מרידור: לפני הכל - צריך להחזיר את הגירעון ל"ממדים הנכונים"

הממונה על התקציבים: "הפחתת יוקר המחיה עוברת בהכרח דרך מאבקים קשים בקבוצות לחץ השומרות על ליטרת הבשר שלהן"

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול מרידור, הממונה על התקציבים
שאול מרידור, הממונה על התקציביםצילום: אוליבייה פיטוסי

"עלינו להחזיר את הגירעון לממדים הנכונים שלו, בטרם קבלת החלטות תקציביות חדשות ומשמעותיות" - כך אמר הבוקר (ג') הממונה על התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור. הוא דיבר בבנייני האומה בירושלים, ביום העיון השנתי של אגף התקציבים לזכר אנשי האגף שנפלו במלחמת יום הכיפורים.

לדבריו, "כוחה של הכלכלה הישראלית נשען בין היתר על המחויבות של הממשלה לעמוד במסגרות פיסקליות אחראיות כתנאי למימוש רפורמות ותקצוב מנועי צמיחה. זוהי עוצמה אדירה שיש לשמור עליה מכל משמר. כולנו מחכים לכינונה של ממשלה כדי להתחיל לעבוד עם הדרג הנבחר על מנת להכין תקציב לשנה הקרובה, לשמור על המסגרות הפיסקליות, להתכונן ליום סגריר ולהצמיח את הכלכלה והמשק". התקציב הבא, רמז, יהיה כרוך בגזירות: "תהא הממשלה שתקום אשר תהא, היא תהיה מחויבת להתאמות בבואה לאשר תקציב".

מרידור אמר כי אגף התקציבים "עבד במרץ בחודשים האחרונים כדי להכין מניפה רחבה של צעדים, הן בצד ההכנסה הן בצד ההוצאה, לצד רפורמות חיוניות לתפקוד הענפים השונים של המשק, שנציע לממשלה שתקום. האגף, כמו רבים בציבור, כמה לממשלה מתפקדת, כדי להתחיל להוציא את התוכניות מהכוח אל הפועל".

מרידור אמר כי לקראת גיבוש התקציב הבא, צו השעה הוא התייעלות. לדבריו, "בקדנציה האחרונה נעשה הרבה והושקעו תקציבים אדירים במערכות החברתיות בישראל, אולם תקצוב אינו תחליף לניהול ולהתייעלות, שהם המפתח לשיפור השירותים ולמתן שירותים רחבים בהרבה בעלות דומה".

עוד אמר מרידור כי הממשלה תידרש להיאבק בקבוצות אינטרס אם ברצונה להוריד את יוקר המחיה. "על הממשלה להילחם באופן מתמיד ביוקר המחיה, אך גם לקבל החלטות הדורשות הכרה במחירים שיש לשלם על מנת להפחית את יוקר המחיה בישראל", אמר. "הפחתת יוקר המחיה עוברת בהכרח דרך מאבקים קשים בקבוצות לחץ השומרות על ליטרת הבשר שלהן בחלוקת המשאבים, ומקדשות את ההגנות השונות עליהן מפני תחרות בריאה ומשק פתוח".

מרידור ציין גם כי שילובם של הערבים והחרדים בכלכלה רחוק מלהשביע רצון. לדבריו, שילוב כזה "הוא תנאי הכרחי להמשך צמיחת המשק. שילוב האוכלוסיות האלה, שלהן חסמים שונים ומגוונים, צריך שיקרה לא רק בעצם כניסתן לשוק העבודה, אלא בהתבססותן בכל הדרגות והתחומים, במנעד שכר דומה לאוכלוסייה הכללית. ניצני העבודה המרובה הנעשית בתחומים האלה נראים, אך מרבית העבודה עוד לפנינו".

בדבריו חלק מרידור שבחים למנכ"לית משרד התחבורה, קרן טרנר אייל, על צעדי המשרד לניהול עומס התנועה - שיצאו לדרך בשבועות האחרונים עם הנהגתם של נתיבים למכוניות מרובות נוסעים סביב מטרופולין תל אביב. "מדינה צפופה דוגמת ישראל צריכה להתבסס על מערכות הסעת המונים יעילות ותחבורה ציבורית איכותית, לצד ניהול הביקושים בכלים כלכליים", אמר מרידור. "לא תמיד ההחלטות בעניינים האלה פופולריות וקלות, ובהזדמנות זו אני רוצה לברך את מנכ"לית משרד התחבורה, בוגרת אגף התקציבים, על הובלת מהלך קשה אך חיוני של ניהול הגודש בימים אלה ממש".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker