פרופ' סטנלי פישר: "טראמפ פשוט לא מבין סחר והמצב מדאיג"

נגיד בנק ישראל לשעבר וסגן יו"ר הבנק הפדרלי לשעבר תקף את מדיניותו של הנשיא האמריקאי בכנס של גלובס בתל אביב ■ לדבריו, הצעדים שמגיעים מכיוון האמריקאים "גורמים הרבה נזק למשק העולמי, וזה כמעט בלתי נסבל"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
סטנלי פישר
סטנלי פישרצילום: Mark Lennihan/אי־פי

ברקע ההחמרה במלחמת הסחר בין ארה"ב וסין, נגיד בנק ישראל לשעבר וסגן יו"ר הבנק הפדרלי לשעבר, פרופ' סטנלי פישר, התבטא הערב (א') בכנס של העיתון גלובס בתל אביב בנושא, ואמר: "הבעיה עם הגישה של טראמפ לסחר היא שהוא לא מבין סחר. כשיש סחר, שני הצדדים מרוויחים, אם הם יודעים לנהל מו"מ. טראמפ פשוט לא מבין, ואם הוא מבין, הוא מצליח להסתיר את זה".

לדברי פישר, "כמעט בכל יום יש צעד מארצות הברית שמחליש את המערכת הגלובלית של סחר ויחסים כלכליים בינלאומיים. אנו רואים את זה בכל יום, עם המשחקים - 'נעלה את המכס. אוקיי, לא נעשה את זה. אוקיי, בעוד שלושה ימים נעשה את זה'. זה גורם הרבה נזק למשק העולמי, וזה כמעט בלתי נסבל. המצב הזה מידרדר כל הזמן. אני מאוד מודאג מזה".

ביוני השנה אמר בכנס במרכז הבינתחומי כי העלאת הריבית בדצמבר 2018 בארה"ב נבעה מהתערבותו של נשיא ארה"ב טראמפ: "היה סיכוי טוב שאם הנשיא היה שותק, הפד לא היה מעלה את הריבית בדצמבר".

בדצמבר 2018 פרסם פישר מאמר מיוחד ב-TheMarker וטען שארה"ב נפרדת מתפקיד מנהיגת הכלכלה הגלובלית, וכתב: "כאדם שחינוכו הכלכלי החל לפני יותר מ–50 שנה, למדתי לראות בעקביות של ארה"ב בתמיכתה בליברליזציה של הסחר - חוק טבע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker