משרד המשפטים מקפיא את ביטול ההסכם בין האוצר לביטוח הלאומי

היועץ המשפטי של משרד האוצר פנה למשרד המשפטים בטענה כי ביטול ההסכם דורש אישור של שר העבודה והרווחה ואינו אפשרי בתקופת בחירות ■ בעקבות זאת, התבקש השר כץ לעצור את המהלך עד שתושלם בדיקה משפטית ■ ההסכם קובע כי עודפי התקציב של הביטוח הלאומי יועברו למשרד האוצר

אבי וקסמן
אבי וקסמן
בניין המוסד לביטוח לאומי
בניין המוסד לביטוח לאומיצילום: אליהו הרשקוביץ

משרד המשפטים מקפיא את ביטול ההסכם בין משרד האוצר לביטוח הלאומי, שעל פיו עודפי התקציב של הביטוח הלאומי מועברים לקופת המדינה. המשרד פנה לשר העבודה והרווחה, חיים כץ, וביקש ממנו לעצור את ביטול ההסכם עד שתושלם בדיקה של משרד המשפטים בעניין.

רז נזרי, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה המופקד על תחום המשפט הציבורי והחוקתי, פנה השבוע בעניין זה במכתב לשר כץ. נזרי כתב כי היועץ המשפטי של משרד האוצר, אסי מסינג, פנה למשרד המשפטים וטען כי ביטול ההסכם דורש אישור של כץ - לפי סעיף 34 לחוק הביטוח הלאומי הקובע כי את עודפי התקציב של הביטוח הלאומי יש להשקיע "בהשקעות קונסטרוקטיביות, בהתאם להמלצות המועצה (מועצת הביטוח הלאומי) שאישר השר (שר העבודה והרווחה)".

רז נזרי
רז נזריצילום: ליאב פלד

ההודעה על ביטול ההסכם נשלחה למשרד האוצר מטעם מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, ולא מטעמו של כץ - אבל לפי הערכות, צעדיו של שפיגלר מתואמים באופן מלא עם שר העבודה והרווחה.

נזרי הוסיף בפנייתו לכץ כי לטענת משרד האוצר, אין לאפשר את ביטול ההסכם בתקופת בחירות. במשרד המשפטים מתכוונים לערוך ישיבה בנושא, שבה יישמעו טענות הצדדים. 

הביטוח הלאומי הודיע בשבוע שעבר לשר האוצר, משה כחלון, על ביטול ההסכם - והביטול אמור להיכנס לתוקף באמצע ספטמבר, יומיים לפני הבחירות לכנסת. במשרד האוצר מתנגדים לכך - היות שעודפי התקציב של הביטוח הלאומי, המועברים מכוח ההסכם, משמשים אחד ממקורות המימון להוצאות השוטפות של הממשלה. אי-העברתם לקופת המדינה תפער בתקציב המדינה בור של יותר מ-20 מיליארד שקל בשנה, מעבר לזה שכבר נגרם עקב הגירעון הגבוה בתקציב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker