כחלון, ביבי וביצי הזהב: האנשים שאיימו לצאת נגד הליכוד - ויקבלו 340 מיליון שקל

הלולנים מחו בעקבות אכיפת תקנה חדשה־ישנה, המחייבת להתקין משטחי בטון בלולים ישנים ■ כעת הבטיח להם שר האוצר רפורמה חדשה, שבמסגרתה תבוטל התקנה והלולנים יקבלו הקלות ומענקים של מיליונים ■ דוברו של כחלון: "הוא לא התחייב, אמר רק שישקול בחיוב"

אורה קורן
הפגנת מגדלי העופות בצפון הארץ, לפני שלוש שנים
הפגנת מגדלי העופות בצפון הארץ, לפני שלוש שניםצילום: גיל אליהו

רפורמה מעוררת מחלוקת בענף הלול מקודמת בשבועות האחרונים באינטנסיביות על ידי ח"כ ניר ברקת מהליכוד ומנכ"ל משרד ראש הממשלה הזמני, רונן פרץ, שהתגבשה על רקע איומי המגדלים לפתוח במאבק, שיזיק לליכוד ערב הבחירות. על פי חלק מהמקורות המעורבים בתהליך, במטרה להפיס את הלולנים, הבטיח שר האוצר, משה כחלון, כי אם יהיה שר האוצר בממשלה הבאה, הוא יקצה 340 מיליון שקל בתקציב 2020 לטובת הרפורמה.

בינואר 2018 גובשה רפורמה בין משרדי האוצר והחקלאות למגדלים, שקבעה כי תינתן למגדלים תמיכה של 340 מיליון שקל תמורת הוצאת הלולים מהמושבים ובניית לולים גדולים ומודרנים, שיבטיחו את בריאות הציבור ורווחת המטילות. בתמורה, יירד מחיר הביצה בחמש אגורות. הרפורמה נוסחה לאור ממצאים לפיהם 30% מהלולים, בעיקר הישנים, נגועים בסלמונלה, 4% מהם בסלמונלה קשה. הסלמונלה גורמת לתחלואה, ועלולה לגרום לכאבי ראש וקלקול קיבה, ואף לתמותה.

חלק מנציגי הלולנים — שמאיימים כעת לצאת להפגנות על גבול הצפון לפני הבחירות, לא לפתוח קלפיות בבחירות ולא להצביע לליכוד — סרבו לחתום על ההבנות, והרפורמה קרסה. בהיעדר רפורמה שתסדיר את תחום ההיגיינה בענף, חידשו השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות את דרישתם מלפני כעשור להתקין רצפת בטון בלולים הישנים שבנויים על אדמה. בתחילת 2019 נכנעו השירותים הווטרינריים למגדלים, והסכימו להאריך את מועד התקנת משטחי הבטון בחצי שנה והבהירו כי החל מיולי לא יוענקו היתרי איכלוס לתרנגולות חדשות ללולים ללא משטח בטון.

משה כחלון
שר האוצר, משה כחלון. "השר לא התחייב, אמר רק שישקול בחיוב"צילום: מוטי מילרוד

התקנה נכנסה לתוקף בתחילת יולי והיא הוחלה עד כה על עשרות לולים, מתוך 1,800. בענף מעריכים שבכל חודש שיעבור, יתווספו עוד עשרות לולים. כעת, מוחים הלולנים נגד התקנה ודורשים הסדרה רחבה.

השר, הח"כ והמנכ"ל

מכיוון שהיעדר היתרי איכלוס צפוי לגרום למחסור במלאי הביצים, הציע בשבועות האחרונים מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהו, להוריד מכס על יבוא ביצים בריאות יותר מאירופה. כיום המכס על ביצה הוא 30 אגורות. בן אליהו הציע לבטלו, או להורידו ל–10 אגורות. לדבריו, מהלך זה יגרום למשווקי הביצים להתבסס על ביצים בריאות יותר מחו"ל, מה שיאיץ מעבר מגדלים ללולים מודרניים וינטרל את משטר המכסות בענף, מצב שהמגדלים חוששים ממנו במיוחד.

כך בוקעת רפורמה

לדברי מקורות ממשלתיים, ביקשו נציגי המגדלים מראש הממשלה, בנימין נתניהו, להתערב לביטול המהלך. הטיפול בסוגייה הוטל על מ"מ מנכ"ל משרד ראש הממשלה, רונן פרץ, ומקודם גם על ידי ח"כ ניר ברקת. בביתו של האחרון אף התקיימו כמה ישיבות תיווך בין הצדדים. מנגד, גורמים המקורבים למגעים טענו כי משרד ראש הממשלה מקיים דיון מקצועי, ואינו מערב שיקולים פוליטיים.

ח"כ ניר ברקת
ח"כ ניר ברקתצילום: מוטי מילרוד

לפי המתווה החדש, משרד החקלאות יבטל מיידית את תקנת משטחי הבטון מלפני כעשור, תמורת הבטחה עתידית של הלולנים לשיתוף פעולה עם רפורמה חדשה — שתתממש תוך שלוש שנים. הרפורמה כוללת מענק בסך 340 מליון שקל, שיקבלו הלולנים תמורת הוצאת הלולים אל מחוץ למושבים. בתמורה, יירד מחיר הביצים ב–10 אגורות. בנוסף למענק, יחלק משרד החקלאות תוספת מכסות ביצים של עד 200 אלף שקל למגדל שייצא מחוץ למושב ויעבור ללול גדול ומתקדם. השטח שיתפנה בתוך המושבים יעבור שינוי ייעוד לבניה לבנים ממשיכים, לתיירות או לכל פרוייקט מניב אחר.

ביטול תקנה תמורת רפורמת ענק

השירותים הווטרינריים במשרד החקלאות ממתינים להוראתו של בן אליהו — האם לבטל את תקנת רצפת הבטון, או להשאירה.

שלמה בן אליהו, מנכ"ל משרד החקלאות
מנכ"ל משרד החקלאות, שלמה בן אליהוצילום: אייל טואג

על רקע זה, מנסים בממשלה בימים האחרונים להציע לבן אליהו רפורמה ומימון, שיקלו עליו להמליץ למשרד על ביטול התקנה. כך, לפי מקור המעורב בהתפתחויות, נערכה באחרונה שיחת טלפון משולשת בין פרץ, בן אליהו וכחלון, בה הבטיח האחרון כי אם יהיה שר האוצר בממשלה הבאה — הוא מתחייב להקצות בתקציב 2020 סכום של 340 מליון שקל לטובת הרפורמה בחקלאות. דוברו של כחלון מסר בתגובה כי "כחלון לא התחייב, אלא רק אמר שישקול בחיוב את יישום הרפורמה".

בהיעדר התחייבות הרמטית של כחלון למימון, ספק אם בן אליהו ימליץ על ביטול התקנות. כפי שהבהיר בדיונים עם ברקת, רק סבירות גבוהה לקיום מתווה רפורמה חלופית תאפשר לו להמליץ על ביטול התקנה הנוכחית. הבטחה קלושה לשקול מימון לא תסייע להמלצה כזו.

"נחתום על ההסכם — אך נפעל לשנותו"

הבטחת המימון אינה המכשול היחיד בשיקוליו של בן אליהו. בשבוע שעבר אמר מזכיר איגוד מגדלי העופות, מוטי אלקבץ, כי המגדלים יחתמו על המתווה כדי שתקנת רצפת הבטון תבוטל, אולם כשההסכם יובא לאישור בוועדת הכלכלה — יפעלו לשנותו. לדברי חלק מהלולנים, לאחר הבחירות ייכנס למשרד החקלאות שר חדש, שיצטרך כמה חודשים כדי ללמוד את הנושא, וההבנות יתמוססו להן.

ביצים בלול
הלולנים יקבלו מענק בסך 340 מליון שקל, תמורת הוצאת הלולים אל מחוץ למושביםצילום: גיל אליהו

"אלקבץ חזר בו, והענין נרגע", אמר ברקת ל–TheMarker, שראה את הפשרה שגיבש מתמוססת והבין שהתבטאותו של אלקבץ עלולה להבעיר מחדש את חוסר האמון בין הצדדים. לאור הדברים, ביקש בן אליהו להוסיף להסכם התחייבות מצד המגדלים שלא לפעול לביטול או שינוי ההסכם בוועדת הכלכלה, ודרש הבטחה לשימוש ב–50 מיליון שקל מתוך תקציב הרפורמה להקמת משטחי בטון בלולים החדשים. ברקת סבור שהצדדים קרובים להסכמה מלאה. לדבריו, כעת דנים הצדדים בסוגיות הקטנות, כמו מי יקבל תוספת מכסות ביצים, ומתי יקבלו את המימון לולנים שלא ייצאו מיד מהמושב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker