"הצהרת רצינות" של הביטוח הלאומי: פירסם מכרז לניהול כספיו - לאחר שתופסק העברתם לאוצר

פרסום המכרז אמור לשדר מסר שלפיו הביטוח הלאומי פועל להפסיק את העברתם של עודפי התקציב שלו למשרד האוצר ■ אף שהביטוח הלאומי הודיע כי תוקף ההסכם בין הצדדים יפקע בספטמבר האחרון, העברת הכספים נמשכת בינתיים

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין המוסד לביטוח לאומי
בניין המוסד לביטוח לאומיצילום: אליהו הרשקוביץ

הביטוח הלאומי פירסם אתמול (שני) מכרז לקבלת שירותי ניהול השקעות לעודפי התקציב שלו - המועברים כיום לידי משרד האוצר. פרסום המכרז אמור לשדר מסר שלפיו הביטוח הלאומי אכן שוקל לממש את איומיו ולהפסיק את העברת הכספים לידי הממשלה. 

זה יותר משנה מצהיר הביטוח הלאומי כי בכוונתו להפסיק את העברת העודפים למשרד האוצר - המשתמש בהם כאחד המקורות למימון הוצאות הממשלה. משרד האוצר פעל במרץ נגד כוונות הביטוח הלאומי, מפני שהפסקת ההסכם תפער בור עצום בתקציב המדינה: רק בעשרת החודשים הראשונים של 2019, הועברו כך למשרד האוצר 20.3 מיליארד שקל.

מטרת המכרז החדש היא לבחור עד ארבעה צוותים בחברות ניהול השקעות, שיבצעו את פעולות ההשקעה של עודפי התקציב. לצד זאת, צפוי הביטוח הלאומי לפרסם מכרז נפרד לשירותי ייעוץ השקעות.

לפי המכרז לשירותי הניהול, שאמור להיסגר ב-22 בינואר, המציעים נדרשים להיות מי שמנהלים תיקי השקעות בסך 2.5 מיליארד שקל לפחות, ובכלל זה 500 מיליון שקל לפחות בעבור מוסדות ציבוריים, גופים מוסדיים או חברות ציבוריות. הצעותיהם ידורגו רק לפי המחיר שיוצע (שיעור עמלת הניהול), ובלבד שעמדו בתנאי הסף.

מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלרצילום: עופר וקנין

במסמכי המכרז מוסבר: "דמי הביטוח הנגבים על ידי הביטוח הלאומי מתושבי המדינה בתוספת השתתפות האוצר משמשים לתשלום קצבאות לתושבים. ככל שגביית דמי הביטוח והשתתפות האוצר עודפת על תשלומי הקצבאות, נוצרים עודפים המיועדים להשקעה. הביטוח הלאומי הודיע על אי-חידוש הסכם להשקעת העודפים שנערך ב-1980 עם ממשלת ישראל, שלפיו השקעת עודפי הכספים ופירותיהם נעשתה על ידי משרד האוצר. לפיכך, ככל שיצטברו עודפי כספים להשקעה, הביטוח הלאומי מעוניין לנהל את השקעותיו בהתאם להוראות החוק ואופן פעילותו, ושוקל לצורך כך לשקול שירותי ניהול תיקי השקעות" . 

בשנה האחרונה, הביטוח הלאומי יצר קשר עם גורמים שונים בגישושים בנושא המתכונת האפשרית של ניהול הכספים. בין השאר, נוצר קשר עם נגיד בנק ישראל לשעבר ד"ר דוד קליין, בהצעה שיעמוד בראש ועדת ההשקעות העתידית. כמו כן, רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון התבקשה לחוות את דעתה על אופי הפיקוח הנדרש על ההשקעות של הביטוח הלאומי. 

ההודעה הרשמית הראשונה על ביטול ההסכם בין הביטוח הלאומי לאוצר ניתנה בספטמבר 2018, אבל בסופו של דבר לא נכנסה לתוקף, בעקבות דיונים שנערכו בין הצדדים. במארס 2019 התכוון הביטוח הלאומי שוב להודיע על ביטול ההסכם - אבל גם אז ההודעה לא נכנסה לתוקף. לבסוף, ביולי האחרון שיגר מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, לשר האוצר, משה כחלון, הודעה נוספת על ביטול ההסכם - שאמורה היתה להיכנס לתוקף באמצע ספטמבר. הלכה למעשה, הביטול לא נכנס לתוקף עדיין - על רקע דרישה של משרד המשפטים מהביטוח הלאומי להקפיא את המצב. בפועל, העברת הכספים למשרד האוצר נמשכת בינתיים. 

במשרד האוצר תקפו בשנה האחרונה במלים קשות את התנהלות הביטוח הלאומי, וגם את עצם הכוונה שלו לנהל בעצמו את עודפי התקציב. הממונה על התקציבים במשרד, שאול מרידור, אמר ביולי: "המוסד לביטוח לאומי מקבל מהחשב הכללי ריבית גבוהה ללא סיכון, והוא מבקש להשקיע באפיקים מסוכנים. המשמעות היא שמי שמקבל את השירותים של הביטוח הלאומי - כולנו - ישלם את הפער שנוצר. הגירעון של המוסד ייפול על כתפי האזרחים כולם". על כך הגיב אז מנכ"ל הביטוח הלאומי שפיגלר באמירה: "יהיה טוב לראש אגף התקציבים להתמקד בגירעון שאותו הוא יצר ועליו הוא אחראי, ולא לגלגל את האחריות לפתחנו ולאיים על הביטוח הלאומי, המחויב לוודא שציבור המבוטחים הישראלי יקבל את מלוא זכויותיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker