עיכוב נוסף לתחרות בתחבורה הציבורית: בית המשפט הורה לדון מחדש בהעדפת תוצרת הארץ

בית המשפט המחוזי פסל את החלטתה של ועדת המכרזים - וגם את חוות הדעת של דינה זילבר שעמדה בבסיסה ■ השופט אברהם רובין: "אני ער לדחיפות במצב - אבל אין מנוס מהחזרת העניין לוועדת המכרזים"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
אוטובוסים של אגד בירושלים
אוטובוסים של אגד בירושליםצילום: אמיל סלמן

בית המשפט המחוזי בירושלים פירסם אתמול (ב') פסק דין הצפוי להביא לעיכוב נוסף בקידום המכרזים על הפעלת שירותי תחבורה ציבורית בכמה אזורים בישראל – המוקפאים מאז 2018. פסק הדין מורה על ביטול החלטה של ועדת המכרזים המשותפת למשרדי התחבורה והאוצר, העוסקת בשאלות אם וכיצד תינתן במכרזים העדפה למציעים שיתחייבו לרכוש אוטובוסים המורכבים בישראל.

ועדת המכרזים תידרש עתה לשקול מחדש את עמדתה בנושא בהתאם לפסיקת בית המשפט, לאחר שבהחלטה שנפסלה נקבע כי במכרזים אכן תינתן העדפה כזאת, אבל היא לא תיכלל בהם כתנאי סף. החלטת הוועדה התבססה על חוות דעת משפטית שחיברה המשנה ליועץ המשפטי לממשלה דינה זילבר.

בית המשפט ביטל את החלטת הוועדה תוך שמתח ביקורת על חוות הדעת של זילבר, ופסל את עיקר מסקנותיה. הצורך בכתיבת חוות הדעת התעורר לאחר שהתגלעה מחלוקת פנימית בממשלה בנושא המכרזים לפתיחת שוק התחבורה הציבורית לתחרות: משרד האוצר התנגד למתן העדפה לתוצרת ישראל או להטלת חובת רכש גומלין (חובה על ספק זר במכרז של גוף ציבורי לבצע רכש בישראל בסכום מסוים), בטענה כי הדבר יגדיל את העלויות המוטלות על הציבור; ואילו משרד הכלכלה תמך במתן העדפה לתוצרת ישראל.

פסק הדין, של השופט אברהם רובין, ניתן בשלוש עתירות שהוגשו לבית המשפט, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים. העותרות הן קבוצת הארגז, העוסקת בהרכבת אוטובוסים בישראל על בסיס שלדות המיובאות מחו"ל; צ'יינה מוטורס, המייבאת לישראל אוטובוסים מוגמרים המוכנים לנסיעה; וחברת שירותי אוטובוסים מאוחדים נצרת – יבוא (UBSI) מקבוצת עפיפי. הארגז טענה כי ההעדפה שהוחלט לתת לתוצרת הארץ אינה מספיקה, ואילו שתי העותרות האחרות – כי העדפה זו מופרזת ואינה חוקית.

אוטובוסים של חברת דן מתוצרת סין
אוטובוסים של חברת דן מתוצרת סיןצילום: בן ניקסון

השופט רובין פסק כי "אין בסיס להנחה שעמדה ביסוד החלטת ועדת המכרזים" – החלטה שהתבססה על חוות הדעת של זילבר, ולפיה חוק חובת המכרזים אינו חל על הליכים תחרותיים להקצאת רישיונות להפעלת קווי תחבורה ציבורית למפעילים פרטיים. לפיכך, קבע השופט, יש לבטל את שני החלקים בהחלטתה של ועדת המכרזים - את זה העוסק בהפעלת קווי תחבורה ציבורית על ידי חברות "חדשות", וגם את זה העוסק בהסכמי ההפעלה הקיימים בין המדינה למפעילות התחבורה הציבורית ה"היסטוריות", אגד ודן.

בעקבות החלטת בית המשפט, תידרש ועדת המכרזים לדון במצב החדש. "למרות שאני ער לדחיפות ההכרעה בסוגיות האמורות על מנת לאפשר למכרזי התחבורה הציבורית לצאת לדרכם, אין מנוס מהחזרת העניין לוועדת המכרזים", כתב השופט בפסק הדין. לדבריו, הוועדה תצטרך לצאת מנקודת הנחה כי חוק חובת המכרזים חל על מכרזי התחבורה הציבורית, ולאור זאת לקבוע עמדה בשאלה אם התקנות בעניין רכש גומלין והעדפת תוצרת ישראל חלות על המכרזים. אם תענה על כך בחיוב - יהיה עליה ליישם את הוראות התקנות במלואן.

השופט רובין הוסיף לפסק דינו כמה הערות שעשויות לסייע לוועדה בדיוניה. הוא ציין כי מקובלת עליו עמדת זילבר, שלפיה מכוח הסבסוד שמעניקה הממשלה לאגד ולדן, היא רשאית לכלול בהסכמים עמן הוראות שנועדו לקדם את החלטתה בדבר העדפת תוצרת ישראל. כמו כן, ציין השופט כי הוא דוחה את הטענות שלפיהן העדפה כלשהי של תוצרת ישראל פוגעת בזכויותיהם החוקתיות של יבואני האוטובוסים ושל מפעילי תחבורה ציבורית הבוחרים להשתמש באוטובוסים שהורכבו בחו"ל. 

נשיא התאחדות התעשיינים, שרגא ברוש, אמר: "בית המשפט הוציא מסר חד וברור לכל הפקידות הממשלתית, שמנסה בדרכים מפותלות להדיר דווקא את התעשייה הישראלית ועובדיה מהרכש הממשלתי. יידעו מקבלי ההחלטות שהתאחדות התעשיינים לא תוותר על אף מכרז ציבורי, ותקפיד על קיום החוק והתקנות ככתבן וכלשונן לטובת המשק והתעשייה הישראלית".

תגובות