הפתעה לטובה ברבעון השלישי: המשק צמח בקצב של 4.1%

הצריכה הפרטית צמחה ברבעון השלישי בקצב שנתי של 2.8%, והצריכה הציבורית צמחה הרבה יותר מההערכות של משרד האוצר - בקצב של 4.2% ■ עם זאת, הירידה בהשקעות הואצה - לקצב שנתי של 6.1%

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נתון הצמיחה החדש גבוה ממרבית ההערכות של כלכלניםצילום: אייל טואג

התוצר המקומי הגולמי (התמ"ג) בישראל צמח ברבעון השלישי של 2019 (יולי עד ספטמבר) בקצב שנתי של 4.1% לעומת הרבעון השני. הצמיחה משקפת עלייה בצריכה הפרטית ובצריכה הציבורית, שקוזזה בירידה בהשקעות וביצוא.

נתון הצמיחה החדש, שפירסמה היום (ראשון) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס), גבוה ממרבית ההערכות של כלכלנים במגזר הפרטי והציבורי. באגף הכלכלן הראשי במשרד האוצר, למשל, פירסמו בשבוע שעבר אומדן שעל פיו קצב הצמיחה ברבעון השלישי היה 2.5%-3%. בין השאר, במשרד האוצר צפו עלייה בקצב של 0.8% בצריכה הציבורית, שעל רובה מופקד משרד האוצר עצמו - בעוד שבלמ"ס מדדו עלייה בקצב של 4.2%. עוד העריכו במשרד האוצר כי חלה עלייה ביצוא וירידה ביבוא - בעוד ההתפתחיות שעליהן מדווחת הלמ"ס הפוכות מכך. 

צמיחה בתמ"ג

הנתונים שפירסמה הלמ"ס היום הם אומדן ראשון, הצפוי להתעדכן כמה פעמים בעתיד עם קבלת נתונים מעודכנים. הנתונים על קצב הצמיחה ברבעונים הקודמים עודכנו עתה - ל-0.8% ברבעון השני של 2019 (לעומת 0.6% באומדן הקודם של הלמ"ס, שפורסם לפני כחודש), ו-4.5% ברבעון הראשון (4.4% באומדן הקודם). לתנודתיות הרבה בנתונים השנה תרמה התנודתיות ביבוא הרכב - שזינק במארס 2019 לקראת העלאת המס על דגמים רבים של כלי רכב, שנכנסה לתוקף ב-1 באפריל. התמ"ג ללא מסים על היבוא, נתון המנכה חלק מהשפעות התנודתיות האלה, צמח ברבעון השלישי בקצב של 3.7%.

התמ"ג לנפש צמח ברבעון השלישי בקצב שנתי של 2.1%, לעומת ירידה בקצב של 0.9% ברבעון הקודם ועלייה בקצב של 2.7% ברבעון הראשון.

ההוצאה על צריכה פרטית צמחה בקצב של 2.8% ברבעון השלישי (עלייה בקצב של 0.8% בחישוב לנפש), לאחר ירידה בקצב של 2.5% ברבעון הקודם - שנרשמה בין השאר על רקע ההאטה ביבוא מכוניות מיד לאחר העלאת המסים. רכישת המכוניות לשימוש פרטי התאוששה במידה מסוימת ברבעון השלישי - היא זינקה בקצב שנתי של כ-170% לעומת הרבעון הקודם, והובילה לעלייה בקצב של 31.8% בחישוב לנפש ברכישת מוצרים בני קיימא (כגון כלי רכב, מכשירי חשמל גדולים, ריהוט, תכשיטים ושעונים). לעומת זאת, ההוצאה על מוצרים בני קיימא למחצה (כגון הלבשה, הנעלה, טקסטיל לבית וכלי עבודה) בחישוב לנפש ירדה בקצב של 9.7%. ההוצאה על צריכה פרטית שוטפת (כגון מזון, משקאות ודלק) עלתה בקצב שנתי של 0.8% בחישוב לנפש.

ההשקעות בנכסים קבועים התכווצו ברבעון השלישי בקצב שנתי של 6.1%, לאחר ירידה בקצב של 4.7% ברבעון הקודם. עם זאת, בהשקעה בבנייה למגורים חלה עלייה קלה - בקצב שנתי של 0.3% ברבעון השלישי, לאחר עלייה בקצב של 4% בקודמו.  

היצוא, בניכוי יהלומים ומכירה של חברות הזנק (סטארט-אפים), התכווץ בקצב שנתי של 3.6%. היבוא - שעלייה בו מורידה את נתון הצמיחה הכולל - גדל בקצב של 1.9%, לאחר עלייה בקצב של 2.5% ברבעון השני. היבוא בניכוי יבוא ביטחוני, אוניות, מטוסים ויהלומים צמח בקצב שנתי של 3.6% ברבעון השלישי, לאחר ירידה בקצב של 2.1% בקודמו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker