היצואנים נגד התחזקות השקל: "הרסנית לצמיחה ולתעסוקה"

בתעשייה מצפים מבנק ישראל לשוב לרכוש דולרים בהיקפים גדולים - כדי לחזק אותו מול השקל ■ מנכ"ל התאחדות התעשיינים: "שערי החליפין מחסלים את התעשייה והיצוא ופוגעים באופן אנוש ביכולת של המשק לצמוח בשנים הבאות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרגא ברוש
שרגא ברושצילום: תומר אפלבאום

היצואנים מתנגדים להתחזקות השקל: רובי גינל, מנכ"ל התאחדות התעשיינים אמר היום (שלישי) כי "שערי החליפין מחסלים את התעשייה והיצוא ופוגעים באופן אנוש ביכולת של המשק לצמוח בשנים הבאות. בשערים הנוכחיים, אין לתעשייה יכולת להתחרות בשווקים בעולם וביבוא לישראל. אני קורא לבנק ישראל לעצור את התחזקות השקל באופן מיידי". 

התחזקות השקל מהווה מכה כואבת ליצואנים, כיוון שככל שהשקל מתחזק - יורדת התמורה השקלית שהם מקבלים. כשהוצאותיהם בארץ נשארות בשקלים, הרווחיות שלהם נפגעת. בתעשייה מצפים מבנק ישראל לחזור למדיניות רכישת הדולרים בהיקפים גדולים - כדי לחזק את הדולר ולהחליש את השקל.

על רקע מגמת התחזקות השקל בימים האחרונים, פנה בשבוע שעבר נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, לנגיד בנק ישראל, וביקש ממנו להתערב: "לנוכח הייסוף החד בשערו של השקל והסכנה להמשך הפגיעה ביצוא הישראלי, נדרשת מעורבות אקטיבית של בנק ישראל - שהבנק יפעיל בדחיפות את כלי ההתערבות בשוק המט''ח, ובהיקף משמעותי".

לדברי ברוש, אחת ממטרותיו של הבנק המרכזי היא יצירת תנאים לצמיחה מתמשכת של התוצר והתעסוקה, לצד שמירה על יציבות המחירים. התחזקות השקל משפיעה באופן שלילי על תפוקת התעשייה, היצוא והתעסוקה.

"שחיקה דרמטית בכושר התחרות של התעשיינים והיצואנים היא הרסנית לצמיחה ולתעסוקה", כתב ברוש. לדבריו, הסחר העולמי בסחורות ב-2019 צפוי להתרחב ב-3.1%, ואילו היצוא הישראלי במונחים ריאלים ירד מתחילת השנה ב-2%. התחזקות השקל מתחילת השנה צפויה להביא לנסיגה של 1.4 מיליארד דולר ביצוא בשנתיים הקרובות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום