש בישראל היסטוריה הנפרשת על פני למעלה מחמישה עשורים, ואנחנו שמחים על העמקת מחויבותנו לישראל ולכלכלתה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker