הסוף לגיהוצים: המשק יאמץ את תקן EMV לכרטיסי אשראי עד נובמבר 2020

בנק ישראל דחה למעשה בכחצי שנה את המועד שבו יעברו כל בתי העסק בישראל יעברו לסליקה באמצעות השבב המוזהב והקשת הקוד הסודי ■ בנק ישראל: "שיטה זו משפרת מאוד את אבטחת העסקות וההגנה על הלקוחות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תשלום באמצעות כרטיס עם שבבצילום: בלומברג

הטמעת השימוש בתקן EMV בבתי עסק גדולים תיעשה עד 30 בנובמבר 2020 – כך קובע מתווה מעודכן שפירסם בנק ישראל הבוקר (רביעי). הבחירה במועד זה משקפת דחייה של לוחות הזמנים שתוכננו בפיקוח על הבנקים, שהתכוון לחייב את העסקים הגדולים לאמץ את תקן EMV עד יולי 2020.

המתווה החדש קובע לוחות זמנים להפסקת הסליקה של עסקות בכרטיסי אשראי באמצעות הטכנולוגיה הוותיקה, המתבססת על הפס המגנטי שבכרטיסים, ולתחילת השימוש בתקן EMV – שורה של מפרטים לביצוע עסקות מאובטחות יותר בכרטיסי האשראי, שהמאפיינים המוכרים ביותר שלו הוא השבב המוזהב המוטבע כיום ברוב כרטיסי האשראי החדשים המונפקים בישראל, והקשת קוד סודי בעת ביצוע עסקה בכרטיס אשראי.

תשלום באמצעות הטלפון ברכבת התחתית בניו יורקצילום: Michelle V. Agins/The New York Times

בבנק ישראל מסבירים כי באמצעות השבב, מוצפנת כל עסקה בנפרד, בניגוד להצפנה הקבועה המתבססת על הפס המגנטי. "שיטה זו משפרת מאוד את אבטחת העסקות וההגנה על הלקוחות", אומרים בבנק המרכזי.

בבנק ישראל מקווים כי בעקבות זאת, יפגוש הציבור כבר בחודשים הקרובים מסופי תשלומים הפועלים בשיטה החדשה. השימוש בתקן EMV נחוץ לביצוע תשלומים ללא מגע באמצעות טלפונים ניידים (בתקן NFC) וגם בעת השימוש באפליקציות תשלום מסוימות.

בשיטה החדשה, יידרש הצרכן להכניס את הכרטיס למסוף שיותקן בנקודת התשלום (ללא צורך במסירת הכרטיס לקופאי), ולהקיש קוד סודי (אותו קוד המשמש למשיכת מזומנים בכספומטים) בעת ביצוע עסקה. אם סכום העסקה אינו עולה על 200 שקל, ואם הכרטיס שבידי הלקוח תומך בכך, יוכל הצרכן לבצע את העסקה תוך הצמדת הכרטיס למסוף בלא להכניסו למסוף, ובלא להקיש קוד (עסקת Contactless).

נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון, אמר כי "ישראל חייבת להדביק את הפער בעולם התשלומים". לדבריו, "הטמעת תקן EMV תאפשר כניסה של טכנולוגיות תשלום מתקדמות ושל שחקנים נוספים, מקומיים וגלובליים. המהלך ירחיב את מגוון האפשרויות העומד לרשות בתי העסק והצרכנים ויאיץ את הטמעת הארנקים האלקטרוניים ואפליקציות תשלום מתקדמות".

כרטיס אשראי עם תקן EMVצילום: David Paul Morris / Bloomberg

עוד הוסיף הנגיד כי "מערכות תשלומים נוחות, יעילות, בטוחות ויציבות הן מרכיב חשוב בכל משק מתקדם. המשק הישראלי נמצא בפיגור ביחס למשקים אחרים מבחינת ההטמעה של אמצעי תשלום מתקדמים והצעד הנוכחי, יסייע לגשר על חלק מהפער. בנק ישראל ימשיך לפעול לקידום מערכות התשלומים במשק ולהגברת החדשנות, התחרות, והאבטחה בתחום זה, שנוגע לכל אזרח ולכל בית עסק במשק הישראלי".

בבנק ישראל אומרים כי לוחות הזמנים החדשים נקבעו בעקבות התייעצות שנעשתה בחודשים האחרונים, בהשתתפות סולקים, מנפיקי כרטיסי אשראי ויצרני מסופים. לוחות הזמנים יעוגנו בהוראות ניהול בנקאי תקין (נב"ת), שטיוטה שלהן פורסמה הבוקר, ותיכנס לתוקף לאחר קבלת הערות מהציבור ודיון ב"וועדה המייעצת בעניינים הנוגעים לעסקי בנקאות".

לפי לוח הזמנים שנקבע, מ-31 במארס 2020 יונפקו בישראל רק כרטיסי אשראי לחיוב מיידי, התומכים בעסקות EMV ו-contactless.

פרופ' אמיר ירון, נגיד בנק ישראלצילום: אמיל סלמן

מ-30 בנובמבר 2020, כל אימת שצרכן בעל כרטיס התומך ב-EMV יבצע עסקה בבתי עסק גדולים (שמחזור פעילותם בכרטיסי חיוב ב-2019 עלה על 100 מיליון שקל), למעט משאבות דלק – בתי העסק יחויבו לבצע את העסקה תוך שימוש בתקן EMV. גם בתי עסק פיזיים קטנים יותר, המצוידים במסוף מותאם (מבחינת החומרה והתוכנה כאחד), יחויבו להשתמש בתקן EMV. מתאריך זה, בתי עסק חדשים – קטנים וגדולים כאחד - יידרשו לאמץ את טכנולוגיית EMV.

מ-31 ביולי 2021 יחויבו גם בתי עסק פיזיים קטנים ותיקים להשתמש בתקן EMV – למעט משאבות דלק, ולמעט בתי עסק שסך פעילתם בעסקות ללא נוכחות כרטיס החיוב (למשל באינטרנט או בטלפון) הוא 90% או יותר ממחזור פעילותם בכרטיסי חיוב. בשאר בתי העסק, גם עסקות שלא בנוכחות כרטיס יבוצעו מתאריך זה רק לפי תקן EMV. בעסקות טלפוניות או אינטרנטיות אין צורך במסירת הקוד הסודי של בעל הכרטיס.

בשלב האחרון, מ-31 ביולי 2022, יידרשו גם בתי העסק הנותרים להשתמש בתקן EMV, ותופסק התמיכה בטכנולוגיה הישנה. בבנק ישראל קוראים לבתי עסקים שאין ברשותם מסופים המותאמים לשימוש בתקן EMV, ליצור קשר עם ספק המסופים או הסולק שעמו הם עובדים, ולבקש הצעה לשדרוג המסופים שבידיהם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker