מרידור: "צריך לחייב רגולטורים לשקול גם שיקולים כלכליים"

הממונה על התקציבים בוועידת ישראל לתעשייה: "אנחנו רוצים שרגולטור בתחום הסביבה, למשל, ישקול לא רק שיקולי סביבה, אלא גם ישאל מה המשק ירוויח מההחלטה הבאה שלו" ■ לדבריו, בתקציב המדינה הבא נדרשים צעדי התכנסות בסך 30-25 מיליארד שקל

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הממונה על התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור, בהרצאתו בוועידת ישראל לתעשייה של התאחדות התעשיינים בגני התערוכה (אקספו) בתל אביב
הממונה על התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור, בהרצאתו בוועידת ישראל לתעשייה של התאחדות התעשיינים בגני התערוכה (אקספו) בתל אביבצילום: סיון פרג'

יש לחייב את הרגולטורים בישראל לשקול גם שיקולים כלכליים בעת החלת אסדרה חדשה - כך אמר היום (ב') הממונה על התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור, בוועידת ישראל לתעשייה של התאחדות התעשיינים, הנערכת בתל אביב. לדבריו, "אנחנו רוצים שרגולטור בתחום הסביבה, למשל, ישקול לא רק שיקולי סביבה, אלא גם ישאל את עצמו כמה המשק ירוויח או יפסיד מההחלטה הבאה שלו".

מרידור הציג את השינויים הנדרשים, לדעתו, בסביבה העסקית בישראל כדי לאפשר את המשך הצמיחה של המשק בקצב הפוטנציאלי שלו בעשורים הבאים. "בכל הנוגע לסביבה העסקית, מי שאינו רץ הולך אחורה", אמר. "ישראל עדיין אינה במקום שבו היינו רוצים לראות את עצמנו בדירוגים העולמיים", הוא הוסיף.

הממונה על התקציבים אמר כי מלבד חיוב רגולטורים בשקילת ההשפעות הכלכליות של פעולותיהם, נדרש אימוץ של סטנדרט רגולטורי בינלאומי. "לא יכול להיות שהרגולטורים שלנו בוחרים את הרגולציה שהם מעדיפים - חלק אחד מדנמרק, חלק אחר מהולנד, וחלק אחר מצרפת. זה יוצר עלויות בלתי-נסבלות על המגזר העסקי", הוא הסביר.

כמו כן, אמר מרידור, נדרשות ודאות ויציבות רגולטוריות רבות יותר - כך שעסק שעומד במערך הדרישות להוצאת רישיון עסק, למשל, לא יידרש פתאום לעמוד בדרישות חדשות ממקורות אחרים.  כמו כן, לטענתו, הממשלה נדרשת להשקיע בהפחתת ביורוקרטיה באמצעות דיגיטציה.

על תקציב המדינה הבא אמר מרידור כי נדרשים בו צעדי התכנסות (הגדלת הכנסות או הקטנת הוצאות של הממשלה) "בסדר גודל של 30-25 מיליארד שקל. זה יהיה תקציב מאתגר, אבל זה גם אפשרי. עשינו כאלה בעבר, גם בשני העשורים האחרונים - אבל זה לא בא בקלות".

מרידור הוסיף כי חשוב שהגירעון בתקציב לא יעלה על 2.5% מהתמ"ג, מפני שכל גירעון גבוה יותר צפוי להביא לעלייה ביחס החוב לתמ"ג - שעלולה לגרום לכך שהממשלה תוציא חלק גדול יותר מתקציבה על החזר חובות. "אנחנו מוטרדים קצת מהעלייה שהיתה בשנה שעברה ביחס החוב לתוצר, וכשתהיה ממשלה נעביר תקציב שיתקן את המגמה הזאת", אמר הממונה על התקציבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker