לא תואר אקדמי: זו הסיבה לשכר הנמוך בישראל

מחקר של בנק ישראל מצא כי מיומנויות נמוכות של העובדים בארץ הן גורם דומיננטי לשכרם הנמוך ■ פערי השכר בין ישראל למדינות נבחרות ב-OECD מגיעים ל-50%-40% בעשירוני השכר הנמוכים - אבל נסגרים ככל שעולים ברמת השכר

אבי וקסמן
אבי וקסמן
אקדמיה
המפתח - רכישת מיומנויותצילום: דן קינן

נשים בישראל מקבלות תשואה גבוהה במיוחד בשכרן אם הן בעלות מיומנויות ברמה גבוהה. כך עולה ממחקר שערך בנק ישראל, ופורסם היום (ג'). "התשואה למיומנויות בסיס בישראל בקרב נשים כפולה מהממוצע במדינות ההשוואה", אומרים בבנק. 

המחקר, שערך יובל מזר מחטיבת המחקר בבנק המרכזי, ביקש לבדוק את הקשר בין רמת המיומנויות וההשכלה של העובדים לשכר שלהם. המיומנויות שנבחנו הן: אוריינות קריאה, יכולות מתמטיות ופתרון בעיות בסביבה טכנולוגית (שימוש במחשבים).

מיומנויות אלה נמדדות באמצעות מבחני PIAAC שעורך הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח (OECD) בקרב בוגרים במדינות שונות.

הפער מצטמצם ככל שעולים ברמות השכר

בישראל, השכר לשעה כמעט בכל רמות (עשירוני) השכר, נמוך מהנתון המקביל בממוצע במדינות OECD שיש בעבורן נתונים על מיומנויות העובדים (בלגיה, צ'כיה, דנמרק, ספרד, אסטוניה, פינלנד, צרפת, בריטניה, יוון, אירלנד, איטליה, יפן, קוריאה, הולנד, נורווגיה, פולין וסלובקיה). בקרב גברים הפער בשכר לשעה עומד על 50%-40% בשני עשירוני השכר התחתונים, אבל מצטמצם ככל שעולים בעשירוני השכר, עד שבעשירון העליון מתהפכת התמונה - והשכר בישראל גבוה מהממוצע במדינות ההשוואה ביותר מ-10%.

תמונה דומה של הצטמצמות הפער בין ישראל למדינות ההשוואה, מתקבלת גם כשבוחנים את פער המיומנות בין ישראל למדינות אלה - בקרב גברים: הפער גדול ברמות השכר הנמוכות, ומצטמצם ככל שעולים ברמות השכר. הפערים ברמת ההשכלה הפורמלית (מספר שנות הלימוד), לעומת זאת, אינם מתואמים עם השכר.

פער המיומנויות אינו מצטמצם משמעותית

בקרב נשים, אומרים בבנק ישראל, השכר "מתואם בעוצמה רבה יותר עם שינוי במיומנויות בהשוואה לשכר הנשים במדינות האחרות". עם זאת, פער המיומנויות בקרב נשים בין ישראל למדינות ההשוואה אינו מצטמצם משמעותית עם העלייה בעשירוני השכר. בבנק ישראל מסיקים, אפוא, כי הצמצום בפערי השכר בין נשים בישראל לעמיתותיהן במדינות ההשוואה, עם העלייה בעשירוני השכר, נובע מתשואה גבוהה במיוחד למיומנויות בישראל, ולא מצמצום פער המיומנויות. 

המגזר הציבורי - משכיל

עוד מציינים בבנק ישראל כי עובדי המגזר הציבורי בישראל משכילים יותר בממוצע מהעובדים במגזר הפרטי - בדומה למצב ברוב מדינות OECD. כמחצית מעובדי המגזר הציבורי בישראל הם בעלי השכלה גבוהה, לעומת כשליש מעובדי המגזר הפרטי. בעבור גברים במגזר הציבורי בישראל, תשואת השכר לשנות השכלה גבוהה בהשוואה למדינות אחרות. במגזר העסקי, אין הבדלים בתשואה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker