"רגולציה קשוחה": הנוהל המחמיר לרישוי צ'יינג'ים וחברות פינטק יוצא לדרך

רשות שוק ההון סירבה לתת ארכה להעברת הערות על הנוהל החדש, המקשיח מאוד את הדרישות ממבקשי הרישיונות ■ הרשות: "איננו יכולים להתנהל כרגולטור מסוג ב'. הרגולציה החדשה נועדה להגן על הציבור. אנו פועלים לעידוד עסקים מחוללי תחרות"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חלפן כספים
חלפן כספיםצילום: דניאל בר און

רשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון פירסמה היום (שלישי) את הנוהל החדש שלה לרישוי של נותני שירותים פיננסיים (נש"פ) - כשבוע בלבד לאחר שפירסמה את טיוטת הנוהל להערות הציבור. 

הנוהל החדש מחמיר מקודמו, ומטיל על מבקשי הרישיון דרישות רבות שלא נכללו בנוהל שהיה בתוקף עד כה. פרסומו מעורר מחאה בקרב גופים שהגישו בקשות לרישיון נש"פ - ובהם חלפני כספים (צ'יינג'ים), חברות טכנולוגיית פיננסים (פינטק), נותני שירותים במטבע חוץ, נותני אשראי חוץ-בנקאי ומעניקי שירותי ניכיון צ'קים. הנוהל החדש, אמרו בשבוע שעבר אנשים המכירים את הענף, מטיל על מבקשי הרישיונות "רגולציה ברמה שלא דורשים מבנק או מחברת ביטוח".

מבקשי הרישיונות זועמים על כך שהרשות מקשיחה את הנוהל בשעה שמאות רבות מהם מחכים כבר חודשים ארוכים לתשובתה על הבקשות שהגישו. התארגנות של גופים בענף שוקלת כעת פנייה לבג"ץ נגד הרשות. רוב הגופים הוותיקים בענף, כגון צ'יינג'ים, קיבלו היתר זמני להמשיך לפעול, אבל סטארט-אפים חדשים בתחום הפינטק שפעילותם חייבת ברישיון, אינם יכולים להתחיל לפעול כל עוד בקשתם לא אושרה.

ייתכן כי ההסבר לחופזה שבה פועלת הרשות טמון בסעיף 18 בחוק הפיקוח על שירותים פיננסיים (שירותים פיננסיים מוסדרים), שנחקק ב-2016. סעיף זה קובע כי הרשות נדרשת להשיב על בקשות לרישיון בתוך 70 יום מהגשתן; או במקרה שדרשה נתונים ומסמכים נוספים - בתוך 70 יום מהגשתם של אלה. סעיף 18 נכנס לתוקף ב-1 ביוני 2019 - ופרסום הנוהל כעת עשוי, לכאורה, להעניק לרשות זמן נוסף לטיפול במאות רבות של בקשות לרישיון שהוגשו לה ועדיין לא קיבלו מענה, בטרם יחלפו 70 יום מ-1 ביוני האחרון.

אדם מחזיק שטרות של דולרים
צילום: בלומברג

"הנוהל החדש יוביל לסגירת אלפי צ'יינג'ים"

גופים שקבלו על הזמן הקצר שנקצב למתן תגובות על טיוטת הנוהל, וביקשו ארכה, לא זכו לקבל אותה. ברשות אף השיבו להם כי פרסום הנוהל החדש נעשה, לכאורה, לפנים משורת הדין: "הגם שמטרתו של נוהל הרישוי היא לשקף החוצה את ההליך הפנימי המתנהל ברשות לעניין רישוי… מצאנו לנכון, למעלה מן הצורך, לשקפו לציבור", אמרו ברשות. לשכת רואי חשבון והוועדה בנושא הלבנת הון בלשכת עורכי הדין פנו אף הן לרשות בבקשה לארכה - ללא הועיל.

כמה גופים שיושפעו מהנוהל החדש - ובהם פורום יועצים משפטיים לנותני שירותים פיננסיים, איגוד נותני שירותים פיננסיים מוסדרים וכמה עורכי דין ויועצים, ובהם עו"ד אורי גולדמן - העבירו לרשות אתמול, במועד האחרון להעברת הערות, מסמך הערות בן יותר מ-20 עמודים. ספק אם לרשות היה זמן להתייחס ברצינות להערות אלה לפני פרסום הנוהל הסופי למחרת.

במסמך שהועבר, נטען כי יישום טיוטת הנוהל כלשונה תביא לסגירת כ-2,000 צ'יינג'ים, ומכאן לפגיעה בשירות לציבור בישראל ולתיירים המעוניינים בהמרת מטבע; בעובדים מוחלשים המשתמשים בשירותי ניכיון צ'קים לקבלת שכרם; ובחברות פינטק.

"הדרך שבה בחרה הרשות להתנהל מעלה חשד כי חרף השקעת משאבים במתן רישיונות… עוסקת הרשות במציאת דרכים חדשות להקטנת השוק וצמצום מספר השחקנים, ומביאה לצמצום התחרות בענף", כתבו הפונים לרשות. "לאור היקף הדרישות החדשות בטיוטה, אנו מניחים כי הצעד הבא של הרשות יהיה בקשת ארכה של כמה שנים נוספות כדי לאפשר לה להתמודד עם מסת המסמכים שיונחו על שולחנה".

מרשות שוק ההון נמסר בתגובה: "הרשות אינה יכולה להתנהל כרגולטור סוג ב', אלא כרגולטור פיננסי אחראי המגן על הציבור והאינטרסים שלו. הרגולציה החדשה נועדה בדיוק לכך. תחרות אין משמעה הפקרות, ורשות שוק ההון ממשיכה לפעול לעידוד עסקים מחוללי תחרות המבינים ומיישמים רגולציה אחראית".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום