באוצר חשבו שיוכלו לדלג על העדפת תוצרת ישראל; בית המשפט חשב אחרת

משרד האוצר פירסם לפני כשנה מכרז לרכישה והתקנה של ציוד תקשורת – בלי לכלול העדפה לתוצרת ישראל ■ בית המשפט המחוזי בירושלים לא השתכנע כי אי-אפשר היה להפריד במכרז בין רכיבי השירותים והציוד – ולהעניק העדפה לציוד מתוצרת כחול-לבן

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שר האוצר משה כחלון, והחשב הכללי באוצר רוני חזקיהו
שר האוצר משה כחלון, והחשב הכללי באוצר רוני חזקיהוצילום: דוברות האוצר
אבי וקסמן
אבי וקסמן

הפסד למשרד האוצר: בית המשפט המחוזי בירושלים פסק היום (ראשון) כי במכרז שעורך המשרד לרכישה, אספקה והתקנה של ציוד תקשורת, יהיה עליו להעניק העדפה מסוימת לתוצרת ישראל – אף שבמשרד טענו כי החובה להעדיף את תוצרת ישראל אינה חלה על מכרז זה.

השופט דוד גדעוני נדרש בפסק דינו למכרז שפירסם לפני כשנה מינהל הרכש באגף החשב הכללי שבמשרד האוצר - לרכישה, אספקה והתקנה של ציוד תקשורת פסיבי (כגון כבלים, ארונות תקשורת ושקעים). המכרז נערך במתכונת של מכרז מרכזי, שהוא מכרז שעורך משרד האוצר בעבור כל משרדי הממשלה ויחידותיה. המציעים בו נדרשו להציע מחיר כולל, שיגלם את עלות הציוד וגם את עלות התקנתו.

תקנות חובת המכרזים (העדפת תוצרת הארץ) קובעות כי במכרזים ממשלתיים לרכישת טובין, יש לתת העדפה לרכישת טובין מתוצרת ישראל. ההעדפה מותנית בכך שמחיר המוצרים לא יהיה גבוה בשיעור מסוים – לרוב 15% - ממחירם של טובין מיובאים. חובת ההעדפה אינה חלה על מכרזי שירותים.

ועדת המכרזים המרכזיים למחשוב וטכנולוגיה באגף החשב הכללי החליטה שלא לכלול העדפה לתוצרת ישראל במכרז לציוד התקשורת. הוועדה היתה סבורה כי בנסיבות המכרז, אין מקום להפריד בין רכיב הציוד לרכיב השירותים – שעליו לא חלה העדפה לתוצרת ישראל. הוועדה הסתמכה בכך על עמדה שגיבש בעבר היועץ המשפטי לממשלה, שלפיה בסמכותה של ועדת מכרזים "לקבוע, בנסיבות מיוחדות המצדיקות זאת, משיקולים מקצועיים הנובעים מאופיו או טבעו של המכרז, כי אין מקום ליצור הפרדה בין תמחור רכיב הטובין לבין תמחור רכיב השירותים".

בעתירה שהגישו החברות טלדור ופייברנט, יצרניות ישראליות של ציוד תקשורת, באמצעות עורכי הדין מאיר בן-שחר, הדר לוזון ושגיא אהרון, הן טענו כי להחלטת הוועדה לא היה יסוד. השופט גדעוני, שקיבל את העתירה, לא השתכנע מטיעוני המדינה - וקבע כי היא לא הניחה תשתית מספקת להוכחת הטענה שלפיה במכרז הנדון, אי-אפשר היה להפריד בין רכיב הציוד לרכיב השירותים. נוכח זאת, ביטל השופט את ההחלטה של ועדת המכרזים שלפיה תקנות העדפת תוצרת הארץ אינן חלות על המכרז, וקבע כי "על הוועדה לקבוע הוראות מתאימות בדבר אופן יישום תקנות ההעדפה במכרז". משרד האוצר חויב בהוצאות ושכר טרחה בסך 25 אלף שקל. את המדינה ייצג עו"ד משה וילינגר מפרקליטות מחוז ירושלים (אזרחי).

בהתאחדות התעשיינים, שהגישה לבית המשפט את עמדתה בדבר העתירה, אומרים בתגובה על פסק הדין: "בית המשפט חוזר וקובע כי הממשלה שבה וטועה כאשר היא מנסה להדיר את התעשייה הישראלית מרכש ציבורי. אנחנו מצפים שהפקידות הממשלתית בכלל ואגף החשב הכללי בפרט יהפכו לשגרירים של התעשייה הישראלית, כפי שפועלים המקבילים להם בעולם".

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן אמר בתגובה על פסק הדין: "אני מברך על החלטת בית המשפט, שקיבל את עמדת משרד הכלכלה והתעשייה במלואה. המדיניות של העדפת תוצרת ישראלית כחול-לבן מקדמת את התעשייה הישראלית, ותורמת לתעסוקה, לפריפריה ולחיזוק הכלכלה הישראלית. מתן עדיפות לתוצרת כחול-לבן נועד לחזק את התעשייה המקומית ולפעול להגברת היצוא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker