בקרוב - מכוניות ומקררים בזול: הסכם חדש עם דרום קוריאה יסיר מכסים של 12%

במסגרת הסכם הסחר, שהדיונים עליו הושלמו היום, דרום קוריאה תסיר מכסים על 95% מהיצוא הישראלי לשטחה ■ רמת הגולן, מזרח ירושלים ויו"ש - מוחרגים ההסכם

אורה קורן
מכונית אוטונומית של יונדאי
מכונית אוטונומית של יונדאיצילום: בלומברג

ישראל ודרום קוריאה הכריזו היום (רביעי) על סיום המשא ומתן לקראת להסכם סחר חופשי. במסגרת ההסכם שגובש, יוסרו לחלוטין מכסים על חלק ממוצרי הסחר בין שתי המדינות. בין היתר, ישראל תסיר את המכס בגובה 7% על יבוא כלי רכב מדרום קוריאה, וכן את המכסים בגובה 12% על מקררים, קונסולות למשחקי וידאו ומכונות לתעשיה.

ההסכם צריך עוד לעבור ניסוח משפטי, חתימה ואישור של הממשלות, כך שהוא צפוי להיכנס לתוקף תוך כשנה, אם לא יתעוררו עיכובים. ההכרזה על סיום המשא ומתן ניתנה במעמד שרת הסחר הדרום קוריאנית, יו מיונג-הי, ושר הכלכלה והתעשייה אלי כהן.

ההסכם מבטיח כי יותר מ-95% מהיצוא הישראלי לדרום קוריאה יהיה פטור ממכס, מה שיוביל להגדלת התחרותיות של מוצרים ישראליים בקוריאה. בנוסף, היבואנים והצרכנים בשתי המדינות יהנו ממוצרים זולים יותר. התועלת ליצואנים והחיסכון ליבואנים ולצרכנים הישראלים בעקבות ההסכם מוערכת ב-100 מיליון דולר לשנה. דרום קוריאה תסיר מכסים בגובה של 15%-6.5% על יצוא ישראלי, בין השאר על ציוד רפואי, דשנים ויין. בנוסף להקלות המכס, ההסכם יקדם הקלות על סחר בשירותים, השקעות ותקינה.

סחר דרום קוריאה

מדיניות הסחר של דרום קוריאה אינה מופנית כלפי יצוא ישראלי מהשטחים שנכבשו ב-1967 - רמת הגולן, מזרח ירושלים ויהודה ושומרון - והסכם הסחר לא יחול על יצואנים משם. במשרד הכלכלה הבהירו כי כפי שנעשה ביצוא לאירופה, יצואנים מהשטחים הללו לדרום קוריאה יזכו לשיפוי מהמדינה.

ב-2018, שוויו של סך היצוא הישראלי היה הגבוה ביותר מאז קום המדינה, וחצה את רף ה-110 מיליארד דולר. הסכם הסחר עם דרום קוריאה, והסכמי סחר נוספים, יגבירו את המגמה הזו.

מייצאים יין - ומקבלים כמיקלים

את המשא ומתן על ההסכם הוביל בשלוש השנים האחרונות מינהל סחר חוץ במשרד הכלכלה והתעשייה, בשיתוף עם משרדי החוץ, האוצר, החקלאות, התקשורת והמשפטים וכן רשות האוכלוסין וההגירה, מינהל המכס ורשות התחרות.

היקף סחר בין ישראל לדרום קוריאה הסתכם  ב-2018 ב-2.5 מיליארד דולר - גידול של יותר מ-15% לעומת 2017. הסכם הסחר החופשי צפוי להגביר את המגמה הזו. מרבית היצוא הישראלי לדרום קוריאה יהיה פטור ממכס - לרבות מכונות וציוד חשמלי, מכונות ומכשירים מכניים, דשנים, ציוד רפואי, קוסמטיקה, פלסטיק ומוצריו, מתכות וכן מיצי פירות ויין. באופן הדדי, יירדו גם המכסים על מוצאים המיובאים מדרום קוריאה לישראל, בהם מכוניות וחלקיהן, מקררים, ציוד רפואי, רכיבים אלקטרוניים, צעצועים ומשחקים, פלסטיק ומוצריו וכימיקלים.

דרום קוריאה
דרום קוריאהצילום: Bloomberg

דרום קוריאה היא היצרנית המובילה בעולם בתחום רכיבי הזיכרון, ויצרנית המוליכים למחצה השנייה בגודלה בעולם. המדינה היא גם יצרנית האוניות הגדולה בעולם, ואוחזת ביותר ממחצית השוק העולמי בתחום זה. בתחום הרכב, דרום קוריאה היא אחת מ-10 היצרניות הגדולות בעולם - בעיקר באמצעות קבוצת יונדאי-קיה וספקיות המשנה שלה.

לדרום קוריאה יש כיום 15 הסכמי סחר בתוקף עם מדינות וגושי סחר שונים, בראשם ארה"ב, האיחוד האירופי, הודו וסין. ההסכם בין ישראל לקוריאה יסייע להשוות את תנאי הסחר של ישראל למדינות אלה.

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן אמר: "בראשונה נחתם הסכם עם מדינה ממזרח אסיה הנמנית בין הכלכלות המובילות בעולם. ההסכם משקף את מדיניות המשרד לסייע בגיוון היצוא ובפתיחת שווקים חדשים לתעשייה הישראלית. דרום קוריאה היא שותפת סחר חשובה עבור מדינת ישראל. ככלל, הסכמי סחר בינלאומיים הם בעלי חשיבות אסטרטגית לכלכלה הישראלית, ומסייעים להוזיל את חומרי גלם - שמעלים את התחרותיות של היצואניות הישראליות וכן מהווים בשורה עבור הצרכנים הישראלים".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker