הלולנים איימו שלא להצביע ליכוד - נתניהו וכחלון ידאגו שיקבלו 340 מיליון שקל

במסגרת הרפורמה צפויים לולים לעבור אל מחוץ לתחומי יישובים ולעבור שידרוג בתקציב משוער של 340 מיליון שקל במענקי ממשלה ■ הממשלה הבאה צפויה להתחייב להעברת התקציב ■ לולן שיוכיח תהליכי תכנון להוצאת הלול מהיישוב בעתיד יקבל היתר איכלוס מיידי ללול הישן

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנימין נתניהו
אורה קורן

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש היום (א') בלשכתו בירושלים עם ראשי רשויות וראשי ענף הלול לסיכום מתווה הלולים. בפגישה השתתפו גם שר האוצר, משה כחלון; ממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רונן פרץ; מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו; יו"ר התאחדות חקלאי ישראל, מאיר צור; נשיא התאחדות האיכרים, דובי אמיתי; ויו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש המועצה האזורית מרחבים, שי חג'ג'.

הפגישה נערכה על רקע מחאת לולנים ואיומים שלא להצביע לליכוד, לאחר שמשרד החקלאות החל ביולי האחרון ליישם תקנה שאסרה איכלוס תרנגולות מטילות בלולים ישנים שאינם מבטיחים ביצים נקיות מסלמונלה. עם זאת, מקור המקורב לדיונים אמר כי הסיכום הושג בדיונים מקצועיים, ללא השפעה פוליטית.

ממלא מקום מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רונן פרץצילום: אבי אוחיון /לע"מ

בפגישה הוסכם כי תוארך עד אפריל 2020 האפשרות לאשר ללולנים להכניס ללולים קיימים תרנגולות מטילות חדשות. בכך בוטלה התקנה שנכנסה לתוקף ביולי האוסרת איכלוס בלולים ישנים.

לולן שירצה היתר איכלוס ללול ישן יצטרך לספק הוכחות לתחילת תכנון של מעבר ללול חדש, גדול ומתקדם מחוץ ליישוב. על פי ההבנות, הממשלה החדשה תעניק ללולנים מענק בסך 340 מיליון שקל, כפי שהוסכם ברפורמה ב-2018, שלא קודמה. מקור שהשתתף בדיון אמר כי מכיוון שמדובר בממשלת מעבר שאינה יכולה להתחייב על תקציבים, מדובר בהבנה כללית ולא בהתחייבות מפורשת. נתניהו וכחלון אמרו שהם מבטיחים להמליץ על המענק. לדברי אחד המקורבים לדבר, כחלון אמר שימליץ על מענק של 370-340 מיליון שקל.

בנוסף התחייבו הלולנים להוזלה של מחיר הביצה ב-5% על פני חמש שנים. ברפורמה ב-2018 ההוזלה היתה של 10%. מקור ממשלתי העריך כי הרפורמה תיושם, מכיוון שגם ללולנים יש אינטרס להוציא את הלולים מחוץ ליישובים. עם זאת, בעבר טורפדה הרפורמה, מה שמעלה את השאלה אם זהו באמת האינטרס של כל הלולנים.

הפגישה שבה סיכמו על מתווה הלוליםצילום: אבי אוחיון /לע"מ

על פי המתווה שהושג, יוקמו לולים גדולים ומודרניים מחוץ ליישובים, שיביאו לשיפור איכות חייהם של תושבי היישובים ושל המטילות, ולאיכות משודרגת של הביצים לצרכנים. כיום נגוע חלק גדול מהביצים המשווקות לצרכנים בסלמונלה. העתקת הלולים צפויה להביא לפינוי שטחים בתוך היישובים לשימושים חדשים.

המתווה החדש שהושג היום, בסיוע של ח"כ ניר ברקת (ליכוד), יוצג בפני הממשלה הבאה לסיכום התקציב המיועד. עד כה סוכם כי מגדל שיעמוד בדרישות החדשות עד סוף 2022 ויחליף את הלול שברשותו, יזכה לתמריץ בתוספת של 200 אלף ביצים למכסתו הקיימת לגידול בלול המשודרג.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker