באב"ד תוקף שוב: דברי מרידור על העלאת מסים – "חוסר אחריות וחריגה מסמכות"

הממונה על התקציבים, שאול מרידור, אמר באחרונה שהוא משער כי הממשלה הבאה תצטרך להעלות מסים ■ מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, בגלי צה"ל: "הוא אינו אמון על נושאי מסים ואסור לו להתבטא בהם" ■ מרידור: "ניהול הכלכלה מחייב להכיר במציאות, אין מקום לטמון את הראש בחול"

TheMarker
שי באב"ד
שי באב"ד, מנכ"ל משרד האוצרצילום: מוטי מילרוד
TheMarker

מנכ"ל משרד האוצר, שי באב"ד, חידש היום (ראשון) את התקפותיו על הממונה על התקציבים במשרד, שאול מרידור. באב"ד טען כי מרידור חרג מסמכותו ונהג בחוסר אחריות כשאמר החודש כי הוא משער שהממשלה הבאה תידרש להעלות מסים, וכשהזכיר את התוכניות במשרד האוצר להטיל מסים חדשים – ובהם מס על משקאות ממותקים ומס על כלים חד-פעמיים.

"זה חוסר אחריות וחריגה מסמכות של פקידים", אמר באב"ד, שדיבר בתוכניתו של רינו צרור בגלי צה"ל על התבטאויותיו של מרידור בדבר תוכניותיה התקציביות של הממשלה הבאה. הוא התייחס גם לפרסומים בתקשורת על האפשרות כי הממשלה הבאה תבטל את הפטור ממע"מ על קניות באינטרנט מחו"ל (יבוא אישי), החל מחבילות שעלותן עד 75 דולר, ואמר: "הצגת תוכניות כיום כלפי הציבור, כאילו יש כל מיני העלאות מסים – בין אם זה מיצים ממותקים או הפטור על המע"מ או כל הרשימה של הקיצוצים והעלאות המסים שמתכננים לעשות בתקציב 2021-2020 שיוצאים על ידי פקידים באוצר – גובל בחוסר אחריות וחריגה מסמכות".

לדברי מנכ"ל משרד האוצר, "מי שתהיה אמונה על העלאת מסים, ככל שבכלל יוחלט על כך, תהיה אך ורק הממשלה הבאה. פקידים, בכירים ככל שיהיו, לא יכולים ליצור מדיניות בפני עצמם, ובוודאי לא לשדר אותה לציבור".

שאול מרידור, שי באב"ד ומשה כחלון
שאול מרידור (מימין), שי באב"ד ומשה כחלוןצילום: דוברות האוצר

באב"ד הביע דאגה בעניין ההשפעה של דברי מרידור על המגזר העסקי. לדבריו, "המסים על המשקאות הממותקים – יש חברות שעומדות מאחורי זה ונסחרות בבורסה. ביטול הפטור על יבוא עד 75 דולר – יש מאחורי זה חברות שנסחרות. זה חוסר אחריות לבוא ולהטיל ספקולציות או אג'נדות כאלה לציבור כאילו אלה דברים מוגמרים או כאילו אלה הדברים שיהיו בממשלה הבאה, ולשגע את הציבור. מי שבסופו של דבר מחליטים הם שר האוצר וראש הממשלה הבאים. בשלטון דמוקרטי, הממשלה היא זו שמגדירה את המדיניות".

באב"ד, שאמר באחרונה כי התנהלותו של מרידור מלמדת כי הוא "אינו ראוי להיות משרת ציבור, ובוודאי לא בתפקיד הממונה על התקציבים", הוסיף היום בראיון בגלי צה"ל: "ככל שהממונה על התקציבים התבטא בנושא מסים, זו גם חריגה מסמכות. הגורמים המקצועיים במשרד האוצר האמונים על נושא המסים הוא אגף הכלכלן הראשי ורשות המסים. אגב, גם להם אסור להתבטא בנושא הזה, ולא תראה את הפקידים האחרים מתבטאים, מסיבה פשוטה: המשימה שלנו בשלב הזה היא להכין תוכניות מגירה ולחכות לממשלה הבא ולשר האוצר שבא שיכתיבו את המדיניות. כשיש ממשלת מעבר לא ראוי ולא נכון שפקידים יתבטאו בנושאי מדיניות".

באב"ד אמר כי סביר שתקציב המדינה הבא יהיה דו-שנתי, ל-2021-2020. לדבריו, החריגה בגירעון כבר היתה נפתרת אלמלא תקופת הבחירות. "מעבר להכנת תוכניות לקראת הממשלה הבאה, כרגע אין שום דבר", אמר. "לא ניתן להעביר החלטות ממשלה ולא ניתן להעביר חקיקה בכנסת".

ממרידור נמסר בתגובה לגלי צה"ל: "ניהול הכלכלה הישראלית מחייב להכיר במציאות ולהיערך. אין מקום לטמון את הראש בחול".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker