חודשיים לסוף השנה, הגירעון נותר גבוה - 3.7% מהתמ"ג

עקב הדחייה שנעשתה בתשלומי מסים בעקבות החגים השנה, מאמצע אוקטובר ל-31 באוקטובר, חלק מתקבולי המסים - בסך 2.2 מיליארד שקל - יירשמו רק בנובמבר

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
משה כחלון
משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד

הגירעון התקציבי טיפס באוקטובר ל-3.7% מהתוצר המקומי הגולמי (התמ"ג) - לעומת 3.3% בספטמבר (גירעון מצטבר ב-12 החודשים האחרונים שנתוניהם ידועים). עם זאת, במשרד האוצר טוענים כי בניכוי גורמים חד-פעמיים מסוימים, הגירעון באוקטובר היה מסתכם ב-3.6%.

באוגוסט האחרון הסתכם הגירעון ב-3.8%, וגם בספטמבר הוא היה מסתכם ב-3.8% ולא ב-3.3% אלמלא דחייה של תשלומי מסים שנעשתה לפני כשנה, בגלל חגי תשרי. הירידה הזמנית בגירעון בספטמבר ל-3.3%, שנמחקה כעת כמעט במלואה, נבעה מסיבה טכנית במהותה: כדי להקל על הציבור בעת החגים, אישרה רשות המסים ב–2018 דחייה של תשלומי מע"מ ומס הכנסה מספטמבר לאוקטובר. במשרד האוצר העריכו לפני שנה כי התשלומים שנדחו הסתכמו ב–6.1 מיליארד שקל. סכום זה שקול ל–0.4%–0.5% מהתמ"ג. בשנה שעברה, מרבית חגי תשרי חלו בספטמבר — בעוד השנה מרביתם חלו באוקטובר.

בעדכון שפירסם הערב (ד') על הגירעון באוקטובר, עידכן משרד האוצר כי גם השנה חלה הסטה של תשלומי מסים - הפעם מאוקטובר לנובמבר. רשות המסים איפשרה לנישומים לדחות תשלומים מסוימים מאמצע אוקטובר ל-31 באוקטובר, ובפועל חלק מהתשלומים התקבלו רק בתחילת נובמבר. במשרד האוצר מעריכים כי בעקבות זאת הוסטו תשלומים בסך 2.2 מיליארד שקל. "בנטרול דחיית המסים הגירעון המצטבר היה עומד על 3.6% מהתמ"ג", אומרים במשרד האוצר. 

במשרד האוצר מעריכים כי 2019 תסתיים בגירעון של 3.6%–3.8% מהתמ"ג — אם כי יש המעריכים במשרד כי הגירעון יסתכם ב–4%, אם לא יותר. כלכלנים רבים במגזר הפרטי מעריכים כי הגירעון ב–2019 יהיה בסביבות 4%.

רוני חזקיהו, החשב הכללי במשרד האוצר
רוני חזקיהו, החשב הכללי במשרד האוצרצילום: עופר וקנין

הגירעון הוא הפער בין הוצאות הממשלה להכנסותיה, והחריגה בו בשנה האחרונה נגרמה בשל הוצאות גבוהות מהמתוכנן, וגם בשל האטה בהכנסות המדינה. פקידי משרד האוצר עמלים בחודשים האחרונים על ריסון ההוצאות של משרדי הממשלה — ובשבוע שעבר הורה החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, למשרדי הממשלה להקפיא התקשרויות חדשות הכרוכות בהוצאה תקציבית. 

עם זאת, הכנסות המדינה עדיין נמוכות משמעותית מהצפוי. התקציב המאושר ל–2019 מתבסס על תחזית לגביית מסים ואגרות הגבוהה (נומינלית) ב–5.5% מהגבייה בפועל ב–2018. תחזית זאת עודכנה כבר פעמיים כלפי מטה על ידי משרד האוצר, ולפי העדכון האחרון, היא תהיה גבוהה רק ב–4% מהגבייה אשתקד — אבל בינתיים ההכנסות מפגרות גם אחר התחזית המופחתת. בעשרת החודשים הראשונים של 2019, גביית המסים גדלה רק ב–2.3% (נומינלית) לעומת התקופה המקבילה אשתקד. אלמלא דחיית המסים השנה מאוקטובר לנובמבר, היא היתה גדלה ב-3.1%.

הסטייה מהתכנון, בצד ההוצאות וגם בצד ההכנסות, בעייתית במיוחד בסביבה הפוליטית הנוכחית. הממשלה כמעט ואינה פועלת לתיקון המצב במשך כשנה, בגלל שתי מערכות הבחירות; ויתר על כן, לא צפוי שינוי מהותי לכל הפחות בחודשים הראשונים של 2020 לכל הפחות, שבהם — בהיעדר תקציב מאושר ל–2020 — תתנהל הממשלה לפי "תקציב המשכי", כלומר תורשה להוציא מדי חודש 1/12 מתקציב 2019 הגירעוני, בהצמדה למדד.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker