סימן חדש לבלימה בשוק העבודה: קיפאון במספר המשרות במשק ברבעון השני

נתונים שמפרסמת הלמ"ס ממשיכים להעיד על כך שהגאות שממנה נהנה השוק בשנים האחרונות קרובה למיצוי ■ העלייה במספר משרות השכיר נבלמה ■ השכר הממוצע המשיך לעלות – אבל לאט יותר

אבי וקסמן
אבי וקסמן
תלוש שכר
תלוש שכר (אילוסטרציה, אין קשר לנאמר)צילום: מוטי מילרוד
אבי וקסמן
אבי וקסמן

מצבו של שוק העבודה בישראל ממשיך להיות טוב בהשוואה היסטורית, אבל נתונים חדשים ממשיכים להעיד על כך שייתכן כי הגאות שממנה נהנה השוק בשנים האחרונות קרובה למיצוי.

הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) הודיעה היום (רביעי) כי מספר משרות השכיר של עובדים ישראלים במשק נותר כמעט ללא שינוי ברבעון השני של 2019 (לפי נתוני המגמה), לאחר עלייה בקצב שנתי של 0.6% בלבד ברבעון הראשון. חודשי הקיץ מתאפיינים בדרך כלל בזינוק במספר המשרות, אבל נראה כי השנה העלייה במספר המשרות לקראת הקיץ חדה פחות מבשנים האחרונות.

השינוי במספר המשרות אינו אחיד בכלל המשק. בכמה מהענפים ניכרת התרחבות: בענף המידע והתקשורת גדל מספר משרות השכיר בקצב שנתי של 3.3% ברבעון הראשון ו-3% ברבעון השני; ועליות בקצב שנתי של 2.8%-2.9% נרשמו ברבעון השני גם בענף החקלאות, הייעור והדיג, ובענף שירותי הבריאות, הרווחה והסעד. לעומת זאת, בענף האמנות, הבידור והפנאי הצטמק מספר המשרות בקצב שנתי של 0.7% ברבעון הראשון, וקצב ההצטמקות הואץ ל-3.3% ברבעון השני.

בסך הכל היו במשק ביוני האחרון כ-3.8 מיליון משרות שכיר של עובדים ישראלים – עלייה של 1.4% לעומת יוני 2018. בצירוף עובדים מחו"ל, המספר היה מעט יותר מ-4 מיליון.

השכר הממוצע לעובדים ישראלים ביוני: 11,175 שקל

השכר הממוצע במשק ממשיך לעולת בקצב נאה – אבל גם בו ניכרת התמתנות מסוימת. במונחים ריאליים (בניכוי האינפלציה), הוא עלה ברבעון השני בקצב שנתי של 1.6%, לאחר עלייה בקצב של 2.3% ברבעון הקודם.

השתתפות בכוח העבודה
צילום:

ביוני 2019 היה השכר הממוצע למשרת שכיר בקרב עובדים ישראלים 11,175 שקל (שכר חודשי ברוטו) – עלייה של 2.9% במונחים נומינליים לעומת יוני אשתקד. השכר הממוצע בענף המידע והתקשורת זינק בין יוני 2018 ליוני האחרון ב-8% (נומינלית). בניכוי האינפלציה, העלייה בשכר הממוצע בכלל המשק הסתכמה ב-2.1%.

במונחים ריאליים, השכר הממוצע בענף המידע והתקשורת עלה ברבעון השני בקצב שנתי של 2.9%, בהמשך לעלייה בקצב של 3.3% ברבעון הקודם. בענף שירותי האירוח והאוכל עלה השכר בקצב של 3.9% - אף שהוא עדיין מהנמוכים במשק. בענף הבינוי עלה השכר בקצב של 5.9%, ובענף הפעילויות בנדל"ן בקצב של 6.9%. לעומת זאת, במגזר הציבורי נרשמה ירידת שכר בולטת מתחילת 2019: בענף המינהל המקומי והציבורי, הביטחון והביטוח הלאומי, השכר ירד ברבעון השני בקצב שנתי של 7.3%, בהמשך לירידה בקצב של 2.1% ברבעון הראשון.

ירידה בהשתתפות בכוח העבודה

בדיונים על הריבית במשק שנערכו בשבוע שעבר בבנק ישראל, המשיכו חברי הוועדה המוניטרית להעריך כי שוק העבודה בישראל "הדוק", כלשונם, על רקע השיעור הנמוך של אבטלה ושל המשרות הפנויות. עם זאת, הם ציינו כי בנתוני הקצה על שוק העבודה חלה ירידה מסוימת.

מספר משרות שוק העבודה
צילום:

סקר כוח האדם שערכה הלמ"ס ביולי העיד על ירידה באבטלה לעומת יוני, לרמה הקרובה לשפל. עם זאת, במקביל לכך חלה ירידה בשיעור ההשתתפות בכוח העבודה – לרמתו הנמוכה ביותר זה זמן רב: כשנתיים בגילי העבודה העיקריים (64-25 שנים), ושבע שנים וחצי בקרב בני 15 ומעלה.

הכלכלן הראשי של בית ההשקעות מיטב דש, אלכס זבז'ינסקי, כתב בסקירה כלכלית שפירסם השבוע: "מתחילת 2018 לא נרשמו שינויים גדולים בשיעור האבטלה במשק בקרב בני 25-64, אך בחודשים האחרונים ניכרת ירידה חדה בהשתתפות בכוח העבודה. ללא ירידה זו, האבטלה היתה יותר גבוהה. אפשר היה להתייחס לירידה בהשתתפות כאל תנודה סטטיסטית בלבד, אלמלא העובדה שמגמת ירידה בהשתתפות בכוח העבודה בקרב הגברים נמשכת בעקביות כבר שנתיים. בפרט, נרשמה ירידה חריפה בהשתתפות בכוח העבודה בקרב הגברים הצעירים בני 18-24. מגמה זו עלולה לשקף בעיה מבנית במשק שתקשה על הצמיחה".

בחודשים האחרונים נמשכה גם ההאטה בגידול של מספר המועסקים במשק. מספר זה טיפס בין יולי 2018 ליולי 2019 ב-1.2% (לפי נתוני המגמה) בלבד, בעוד ב-2018 כולה הוא גדל ב-2.1%, ובתקופות מסוימות בשנים הקודמות, קצב הגידול בו אף עלה על 3%.

סימן נוסף שעשוי להעיד על סופה של הגאות בשוק העבודה הוא הירידה בשיעור המשרות הפנויות, הנמשכת זה יותר משנה. ברבעון השני של 2019 ירד מספר המשרות הפנויות ב-3.3%, בחישוב שנתי, לכ-97 אלף. שיעור המשרות הפנויות - הנמדד מתוך סך המשרות המאוישות והפנויות כאחד - ירד ל-3.51% (ממוצע של אפריל עד יוני 2019, לפי נתוני המגמה). בשיאו, ב-2017, שיעור המשרות הפנויות עלה על 3.75%.

משרה פנויה מוגדרת כמשרה המאוישת כיום אך עתידה להתפנות בקרוב, או כזאת שאינה קיימת עדיין אבל צפויה להיווצר בקרוב. זו יכולה להיות משרה מלאה או חלקית, ובלבד שיכולים להיקלט בה אנשים מחוץ לארגון, ושהמעסיק התחיל בחיפוש פעיל אחר עובד לאיושה. הלמ"ס עוקבת אחר מספר המשרות הפנויות במשק באמצעות סקר שנערך בארגונים שבהם חמישה עובדים או יותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ