התאחדות התעשיינים האריכה בחודש נוסף את כהונתו של שרגא ברוש

מקורות בהתאחדות אמרו כי בישיבה הסוערת ביותר בשנים האחרונות דרש רוני קוברובסקי מברוש לפנות את הכיסא לפי התקנון - אך סורב ■ ההתאחדות: "ברוש נענה לבקשת הנשיאות להמשיך חודש נוסף"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרגא ברוש. המעמד של התעשייה בישראל בתקופת כהונתו המשיך להידרדר
שרגא ברושצילום: תומר אפלבאום

בישיבה הסוערת ביותר שידעה נשיאות התאחדות התעשיינים בשנים האחרונות, דרש אתמול (ראשון) יו''ר נשיאות ההתאחדות, רוני קוברובסקי, מנשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, להתפטר מתפקידו מיד. בנוסף, הציע קוברובסקי לאפשר פרק זמן של חצי שנה להיערכות לבחירות - כך מסרו היום מקורות בהתאחדות התעשיינים.

לפי תקנון ההתאחדות, במצב כזה קוברובסקי אמור לכהן כממלא מקום נשיא ההתאחדות. לדברי המקורות, כדי למנוע טענות לניגוד עניינים הבהיר קוברובסקי כי בכוונתו לכהן כממלא מקום - ואין בכוונתו להגיש מועמדותו לתפקיד נשיא בבחירות. פרק הזמן הנוסף יאפשר לעוד תעשיינים להגיש מועמדות לנשיאות. קוברובסקי הבהיר כי מכיוון שברוש צפוי לעמוד למשפט בחשד להעלמת מס, עליו להתפטר מיד - ולא בעוד כמה חודשים כפי שתיכנן.

על פי המקורות, גם בעלי ויסוצקי, שלום זיידלר, תמך בדחיית הבחירות בכמה חודשים כדי לאפשר למועמדים נוספים להתמודד או להגיע להסכמה על מועמד אחד בלי לנהל מערכת בחירות. ברוש התנגד להצעות והתפתח ויכוח סוער. לבסוף הציע תעשיין נוסף חבר הנשיאות, צבי מרום, פשרה, שלפיה ברוש יישאר בתפקידו והבחירות יידחו בחודש, כדי לאפשר למתמודדים נוספים להגיש מועמדות. ברוש נשאל אם יסכים לכהן חודש נוסף בתפקיד, השיב בחיוב והישיבה התפזרה ללא הצבעה.

עד כה הכריזו על התמודדותם בבחירות לנשיאות התאחדות התעשיינים רון תומר, מבעלי אוניפארם המקורב לברוש, ושמואל דונרשטיין, בעלי רב בריח.

במהלך ספטמבר הודיע ברוש בישיבה שכונסה בבהילות בהתאחדות על סיום תפקידו לאור החלטת הפרקליטות להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע. ברוש, אחיו יריב ברוש ורואה החשבון שלו, מיכאל בר לבב, צפויים לעמוד לדין בחשד לקבלת דבר במירמה בנסיבות מחמירות, זיוף מסמך, ושימוש בעורמה ותחבולה במזיד מתוך כוונה לחמוק מתשלום מס בסך 1.5 מיליון שקל. מדובר בעסקה בה מכרה חברה פרטית בבעלות האחים ברוש מניות (14%) בחברת עושרד גז טבעי בבעלות ברוש, עופר עייני ונוספים בתמורה ל-8.6 מליון שקל.

מקורות בתעשייה העריכו כי ברוש מעדיף לנהל את ענייניו המשפטיים כשהוא לא נושא בתפקיד ציבורי, כדי לא "למשוך אש" מצד הפרקליטות והתקשורת. למרות הישיבה הבהולה, הבחירות לנשיאות ההתאחדות נקבעו ל-2 בינואר 2020, כשעד אז ימשיך ברוש בתפקידו וכן כיו''ר נשיאות הארגונים העסקיים. מקורביו אומרים שהעברת השרביט תתבצע בצורה מסודרת ולא בהולה. ייתכן שברוש ינסה במקביל להגיע להסדר מהיר בענייניו המשפטיים.

"כולם התנגדו לקוברובסקי"

רוני קוברובסקי
רוני קוברובסקיצילום: אור מני

ברוש אמר בתגובה כי "חוץ מקוברובסקי, נשיאות התאחדות התעשיינים כולה התנגדה לבקשתו לדחות את הבחירות לתפקיד נשיא ההתאחדות בשנה ולאפשר לו לשמש כממלא מקום נשיא. זאת בכדי לא להאריך את תקופת ההתמודדות בשנה שלמה ולאפשר להתאחדות התעשיינים לבחור נשיא מוסכם שיכהן קדנציה מלאה. יו''ר איגוד ההיי-טק, צבי מרום, הציע להוסיף חודש נוסף לתהליך הבחירות במטרה לאפשר למועמדים נוספים להציע את מועמדותם".

דונרשטיין אמר בתגובה כי "אני עוסק כרגע בעתידה של התעשייה ולכן לקחתי על עצמי להתמודד לתפקיד הנשיא הבא. אני מבין את הכעס של חלק מהתעשיינים על ההתנהלות, אך מנגד המציאות חשובה יותר וכרגע יש לדאוג שייבחר המועמד שיעשה שינוי בעתיד".

תומר אמר בתגובה כי "אני עצוב שהגענו למקומות שאנחנו מוציאים כל כך הרבה אנרגיות בבית. יש כל כך הרבה דברים לעשות בחוץ, ועלינו להיות מאוחדים ולהשקיע את כל האנרגיות שלנו בחוץ ולא בתקנון. אם התעשייה תמשיך להתווכח בבית על כל קוצו של יוד במקום להשקיע אנרגיה החוצה זאת תהיה בעיה. אם הולכים לעשות חילופי מנהיגות רצוי לבצע זאת כמו שצריך, ויפה שעה אחת קודם, ולא במינויים זמניים. כי מינוי זמני לא יכול להתמודד עם כל האתגרים שיש לתעשייה. התעשייה צריכה מישהו עם אופק של שלוש שנים קדימה שיכול לגבש תוכניות ולעבוד חכם".

מקוברובסקי לא נמסרה תגובה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker