בחירות שלישיות יהיו חדשות רעות גם לדירוג האשראי

חברת הדירוג מודי'ס הותירה את תחזית הדירוג שלה לממשלת ישראל חיובית, ומצפה כי לאחר הרכבת הממשלה הבאה יבוצעו צעדים לריסון הגירעון ■ אבל אם הרכבת הממשלה תיכשל - פרופיל האשראי של ישראל עלול להיפגע

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלטי בחירות ברמת אביב
שלטי בחירות ברמת אביב, בספטמברצילום: מוטי מילרוד

בחברת דירוג האשראי הבינלאומית מודי'ס (Moody's) עוקבים בדריכות אחרי המגעים להרכבת ממשלה בישראל, בתקווה שאלה יובילו להקמת קואליציה שתוכל להתמודד עם הזינוק בגירעון התקציבי שחל בשנה האחרונה - כך עולה מעדכון תקופתי על כלכלת ישראל, שפירסמה החברה אתמול (שלישי). 

בחברת הדירוג ממשיכים לצפות כי הממשלה הבאה תפגין מחויבות לאחריות תקציבית ותקטין את הגירעון. עם זאת, אומרים במודי'ס, "כישלון בהרכבת ממשלה חדשה, או הקמתה של קואליציה מפולגת שלא תוכל להשיג הסכמה על צעדים פיסקליים חדשים, יסכנו את פרופיל האשראי של ישראל". 

בחברת הדירוג מסבירים כי הדירוג יושפע מיכולתה ונכונותה של הממשלה הבאה לטפל בנתיב הפיסקלי הבעייתי ללא דיחוי, ולא לסגת באופן ניכר מהפחתת החוב המשמעותית שהושגה בעשור האחרון. העדכון של מודי'ס אינו מתייחס במפורש להשלכות שיהיו להעלאה של יעדי הגירעון בתקציבי השנים הבאות, שעליה צפויה להחליט הממשלה הבאה. בינתיים, מעריכים במודי'ס כי 2019 תסתיים בגירעון של 4% מהתמ"ג. בסוף אוגוסט הסתכם הגירעון ב-3.8% (גירעון מצטבר ב-12 החודשים האחרונים).

בשבוע שעבר החליטה מודי'ס שלא לשנות את הדירוג לאג"ח של ממשלת ישראל. הדירוג יישאר A1 - רמה המקבילה לדירוג A פלוס בחברות הדירוג סטנדרד אנד פור'ס (S&P) ופיץ'.

תחזית הדירוג נשארה גם היא ללא שינוי – תחזית חיובית, שמשמעותה כי תיתכן העלאת דירוג אם כלכלת ישראל תמשיך להציג תוצאות טובות. תחזית הדירוג של ישראל במודי'ס חיובית מאז יולי 2018. השינוי האחרון בדירוג של ממשלת ישראל על ידי מודי'ס נעשה לפני יותר מעשור - כשהחברה העלתה את הדירוג מ-A2 ל-A1 באפריל 2008. 

ראש הממשלה בנימין נתניהוצילום: עופר וקנין

תחזית הצמיחה: 3.1% השנה, 3.3% ב-2020

במודי'ס מצפים כי לאחר הצעדים הצנועים שאישרה הממשלה ביוני האחרון לריסון הגירעון, המאמצים יוגברו לאחר הרכבת הממשלה הבאה. באופן זה, העליות האחרונות בגירעון וביחס החוב לתוצר ייראו בדיעבד רק כהאטה במגמה הפיסקלית ארוכת הטווח, ולא כהיפוך שלה. גם התקציב ההמשכי (תקציב 1/12) שיונהג מ-1 בינואר הקרוב, בהיעדר תקציב מאושר ל-2020, אמור לרסן את ההוצאות במידת מה, להערכת מודי'ס - אם כי הוא יהיה מבוסס גם על תחזית ההכנסות שבתקציב 2019, שהתגלתה כגבוהה מדי. 

ההשפעה של הבחירות תלויה בעיקר בהרכבת הממשלה - ובחברת דירוג האשראי מצפים כי זו תושלם עד סוף 2019. "אף ששינוי חד בכיוון המדיניות נותר בלתי-סביר, נוכח ההסכמה הרחבה בין רוב המפלגות על העקרונות הבסיסיים של המדיניות הכלכלית והפיסקלית, תקופת הבחירות הממושכת האריכה את האי-ודאות", מסבירים כלכלני מודי'ס.

בינתיים, על האפשרות להעלאת דירוג מעיב ההיפוך שחל ב-2018 במגמת החוב הציבורי של ישראל. החוב, כשיעור מהתמ"ג, גדל מעט בשנה שעברה, לאחר שירד בכל שנה מאז 2010. גם ב-2019 צפוי החוב לגדול, נוכח הגירעון התקציבי הגבוה. 

ישראל חולקת את הדירוג A1 בספרי מודי'ס עם צ'כיה (תחזית חיובית) ועם סין, צ'ילה, סין, אסטוניה, יפן וסעודיה (תחזית יציבה). הדירוג הגבוה יותר בסולם מודי'ס, Aa3, הוענק לבלגיה, איי קיימן, מקאו, קטאר וטייוואן. 22 מדינות אחרות מדורגות גבוה אף יותר (Aa2 או Aa1 או הדירוג המרבי, Aaa).

ממשלת ישראל מחזיקה בדירוג A פלוס (מקביל ל-A1) של חברת הדירוג פיץ', עם תחזית יציבה. S&P, לעומת זאת, העלתה באוגוסט 2018 את הדירוג של ממשלת ישראל ל-AA מינוס, עם תחזית יציבה.

במודי'ס חוזים כי התוצר המקומי הגולמי (התמ"ג) בישראל יצמח ב-3.1% ב-2019, וכי קצב הצמיחה יואץ ל-3.3% בשנה הבאה בתמיכת היצוא של גז טבעי משדה לווייתן. עם זאת, נכתב בעדכון החדש של מודי'ס, "המעבר למדיניות פיסקלית הדוקה יותר עשוי לשמש רוח נגדית לצמיחה בשנה הבאה. ההשפעות יהיו תלויות במועד ובהרכב של ההתאמות שייעשו".

הדירוג מושפע גם מאיתנותו של שלטון החוק

דירוג אשראי – הניתן לממשלות, לחברות ולגופים אחרים המנפיקים מכשירי חוב – הוא הערכה של הגוף המדרג בדבר היכולת והנכונות של הגוף המדורג להחזיר את חובותיו במלואם ובמועדם. דירוג של מדינות מתבסס על שלל פרמטרים הקשורים בחובות שלהן, בצמיחה הכלכלית, בסחר החוץ, בסביבה התקציבית והמוניטרית, במאפיינים גיאופוליטיים, וגם במאפיינים פוליטיים וממשליים פנימיים, כמו איכות המוסדות הכלכליים ואיתנותו של שלטון החוק.

הדירוג אמור להצביע על לווים איכותיים - ולהתריע במקרה שבו הידרדרות במצבו של הלווה מעוררת חששות להחזר ההלוואה. הדירוג מקל על ממשלות לגייס כספים באמצעות הנפקת אג"ח סחירות בשוקי ההון הבינלאומיים, כדי לממן את פעילותן. ממשלות מקבלות בדרך כלל את רוב המימון מתושביהן, בעיקר באמצעות גביית מסים - ולוות כספים בעיקר כדי לממן את הגירעון, שהוא הפער בין הוצאותיהן להכנסותיהן.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker