עתירה שנייה נגד הנוהל החדש לרישוי צ'יינג'ים וחברות פינטק: "דרישות בלתי-הגיוניות"

העותרים: "רשות שוק ההון פנתה גם למי שכבר קיבלו רישיון, והודיעה להם שעליהם לעמוד בדרישות הנוהל החדש - או שרישיונם יישלל" ■ עורכי הדין של העותרים: "מצער שבעקבות כישלונו של הרגולטור לעמוד ביעד ולתת רישיונות, הוא התחמק מאחריות"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חלפן כספים
אבי וקסמן
אבי וקסמן

הממונה על שוק ההון, משה ברקת, ספג היום (ג') עתירה נוספת לבג"ץ בעקבות ניסיונותיו לשנות את הרגולציה על נותני שירותים פיננסיים (נש"פ) – שם המאגד תחתיו מגוון של גופים העוסקים בכספים, ובהם חלפני כספים (צ'יינג'ים), נותני שירותים במטבע חוץ, נותני אשראי חוץ-בנקאי, מעניקי שירותי ניכיון צ'קים וחברות טכנולוגיה פיננסית (פינטק).

העתירה תוקפת את הנוהל החדש שפירסמה לפני כחודש רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון, המגדיר דרישות חדשות ממבקשי רישיון לנותני שירותים פיננסיים. בעתירה נטען כי הנוהל החדש קובע דרישות דרקוניות ובלתי-סבירות, שמרבית הגופים הפועלים בענף לא יוכלו לעמוד בהן. 

העתירה הוגשה על ידי ארבע חברות ועותר פרטי נוסף העוסקים בשירותי אשראי, בניכיון צ'קים, בשירותים במטבע חוץ ובתחומים דומים. את העותרים מייצגים עו"ד אורי גולדמן ממשרד גולדמן ושות', ועו"ד עדו מלין ממשרד זילברברג-מלין. גולדמן נמנה עם חברי פורום היועצים לנותני שירותים פיננסיים - התארגנות של יועצים, נותני שירותים מקצועיים, עורכי דין, קציני ציות ואחרים העובדים עם רבים מנותני השירותים הפיננסיים בישראל.

יו"ר רשות שוק ההון, ד"ר משה ברקתצילום: דוברות משרד האוצר

העתירה החדשה מצטרפת לעתירה שהוגשה בנושא זה לפני פחות משבועיים על ידי 14 עותרים, ובהם חברת חשב, המלווה נותני שירותים פיננסיים בבקשותיהם לקבלת רישיון.

לפי העתירה החדשה, "המשמעות האופרטיבית של הדרישות החדשות היא הטלת הוצאות רבות וכבדות על מבקשי הרישיון". לדברי העותרים, מגישי הרישיון הסתמכו בעבר על הנהלים הקודמים, שהיו בתוקף עד אוגוסט האחרון, לשם הגשת בקשותיהם, ונוכח זאת "שכרו יועצים, ביצעו התאמות נדרשות בעסקם, ערכו הצהרות הון, הפקידו פיקדונות כספיים בבנק - וכעת נדרשים לשכור יועצים נוספים ורבים מתחומים שונים כדי לעמוד בדרישות הדרקוניות של הנוהל החדש, שאין בינן לבין תנאי החוק דבר".

העותרים מלינים במיוחד על פנייה שנעשתה מרשות שוק ההון לבעלי רישיונות קיימים, שעל פיה יהיה עליהם לעמוד בכל הוראות הנוהל החדש – שנקבע לאחר שניתן להם הרישיון. "בימים האחרונים פנה המפקח במכתב שכותרתו 'פקיעת רישיון והוראות לעניין בקשה לרישיון לתקופה נוספת' גם אל מי שקיבלו ממנו רישיונות קבועים, והבהיר להם כי תוקף רישיונם לא יוארך וכי כדי לקבל רישיון חדש טרם פקיעת הרישיון הקיים, יהיה עליהם לעמוד בכל הוראות הנוהל החדש", נכתב בעתירה.

עוד נכתב בעתירה כי "למעשה מדובר דה פקטו בשלילת רישיון קיים ובדרישה להגשת בקשה חדשה לרישיון, כולל עמידה בדרישות בלתי-הגיוניות, כאילו מעולם לא קיבלו בעלי הרישיון את הרישיונות הקיימים". לטענת העותרים, כבר ב-31 בדצמבר הקרוב יפוגו עשרות רישיונות קבועים שנתנה רשות שוק ההון.

הנוהל החדש מטיל דרישות הנוגעות גם לרואי החשבון ולעורכי הדין המייצגים את מבקשי הרישיונות. בלשכת עורכי הדין דנים בימים אלה בשאלה כיצד להגיב על דרישות אלה. לפי העתירה, הדרישות המוטלות על עורכי הדין אינן סבירות. "ציפיית המפקח לקבל מעורכי דין 13 אישורים שונים, שבאופן פרדוקסלי אין להם שום יכולת לספק, אינה סבירה ואינה הגיונית", נכתב בעתירה.

אפליקציית תשלומיםצילום: בלומברג

הנוהל החדש פורסם כשבוע בלבד לאחר שרשות שוק ההון הציגה טיוטה שלו, לכאורה לשם קבלת הערות מהציבור - בשעה שמאות רבות שבקשות שהוגשו לה לקבלת רישיון לא זכו לתשובה במשך חודשים ארוכים. העותרים טוענים כי כל מטרתו של הנוהל החדש היא להביא לדחייה של המועד האחרון למתן תשובות על הבקשות שהגישו לרישיונות. מועד זה - 10 באוגוסט, כמה ימים לאחר פרסום הנוהל החדש - נקבע כבר ב-2016 בחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (שירותים פיננסיים מוסדרים).

באוגוסט, זמן קצר לאחר פרסום הנוהל החדש, פירסמה הרשות קול קורא לחברות פינטק, שבו התבקשו החברות לפנות אליה כדי שתבחן עריכת "הליך רישוי מותאם" בעבורן. "רשות שוק ההון פועלת באופן נמרץ לעידוד חדשנות טכנולוגית ועסקית בקרב הגופים המפוקחים על ידה, על מנת לקדם את התחרות בתחום הפיננסי ולהגביר את הנגישות לשירותים פיננסים ואת שקיפות המידע ללקוחות", אמרו אז ברשות.

"עדיין לא קיבלנו את העתירה"

עורכי הדין גולדמן ומלין, באי כוח העותרים, אמרו בשם פורום היועצים לנותני שירותים פיננסיים: "מצער שבעקבות כישלונו של הרגולטור לעמוד ביעד ולתת רישיונות, הוא התחמק מאחריות והחליט להקשות על נותני שירותים פיננסי לקבל רישיונות או לחדשם. הנוהל החדש מקשה על העוסקים בתחום ודורש מהם עבודה רבה והשקעת כספים רבים ללא כל סיבה נראית לעין. אנו מקווים שבית משפט ייעתר לבקשתנו למנוע את הפעלת הנוהל החדש, שכן אם ייכנס לתוקף, יישבר מטה לחמן של משפחות רבות".

רשות שוק ההון מסרה בתגובה: "עדיין לא קיבלנו את העתירה. עם קבלתה נלמד את האמור בה ונתייחס אליה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker