התפטרות חיים כץ צפויה להביא להקפאת המאבק על כספי הביטוח הלאומי

במשרדי הממשלה מעריכים כי התפטרותו של שר הרוווחה תסתום את הגולל, לפחות עד להקמת הממשלה הבאה, על הניסיונות של הביטוח הלאומי לחזק את איתנותו הפיננסית ועצמאותו

חיים כץ
חיים כץצילום: אוליבייה פיטוסי

שר העבודה והרווחה, חיים כץ, התפטר אתמול (ו') מהממשלה בעקבות ההחלטה להגיש נגדו כתב אישום בעבירות של מרמה והפרת אמונים. ראש הממשלה בנימין נתניהו צפוי למנות במקומו את אחד השרים הנוכחיים, ולא את אחד מחברי הליכוד המצפים לקידום.

בפוסט שפירסם בפייסבוק פירט כץ את הישגיו כשר, ובעבר כיו"ר ועדת העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת - ולא כלל בהם את המהלך שבו השתתף בשנה האחרונה, ולא השלים, לשינוי יחסי הכוחות בין המוסד לביטוח לאומי למשרד האוצר. במשרדי הממשלה מעריכים כי התפטרותו תסתום את הגולל, לפחות עד להקמת הממשלה הבאה, על הניסיונות של הביטוח הלאומי לחזק את איתנותו הפיננסית ועצמאותו.

כץ השתתף באחרונה בדיונים בנושא, שבהם השתדלו ראשי משרד האוצר להביא לביטול הודעתו של הביטוח הלאומי על הפסקת ההסכם בין הגופים מ-1980 - שעל פיו מועברים עודפי התקציב של הביטוח הלאומי לקופת המדינה - ומשמשים אחד ממקורות המימון לתקציב המדינה. מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר הודיע לפני כחודש לשר האוצר משה כחלון על ביטול ההסכם החל באמצע ספטמבר. במשרד האוצר טענו כי לביטול אין תוקף ללא אישור של שר הרווחה, וכץ לא נתן עדיין אישור כזה. במשרד האוצר מקווים כי עם התפטרות כץ - שמינה את שפיגלר לתפקידו בביטוח הלאומי ושימש פטרונו הפוליטי - ייאלץ מנכ"ל הביטוח הלאומי לחזור בו שוב מביטול ההסכם.

כץ כתב בעמוד הפייסבוק שלו: "בכל פעולותיי במסגרת מילוי תפקידי כשר וכחבר כנסת, פעלתי באופן ענייני ונטול פניות לטובת הציבור - בכלל זה העובדים, הגמלאים ואלה שידם אינה משגת. הניסיון להטיל דופי בניקיון כפי, ו'להלביש' מניעים שאינם טהורים על פעילות שבלב מילוי תפקידי כחבר הכנסת, שבוצעה בתום לב מלא ובאמונה, כשליח ציבור - הוא חסר יסוד ונועד לכישלון... החלטתו של היועץ המשפטי לממשלה להעמיד אותי לדין, בנושא כה תקדימי ובגין 'עבירת סל', גורמת לי עוול קשה".

כץ יישאר חבר כנסת מטעם סיעת הליכוד ויתמודד ברשימת המפלגה גם בבחירות הקרובות. הוא יוכל לבקש מהכנסת בתוך 30 יום מההודעה על הגשת כתב האישום שלא להסיר את חסינותו.

ביום רביעי הודיע היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, על הגשת כתב האישום, אך מבלי שתיכלל בו עבירת השוחד שבה נחשד כץ בעת קיום הליך השימוע באוקטובר. לפי כתב האישום, כץ נהג בזמן שהיה חבר כנסת וראש ועדה בניגוד עניינים בין תפקידיו הציבוריים לבין האינטרסים הפרטיים שלו ושל חברו, איש שוק ההון מוטי בן ארי. בנוסף, הוא הציג מצג שווא מרמתי בפני ועדות הרווחה והאתיקה של הכנסת. החקירה נפתחה לפני יותר משלוש שנים ולוותה על ידי פרקליטות מיסוי וכלכלה.

לפי המיוחס לו, ניהל כץ מערכת יחסים של "תן וקח" עם בן ארי, ששימש יועץ פיננסי של חברת אקוויטל - שהשליטה בה מיוחסת בשוק ההון לקובי מימון. בכתב החשדות נטען כי מערכת היחסים בין השניים התפתחה ב-2015-2010, והיא כללה הענקת טובות הנאה שונות ביניהם. בן ארי נתן לכאורה לכץ הנחיות והוראות לגבי ניהול תיק ההשקעות שלו, ובפרקליטות חושדים שבן ארי ניהל בפועל את התיק מבלי שכץ שילם לו על כך. לפי החשד, בן ארי המליץ לכץ לרכוש ניירות ערך של חברות בנות של חברת אקוויטל, תוך ניצול מידע פנים שנודע לו מתוקף תפקידו בחברה.

בכתב החשדות נכתב כי "כץ ובן ארי ביצעו עסקות מתואמות בהיקפים ניכרים במסגרת המסחר בבורסה, באופן שהיה בו כדי להניב לשר כץ תועלת כלכלית רבה. מומחיותו של בן ארי ומעורבותו הרבה בניהול תיק ניירות הערך של השר כץ הניבה לכץ רווחים של מיליוני שקלים. בנוסף, כשמונה כץ לשר, פתח חשבון נאמנות שנוהל בפועל על ידי בן ארי, תוך הסתרה של זהות המנהל ובניגוד לכללים החלים במצב דברים זה".

כץ חשוד שבתמורה לסיוע של היועץ הפיננסי, פעל להעביר הצעת חוק שבן ארי ניסח בעצמו וביקש לקדם, ונועדה להיטיב איתו ועם אקוויטל. ההצעה, תיקון 44 לחוק ניירות ערך, נועדה לשנות את סדר העדיפויות במקרה של חדלות פירעון בחברה ציבורית שהנפיקה אג"ח - כך שבעל השליטה בה יידרש, בתנאים מסוימים, להמתין עד שתפרע את כל התחייבויותיה לשאר מחזיקי האג"ח לפני שתפרע את התחייבויותיה אליו. כץ הניח את ההצעה על שולחן הכנסת באוקטובר 2010 והיא נכנסה לספר החוקים לאחר שלושה חודשים.

קובי מימון
קובי מימון צילום: מוטי קמחי

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker