בנק ישראל: להמתין לפני הרחבה מוניטרית נוספת

סיכום דיוני הוועדה המוניטרית: יש להמתין כדי לבחון את המגמות באינפלציה ואת ההתפתחויות הכלכליות ■ איש מחברי הוועדה לא הצביע בעד העלאת הריבית ■ האינפלציה תמשיך לנוע מתחת ליעד של בנק ישראל (1%)

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נגיד בנק ישראל, אמיר ירון
נגיד בנק ישראל, אמיר ירוןצילום: אמיל סלמן

כל חברי הוועדה המוניטרית בבנק ישראל, הקובעת את גובה הריבית במשק, הסכימו בדיונים על הריבית שהתקיימו לפני שבועיים (ב-26-27 באוגוסט), כי יש להמתין לפני נקיטת צעדים נוספים להרחבה מוניטרית, כגון הפחתת ריבית. מסיכום הדיונים, שפורסם היום (ד'), עולה כי חברי הוועדה סברו שיש להמתין כדי לבחון את המגמות באינפלציה ואת ההתפתחויות הכלכליות.

לראשונה זה כמה חודשים, איש מחברי הוועדה לא הצביע בעד העלאת הריבית, וכך הוחלט להשאיר את הריבית במשק ברמתה הנוכחית, 0.25%. בנק ישראל הבהיר כבר בסוף יולי כי העלאה של הריבית לא צפויה למשך זמן ממושך. 

לצד זאת, בנק ישראל הבהיר בשבועות האחרונים כי אם יהיה בכך צורך, הוא יפעיל כלים שונים להרחבת המדיניות המוניטרית. כלים כאלה עשויים לכלול הפחתה של הריבית, וכן רכישות מט"ח ואג"ח.

חברי הוועדה המוניטרית ציינו כי לפי הערכות שונות, האינפלציה תמשיך לנוע מתחת ליעד של בנק ישראל (כלומר, מתחת ל-1%) בחודשים הקרובים, לפני שתשוב לסביבות 1%.

"מרבית חברי הוועדה העריכו שהייסוף ממשיך להיות הגורם העיקרי שמעכב את המשך עליית האינפלציה לכיוון מרכז היעד (2%; א"ו)", נכתב בסיכום הדיונים. "מנגד, הדגיש אחד מחברי הוועדה, שבניכוי רכיבים שמתאפיינים בתנודתיות גבוהה, לרבות סעיף הפירות והירקות הטריים, האינפלציה נותרה יציבה יחסית, בסביבת הגבול התחתון של היעד. חברי הוועדה ציינו שהאי-ודאות לגבי תוואי האינפלציה העתידי הוא גבוה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker