הרבעון שבו המשק הישראלי נכנס להקפאה

ברבעון השני של 2019 עלה התמ"ג ב-0.6% בלבד ■ מדו"ח האוצר עולה כי ההאטה בצמיחה נובעת מירידה של ההוצאה לצריכה פרטית וירידה בהשקעות בנכסים הקבועים

חגי עמית
חגי עמית
מקררים
מקרריםצילום: בלומברג

בזמן שכלכלת ישראל מיטלטלת ובמשרד האוצר מחפשים את הדרך לקיצוץ תקציבי שיאפשר להתמודד עם הגירעון - מתפרסמים היום (שלישי) נתוני הצמיחה לרבעון השני של 2019, שבו נערכו הבחירות לכנסת ה-21. נתוני האוצר מגלים כי חלה ירידה חדה בצמיחה של התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג), המבהירה מדוע הכנסות הממשלה ממסים ברבעון זה לא שיפרו את מצב הגירעון הממשלתי.

התוצר המקומי הגולמי במחירים קבועים ולאחר ניכוי השפעת העונתיות עלה ברבעון השני של 2019 בשיעור שנתי של 0.6% בלבד (באומדן הקודם הגידול היה 1.0%, והתיקון כעת נובע בעיקר מעדכון נתוני היצוא) לאחר עלייה של 4.4% ברבעון הראשון של 2019 ועלייה של 4.1% ברבעון הרביעי של 2018. מהנתונים עולה כי ההאטה בצמיחה נובעת מירידה של ההוצאה לצריכה פרטית וירידה בהשקעות בנכסים הקבועים.

ההוצאה לצריכה פרטית ברבעון השני של 2019 ירדה ב-0.9% בחישוב שנתי, שפירושו ירידה של 2.7% בהוצאה לנפש. הירידה בהוצאה לצריכה הפרטית לנפש ברבעון השני באה לאחר עלייה של 3.8% ברבעון הקודם ועלייה של 5.3% ברבעון הרביעי של 2018 בחישוב שנתי. ההשקעה בנכסים קבועים, למעט אוניות ומטוסים (ההשקעה בבתי מגורים והשקעות ענפי המשק בבנייה, בציוד וכלי תחבורה יבשתיים) ירדה ברבעון השני של 2019 ב-13.0% בחישוב שנתי.

לפי הדו"ח, שני הנתונים הללו הושפעו מהירידה המשמעותית ביבוא כלי הרכב: ההוצאה לרכישת כלי רכב לשימוש פרטי ירדה ב-96.2% בחישוב שנתי. השקעה בכלי תחבורה יבשתיים ירדה ב-98.1% בחישוב שנתי. הסיבה לנתונים החריגים היא הקדמת יבוא כלי רכב לישראל ברבעון הראשון, שנעשה במטרה להקדים את העדכון בנוסחת המיסוי הירוק (שנכנס לתוקף ב-1 באפריל), שהביא להתייקרות של כלי רכב רבים.

אל מול אלה, חלה עלייה ביצוא הסחורות והשירותים ובהוצאה לצריכה ציבורית. כמו גם עלייה ביבוא הסחורות והשירותים.

ההוצאה לרכישת ציוד למשק הבית (למשל, מקררים, מכונות כביסה ומזגנים) עלתה ב-5.9% בחישוב שנתי, בהמשך לעלייה של 7.4% בחישוב שנתי ברבעון הקודם. ההוצאות לריהוט, תכשיטים ושעונים ירדו ב-6.4% בחישוב שנתי, בהמשך לירידה של 11.7% בחישוב שנתי ברבעון הקודם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום