הכלכלה העולמית בטלטלה - אבל בבנק ישראל כבר הניפו דגל לבן

חטיבת המחקר של בנק ישראל מקובעת ומטעה את הנגיד, פרופ' אמיר ירון ■ התוצאה: בנק ישראל איבד הזדמנות פז להפחתת ריבית, וכלי מדיניות חשוב אבד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נגיד בנק ישראל אמיר ירון
נגיד בנק ישראל אמיר ירוןצילום: אמיל סלמן

חטיבת המחקר של בנק ישראל מקובעת ומטעה את הנגיד, פרופ' אמיר ירון, והתוצאה היא שבנק ישראל איבד הזדמנות פז להפחתת ריבית. בפועל, הריבית לעשר שנים צנחה ל-1%.

ביולי צפתה חטיבת המחקר שהריבית תעלה. הנגיד אמנם ציין אז שהוועדה המוניטרית אינה מחויבת למחקר, אך בהחלטת הריבית דובר על העלאה זהירה - בניגוד לכל הבנקים המרכזיים העיקריים. הדבר שגורם לבלבול אצל המשקיעים. הוועדה כתבה אז כי היא "מעריכה שתוואי העלאת הריבית בעתיד יהיה הדרגתי וזהיר, באופן שיתמוך בתהליך שבסופו האינפלציה תתייצב בסביבת מרכז תחום היעד, ובפעילות הכלכלית".

פרופ' מישל סטרבצ'ינסקי, מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל

ואולם בסוף אותו חודש פירסם ירון כי "מאז החלטת הריבית חלה הפתעה חדה בסביבת האינפלציה, כשמדד יוני ירד ב-0.6%. כמו כן, גברו ההערכות שהבנקים המרכזיים העיקריים יחזרו לנקוט צעדי הרחבה, ובפרט צעדים משמעותיים של הבנק הפדרלי. היתה לכך השפעה משמעותית על מערך שערי החליפין, מה שצפוי להשפיע גם על תוואי האינפלציה. לאור התפתחויות אלה, אני מעריך שלמשך זמן ממושך לא תהיה החלטה להעלות את הריבית. יתרה מכך - אם יהיה צורך, עומדים לרשותנו כלים נוספים".

הצצה חטופה בנתוני התשואות של אג"ח ממשלת ישראל לעשר שנים מגלה כי אף אחד מהסוחרים אינו מאמין למחלקת המחקר. המשקיעים חושבים בדיוק את ההפך. הם מגיבים להתרחשויות, ומבינים שלא ניתן להעלות ריבית בניגוד למגמה העולמית. במצב כזה דווקא יש להפחית אותה. כך, הסוחרים מסתערים ברכישות על האג"ח הממשלתי הארוך, והתשואה לעשר שנים צוללת ל-1.044%.

האמצעי המיוחד כבר אינו זמין

בכיר בבנק ישראל אמר באחרונה כי שכשהמידע הכלכלי המצטבר יתחיל לאותת על סכנה, יישקל שימוש באמצעים יוצאי דופן כדי למנוע ערעור משקי יוצא דופן. מהם אותם איתותים? "זו יכולה להיות ירידה חדה נוספת במדד המחירים, מפולת מוחשית ביצוא, גידול חד באבטלה, החמרה במלחמת הסחר הבינלאומית, גירעון תקציבי עמוק - או כל האירועים האלו גם יחד. הנגיד ויתר ראשי הבנק יבחנו את השפעותיהם ויחליטו בהתאם - בלי דעות קדומות ובלי התחייבויות קודמות. הנגיד ירון כבר הראה שהוא מסוגל לשנות ב-180 מעלות את המדיניות המוצהרת של בנק ישראל לנוכח תפנית בנוף הכלכלי. המציאות נזילה, ולכן גם התגובות אליה יהיו מפתיעות ונזילות. אל תפתחו ציפיות שמה שהיה הוא מה שיהיה".

בנק ישראלצילום: אמיל סלמן

מדובר בגישה שונה מזו של הבנק הפדרלי האמריקאי, שלמרות נתוני המשק הטובים והאבטלה הנמוכה, העדיף כתעודת ביטוח להפחית את הריבית בהחלטת הריבית האחרונה שלו. כלומר, הבנק הפדרלי העדיף פעולה של כלכלת מנע, לעומת פעולות של כלכלת שבר שמתאר הבכיר בבנק ישראל.

כדאי לשים לב שהנגיד שינה את הניסוח של הוועדה מ"תוואי העלאת הריבית בעתיד יהיה הדרגתי וזהיר" ל"לא תהיה החלטה להעלות את הריבית למשך זמן ממושך". זה לא ממש שינוי של 180 מעלות, כמו שאומר הבכיר. לכל היותר 90 מעלות. בנוסף, הבכיר מדבר על "אמצעים יוצאי דופן", אבל מתוך אותם אמצעים, השימוש האפשרי בהפחתת הריבית אבד - כי היא כבר קרתה בפועל.

להקדים תרופה למכה

ישראל היא משק פתוח לתנועות הון, והריבית המקומית שלה משתנה בהתאם למגמה העולמית. ומהי המגמה? ארה"ב מפחיתה את הריבית ב-0.25%, עם צפי להפחתות נוספות, וכך גם תאילנד, אוסטרליה ורוסיה; הודו מפחית את הריבית ב-0.35%; ניו זילנד מפחיתה ב-0.5%; וטורקיה ב-4.25%. אם כן, בשעה בנקים מרכזיים ברחבי העולם מפחיתים את הריבית בניסיון להילחם בהאטת הצמיחה ובאי-וודאות הגלובלית הכלכלית, ברור כי גם הריבית בארץ תרד.

מדד המחירים בחו"ל הוא כ-1.5% בממוצע. ישראל היא מדינת יבוא, ולכן מייבאת גם את האינפלציה מחו"ל. לכאורה היינו צריכים להיות בסביבת אינפלציה אליה חותר בנק ישראל, תחת ההנחה שהשקל הינו ללא שינוי מול סל המטבעות. אבל כשסל המטבעות צונח מול השקל ב-8.2% מתחילת שנה, מהם 3% בחודש האחרון, ברור לכל כלכלן מתחיל - לא כל שכן לכלכלנים הבכירים בבנק ישראל - שהמדד יהיה שלילי.

רצוי כי שהבנק לא יפגר שוב אחרי העולם, ויקדים תרופה למכה - על ידי מניעת המשך התיסוף והעמקת המדדים השליליים. אחרי הכל, הוא עדיין מחויב ליעד האינפלציה, שלא לדבר על החתירה שאבדה למרכז היעד, שנראה שאבדה.

ממועד כתיבת מאמר זה נותרו לנו שני ימי עסקים כדי לחזות במדד. ואולם בשל התנהלות בנק ישראל, יהיו באמתחתו של הנגיד פחות כלים להתמודד עם המצב.

אליסוף הוא מנכ"ל א.ב. מרווחים שוקי הון בע"מ

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker