חונקים ומנשימים בבת אחת: האוצר יפשיר מחצית מעודפי התקציב שהוקפאו

ההפשרה אמורה לשחרר יותר ממיליארד שקל לשימושם של משרדי הממשלה - אולם במקביל משרד האוצר מטיל הגבלות חמורות על התנהלותם התקציבית, בעקבות החריגה בגירעון והאי-ודאות הפוליטית

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שאול מרידור
שאול מרידורצילום: עופר וקנין

משרד האוצר הודיע למשרדי הממשלה שבכוונתו להעביר אליהם מחצית מהנתח של עודפי התקציב מ-2018 - "העודפים המחויבים" - שהוקפאו עד כה. הנתח שהוקפא הוא 20% מסך העודפים המחויבים. לפי הערכות, נתח זה מסתכם בכ–2.5 מיליארד שקל - שמחציתם יופשרו כעת. העברת התקציבים כפופה לאישור ועדת הכספים של הכנסת. 

משרד האוצר הודיע על כך למשרדי הממשלה במכתב ששיגר אליהם השבוע. הממונה על התקציבים במשרד, שאול מרידור, כתב למנכ"לי המשרדים כי "ייעשה מאמץ לקבל החלטה עד נובמבר", בדבר העברתה של יתרת העודפים, תוך התחשבות במצב הפיסקלי. 

לדברי מרידור, העברת העודפים נועדה לאפשר למשרדים לעמוד בהתחייבויות שלהם. "במצב הפיסקלי הנוכחי, אנו שבים ומבקשים כי מתוך אחריות משותפת לכספי ציבור, תמשיכו לשקול בכובד ראש כל הוצאה תקציבית ותימנעו מיצירת התחייבויות חדשות שאינן הכרחיות", כתב מרידור. 

בדיון שנערך היום (שני) בוועדת הכספים של הכנסת, הזכיר מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, את ההגבלות שהטילו החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, והממונה על התקציבים מרידור, על משרדי הממשלה נוכח הגירעון הכבד בתקציב 2019. הגבלות אלה כוללות עצירה של התקשרויות חדשות.

לדברי כהן, "חזקיהו מוציא לנו הנחיות חשב, ושום דבר לא זז ב-2019. מרידור מוציא לנו הנחיות שעודפים מ-2018, ה-20% שנותרו, לא יעברו. לשמחתנו, קיבלנו בשורה הבוקר שמחצית מזה כן תעבור".

החשב הכללי, רוני חזקיהו
החשב הכללי, רוני חזקיהוצילום: עופר וקנין

העודפים המחויבים מסתכמים במיליארדים רבים של שקלים מדי שנה. שמם נובע מכך שהוצאות רבות של משרדי הממשלה מתוקצבות לשנת תקציב מסוימת, שבה הם מתחייבים מול גורמים חיצוניים על ביצוע ההוצאות — אולם בפועל, הכסף משולם רק אחרי סוף אותה שנה.

הדבר עשוי להתרחש בגלל ביצוע אטי של פרויקטים, וגם במהלך עבודה תקין — למשל כשנחתם חוזה לאספקת שירותי ניקיון בדצמבר, והתשלום על השירותים נעשה בפברואר; או כשנחתמת התקשרות עם קבלן לסלילת כביש שאורכת שנתיים, והתשלום עליה נעשה לאורך הפרויקט, לפי עמידה באבני דרך.

ככלל, עודפי התקציב שאינם מנוצלים בכל שנה עוברים לשימוש בשנת התקציב הבאה. עם זאת, העברתם אינה אוטומטית, אלא כפופה להליך שבו מעורבים משרד האוצר והכנסת — ושעד ביצועו, הכספים מוקפאים. נוסף על כך, לא כל העודפים המחויבים עוברים משנה לשנה.

במשרד האוצר משתמשים מדי פעם בעודפים המחויבים כמקור לקיצוץ — באישור הממשלה. באוקטובר 2018 ביקש המשרד מהממשלה להקטין את שיעור העודפים המחויבים שיועברו מ–2018 לשנה הנוכחית ל–88.7%, לאחר שכבר הוקטן כמה פעמים קודם לכן — ובמלים אחרות, לקצץ 11.3% מהעודפים.

הקיצוץ האחרון נועד לממן את המשך הפרויקט להבאת בני הפלאשמורה לישראל. שיטת מימון כזאת גורמת לכל משרדי הממשלה לשאת בנטל, כפי שקורה גם בקיצוץ רוחבי רגיל — ומשמשת למעשה מקור נוסף בידי משרד האוצר לכיסוי הוצאות של הממשלה.

במשך החודשים הראשונים של 2019 העביר משרד האוצר לשנה הנוכחית — באישור ועדת הכספים של הכנסת — 68.7% מהעודפים המחויבים שנוצרו ב–2018. לצד נתח זה, הממשלה החליטה לקצץ 11.3% מהעודפים - והנתח הנותר, 20%, עוכב עד כה. בן-אליהו כתב למרידור לפני כמה חודשים כי כספים אלה "מוחזקים כ'בני ערובה' על ידי אגף התקציבים באוצר".

הוא טען כי בעיכוב הכספים מרידור "למעשה נכנס לנעליה של הממשלה ומקבל החלטה במקום הממשלה על קיצוץ נוסף של 20% בעודפים... אי־העברת העודפים גורמת לתקציב המשרדים, שיועד למימוש וקידום תוכניות העבודה ל–2019, להיות משוריין לטובת התחייבויות משנת התקציב 2018... ומשמעותה שיתוק בזמן הקרוב של רוב תוכניות העבודה של משרדי הממשלה".

הקפאת התקציב הובילה כבר לפני כמה חודשים למחאה מצד משרדי הממשלה נגד משרד האוצר. כהן ממשרד החקלאות טען כי קיצוץ בעדופים יפגע בפעילות משרדו. מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן־אליהו, הלין על כך שאגף התקציבים מקפיא את העברת העודפים מבלי שהתקבלה על כך החלטה של הממשלה. בן־אליהו דרש ממרידור להפשיר את הכספים, ולחלופין להביא לממשלה הצעת החלטה על קיצוץ בהם. 

במשרד האוצר הסבירו באוגוסט, בעקבות המחאה של משרדי הממשלה, כי נוכח הגירעון הגבוה מהמתוכנן, "ונוכח קיומה של ממשלת מעבר, הוחלט להותיר את שיקול הדעת בדבר העברת יתרת תקציבי העודפים מ–2018 ל–2019 לממשלה הבאה, תוך שימת לב לתמונת המצב העדכנית ולצורך להתכנס למסגרות התקציב הקבועות בחוק". כעת הוחלט על הפשרת חלק מהעודפים גם בלא שהוקמה ממשלה חדשה - נוכח התארכות הניסיונות להקמת ממשלה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker