החלטת הריבית תתקבל מחר; צפויה להישאר ללא שינוי

בסקר שערכה בימים האחרונים סוכנות הידיעות והמידע הפיננסי בלומברג, העריכו 15 מ-16 כלכלנים כי הריבית תישאר ללא שינוי (0.25%) ■ בנק ישראל יפרסם בנוסף את התחזית המקרו-כלכלית המעודכנת של חטיבת המחקר בבנק

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נגיד בנק ישראל, אמיר ירון
נגיד בנק ישראל, אמיר ירוןצילום: דוברות בנק ישראל

הוועדה המוניטרית בבנק ישראל תתכנס השבוע כדי להחליט על שיעור הריבית במשק. ההודעה על החלטת הריבית תפורסם מחר (שני) ב-16:00.

בסקר שערכה בימים האחרונים סוכנות הידיעות והמידע הפיננסי בלומברג, העריכו 15 מ-16 הכלכלנים שהשיבו על הסקר כי הריבית תישאר ללא שינוי (0.25%). רק אחד המשתתפים, מחברת IHS Markit, העריך כי הריבית תרד לאפס.

באוגוסט הודיעה הוועדה המוניטרית כי היא "מעריכה שלאור התפנית בסביבת האינפלציה בישראל, ובמדיניות המוניטרית של הבנקים המרכזיים העיקריים, ההתמתנות בכלכלה העולמית והמשך הייסוף, הריבית לא תעלה במשך זמן ממושך. במידת הצורך, הוועדה תנקוט צעדים נוספים כדי להרחיב את המדיניות המוניטרית".

מאז החלטת הריבית האחרונה, שהתקבלה ב-28 באוגוסט, פורסם מדד המחירים לצרכן לספטמבר, שהעלה את האינפלציה בפועל (האינפלציה בפועל ב-12 החודשים האחרונים) ל-0.6%, לעומת 0.5% באוגוסט. בחודשים האחרונים מצויה האינפלציה בפועל מתחת לטווח היעד של בנק ישראל - 3%-1% בשנה.

השקל, שנחלש מעט בשבועות הראשונים של ספטמבר, חזר להתחזק מאז. ביום שישי נקבע שער החליפין הנומינלי האפקטיבי, המשקלל את שעריהם של 26 מטבעות לעומת השקל, על כ-73.3 נקודות - כ-1.2% פחות מרמתו בעת החלטת הריבית האחרונה.

בנק ישראל
בנק ישראלצילום: אמיל סלמן

כמה ימים לאחר פרסום החלטת הריבית האחרונה אמר הנגיד אמיר ירון על התנודות בנתוני האינפלציה: "לא ברור אם מדובר ברעש בנתונים או בירידה בסיסית של האינפלציה. ואולם ברור לנו שעלינו להמשיך להעלות את האינפלציה לכיוון מרכז היעד (2% בשנה)".

עוד הוסיף הנגיד כי בהתבוננות רחבה על התמונה הכלכלית, ניכר כי הסיכונים גברו. "אם הם יתממשו, נרצה לפעול כדי למנוע ככל שניתן האטה בפעילות הכלכלית", אמר ירון. "יש לנו מגוון כלים לכך, וכולם נמצאים על השולחן - הכלים הסטנדרטיים, ואנו מרעננים את ארגז הכלים גם לגבי כלים שלא נוסו פה, או שלא נוסו זה זמן רב".

יחד עם החלטת הריבית יפרסם בנק ישראל את התחזית המקרו-כלכלית המעודכנת של חטיבת המחקר בבנק. ככל הנראה, התוואי הצפוי של הריבית יעודכן בתחזית החדשה כלפי מטה. ביולי האחרון - ערב השינוי במדיניות בנק ישראל, שהוריד מעל הפרק העלאות ריבית בתקופה הקרובה - עדיין חזתה חטיבת המחקר כי הריבית תועלה ל-0.5% ברבעון השלישי של 2019 (שהסתיים בשבוע שעבר), ואחר כך תועלה פעמיים במשך 2020, ל-1%. תחזיות הריבית של חטיבת המחקר אינן מחייבות את הוועדה המוניטרית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker