הכנסת אישרה את הרחבת הפיצוי למסעדות ואולמי אירועים בעוטף עזה

העסקים יהיו זכאים מעתה לפיצוי גם בגין הפסקת פעילות במשך יותר מ-24 שעות - בעוד עד כה הוגבל הפיצוי לסגירה של שבוע ויותר ■ בגין ביטול אירועים וקלקול מזון יינתן פיצוי גם על סגירה קצרה יותר

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יירוטים של כיפת ברזל מעל יישובי עוטף עזה, ביום רביעי. חמאס הבהיר לג'יהאד לראשונה כי "אחוות ההתנגדות" איננה אוטומטית, וכי בלעדיו אין לג'יהאד סיכוי לעמוד לבדו במערכה
יירוטים של כיפת ברזל מעל עוטף עזהצילום: אליהו הרשקוביץ

ועדת הכספים של הכנסת אישרה הבוקר (רביעי) תיקון לתקנות, שנועד לאפשר תשלום פיצויים למסעדות ולאולמי אירועים באזור עוטף עזה בגין נזק עקיף שייגרם להם בגלל המצב הביטחוני, וכן בגלל נזק שנגרם להם החל במאי 2018. התיקון, שאושר בוועדה פה אחד, מרחיב את האפשרות לתשלום פיצויים גם למקרים של מתיחות ביטחונית הנמשכת פחות משבוע.

הפיצוי על נזקי לחימה נעשה לפי חוק מס רכוש וקרן פיצויים, ולפי התקנות שנחקקו על פיו. אלה מאפשרים תשלום פיצוי לעסקים על נזק ישיר - כגון פגיעה ישירה של רקטה בהם; ובאזורים מסוימים, גם על נזק עקיף, כגון אובדן הכנסות בשל מתיחות ביטחונית. עם זאת, פיצוי על נזק עקיף משולם לבתי עסק בתחום המסחר והשירותים רק אם פעילותם הופסקה ליותר משבוע ברציפות. לטענת המסעדנים באזור עוטף עזה, הפגיעה בהם חמורה גם בסבבי לחימה קצרים משבוע, ואפילו במקרים של "טפטוף" רקטות בודדות על עוטף עזה. 

התיקון החדש מרחיב את האפשרויות למתן פיצוי ביישובים המוגדרים "יישובי ספר". הן קובעות כי מסעדות ובתי אוכל יהיו זכאים לפיצוי בגין הפסקת פעילות של יותר מ-24 שעות, במקום שבוע, וכן לפיצוי על נזק ממשי שנגרם להם בגין קלקול של חומרי גלם. אולמי שמחות, גני אירועים ומוסדות תרבות ופנאי בעלי רישיון לעסק מסוג "עינוג ציבורי" יהיו זכאים לפיצוי בגין נזק שנגרם להם מביטול אירוע או פעילות בגלל הגבלות שיטיל פיקוד העורף. כמו כן, הם יהיו זכאים לפיצוי בגין ירידה במחזור העסקים שלהם שנגרם מסגירתם עקב המצב הביטחוני, אם נעשתה למשך יותר מ-24 שעות - ולא למשך יותר משבוע.

לתיקון התקנות תחולה רטרואקטיבית ממאי 2018. הוא ייכנס לתוקף עם פרסומו ברשומות בחתימת שר האוצר.

לפני הבחירות האחרונות הכריז ראש הממשלה על הרחבת הפיצויים למסעדות באזור עוטף עזה, אבל הצעד הוקפא זמן קצר לאחר מכן - בגלל ספקות שעלו במשרדי הממשלה בדבר חוקיות הכוונה לשלם את הפיצוי שלא באמצעות תקנות מס רכוש, שהן הדרך הרגילה לתשלום פיצויים על נזקי לחימה. התיקון לתקנות שאושר עתה קודם לאחר שוועדת הכספים של הכנסת, בראשות ח"כ משה גפני, הביעה מורת רוח מהמצב, והתחילה לקדם הצעת חוק מיוחדת לשם הרחבת הפיצוי.

מנכ"ל איגוד המסעדות, שי ברמן, אמר: "בעלי המסעדות בעוטף עזה פועלים במציאות בלתי אפשרית שבה הם נאלצים לסגור את העסק שלהם חדשות לבקרים. החשיבות של חיי לילה ותרבות קולינרית גדולה דווקא באזור כזה, ויש להם תרומה חשובה ליצירת נורמליות מסוימת לאזרחים שחיים במציאות ביטחונית קשה. אנחנו מודים לוועדת כספים שהתערבה לטובת העסקים הקטנים".

עורכי הדין אורי גולדמן ומיכאל כשכאש ממשרד גולדמן ושות', המייצגים את התאחדות בעלי אולמות וגני האירועים בישראל, בירכו על אישור התיקון. לדבריהם, הוא "נועד לתת פיצוי מיידי ורטרואקטיבי על נזקים גם לבעלי אולמות וגני אירועים ביישובי עוטף עזה, לבטח נוכח הנזקים שנגרמו להם בסבב הלחימה הנוכחי ובסבבים הקודמים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker