הקלות לעסקים קטנים: חברות שמחזורן עד 20 מיליון שקל בשנה לא יחוייבו לדווח על מיזוג

רשות התחרות בוחנת את העלאת רף הפטור מ-10 מיליון שקל ל-20 מיליון, ובתנאי שהמחזור המצרפי של החברות המתמזגות לא יעלה על 360 מיליון שקל

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכל הלפרין, הממונה על התחרות
מיכל הלפרין, הממונה על התחרותצילום: אוליבייה פיטוסי

החובה להגיש הודעות מיזוג לא תחול על חברות שמחזור המכירות השנתי שלהן נמוך ממיליון שקל. כך על פי טיוטת תזכיר שפירסמה רשות התחרות. בטיוטה צוין כי הממונה על התחרות, מיכל הלפרין, תעניק פטור מחובה זו במקרים שבהם חובת הדיווח נובעת ממחזור המכירות של החברות. כיום הפטור תקף לחברות שמחזורן השנתי עד 10 מיליון שקל. המשמעות היא הקלה במיזוגים לחברות קטנות.

חברות שמתמזגות חייבות לדווח על כך לרשות התחרות ולקבל את אישורה. זאת כדי לוודא שהמיזוג לא יפגע בתחרות במשק. כדי להקל על החברות ועל עובדי הרשות, נקבעו בשנים האחרונות פטורים שונים למקרים שאינם מעלים חשש לפגיעה ודאית בתחרות.

לדוגמה, תקנה 9(2) בתקנות ההגבלים קבעה כי סכום מחזור המכירות המינימלי של לפחות שתיים מבין החברות המתמזגות, המחייב את החברות באישור המיזוג, יהיה גבוה מ-10 מיליון שקל. כך, אם שתי חברות שמחזור כל אחת מהן עד 10 מיליון שקל בשנה רוצות להתמזג, הן אינן מחוייבות בהגשת הודעת מיזוג אלא רק בהגשת בקשה לפטור מחובת דיווח. עתה מתכוונת הממונה להעלות את הפטור לחברות שמחזורן עד 20 מיליון שקל.

בנוסף, גם סעיף 17(א) לחוק התחרות הכלכלית קובע חובת דיווח בהתאם לגובה מחזור המכירות המצרפי של החברות המתמזגות. על פי הסעיף, חובת הדיווח לרשות התחרות על מיזוג חברות חלה כשמחזור המכירות של החברות המתמזגות יחד בשנת המאזן שקדמה למיזוג עולה על 360 מיליון שקל. גם במקרה זה הסכום עודכן באחרונה למעלה במטרה להביא לכך שחובת הדיווח תחול רק עלמיזוגים בעלי השפעה כלכלית מהותית.

השורה התחתונה היא, שבכל מקרה שבו צדדים למיזוג אינם חוצים את הסף המינימלי של מחזור המכירות שלהם - שאינו עולה על 20 מיליון שקל, ובנוסף מחזור המכירות המצרפי של החברות המתמזגות אינו עולה על 360 מיליון שקל - הצדדים למיזוג יוכלו להגיש בקשה לפטור מהודעת מיזוג. רשות התחרות עשויה להודיע לצדדים כי אין הם נדרשים למסור הודעת מיזוג.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker