שוב שוברים את הכלים: הביטוח הלאומי יפסיק להעביר כספים לאוצר בתוך חודשיים

המוסד לביטוח לאומי כבר הודיע בעבר על ביטול ההסכם שלו עם משרד האוצר מ-1980 – אבל חזר בו בעקבות משא ומתן בין הצדדים ולחצים שהופעלו עליו ■ עתה הודיע מנכ"ל הביטוח הלאומי לשר האוצר: "המו"מ העלה חרס" ■ הממונה על התקציבים באוצר: "זו פגיעה ישירה באזרחים"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מאיר שפיגלר
מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלרצילום: עופר וקנין

המוסד לביטוח לאומי הודיע למשרד האוצר – פעם נוספת – כי החליט לבטל את ההסכם ביניהם מ-1980, שעל פיו עודפי התקציב של הביטוח הלאומי מועברים לקופת המדינה. את ההודעה על כך שיגר השבוע מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר, לשר האוצר, משה כחלון.

הודעה על ביטול ההסכם כבר נמסרה לפני כמה חודשים – והובילה אז לפתיחת משא ומתן בחסות משרד ראש הממשלה. במשרד האוצר חששו מכוונת הביטוח הלאומי – היות שעודפי התקציב משמשים אחד ממקורות המימון להוצאות השוטפות של הממשלה, ואי-העברתם תפער בתקציב המדינה בור של יותר מ-20 מיליארד שקל בשנה, מעבר לזה שכבר נגרם עקב הגירעון הגבוה בתקציב.

בינואר האחרון הושגו בין הצדדים הבנות שלפיהן משרד האוצר והביטוח הלאומי ינהלו משא ומתן, ובינתיים יידחה ביטול ההסכם. סעיף מיוחד בהבנות שנחתמו בינואר התיר לביטוח הלאומי לשוב ולבטל את ההסכם בהתרעה של חודשיים.

לאחר חתימת ההבנות נערכו שתי פגישות בין הצדדים, שלא הושגה בהן פריצת דרך. בחודשים האחרונים התכוונו בביטוח הלאומי לשוב ולהודיע על ביטול ההסכם, וכבר הכינו הודעה דומה לזאת ששוגרה השבוע – אבל משכו אותה.

במכתב ששיגר השבוע לכחלון כותב מנכ"ל הביטוח הלאומי כי המשא ומתן בין הצדדים "קפא על שמריו, לא הבשיל, ובשורה התחתונה העלה חרס". לדברי שפיגלר, לביטוח הלאומי נגרם נזק בזמן החולף, ולכן הוא הודיע על הפסקה של העברת העודפים החל באמצע ספטמבר. "ככל שפני הדברים יקבלו תפנית במהלך ההודעה המוקדמת בת החודשיים, הביטוח הלאומי יבחן אותם ויחליט כיצד לנהוג", הוסיף.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "גם השנה, כמו בעבר, משרד האוצר ימשיך להעביר לביטוח הלאומי את כל התקציבים שלהם הוא מחויב. לפיכך יש לתהות על המועד שבו הודיע, פעם נוספת, מנכ"ל המוסד לביטוח לאומי על רצונו לשנות את ההסדר הקיים זה עשרות שנים באופן שדווקא עלול דווקא להרע את מצב הביטוח הלאומי".

"פגיעה באזרחים"

בעקבות ההודעה של הביטוח הלאומי על ביטול ההסכם מ-1980 - תקף הממונה על התקציבים במשרד, שאול מרידור, את מנכ"ל הביטוח הלאומי, מאיר שפיגלר.

בכנס תשתיות ישראל, הנערך היום (ד') בתל אביב, התייחס מרידור לחריגה הגדולה הקיימת כבר בגירעון בתקציב המדינה, ואמר כי תקציב 2020 יהיה "קשוח". לדבריו, "אנחנו עם ידיים כבולות בגלל המצב הפוליטי, שלא מאפשר לכנס את הגירעון. דווקא בגלל זה, זה לא זמן לאנשים לא אחראים. הצעד שעשה מנכ"ל הביטוח הלאומי הוא צעד מאוד לא אחראי. הוא פוגע באזרחים באופן ישיר וגם ביעדי הממשלה ובמצב הכלכלי.

"המוסד לביטוח לאומי מקבל מהחשב הכללי ריבית גבוהה ללא סיכון, והוא מבקש להשקיע באפיקים מסוכנים. המשמעות היא שמי שמקבל את השירותים של הביטוח הלאומי - כולנו - ישלם את הפער שנוצר. הגירעון של המוסד ייפול על כתפי האזרחים כולם".

לדברי מרידור, "שפיגלר לוקח על כתפיו אחריות לסיכונים כלכליים אימתניים... לנסות לנצל את הבחירות כדי לנגח - זה לא אחראי. אם ניכנס למשבר - זיכרו את היום הזה". עם זאת, הוסיף, "אני בטוח שהשכל הישר ינצח".

שפיגלר מסר בתגובה: "יהיה טוב לראש אגף התקציבים להתמקד בגירעון שאותו הוא יצר ועליו הוא אחראי, ולא לגלגל את האחריות לפתחנו ולאיים על הביטוח הלאומי, המחויב לוודא שציבור המבוטחים הישראלי יקבל את מלוא זכויותיו".

לדברי שפיגלר, נוכח החשש מקיצוצים, הוא ושר הרווחה, חיים כץ, "ניצבים בשער לוודא שכל כספי הביטוח המשולמים על ידי הציבור, יועברו אך ורק לטובת מיצוי זכויותיו. אלה כספי פרמיה ביטוחית ולא במסים, ולכן אין להשתמש בהם לכיסוי גירעונות תקציביים שנוצרו עקב ניהול כושל של תקציב המדינה. האזרחים ששילמו כל חייהם לביטוח הלאומי לא צריכים להיפגע כתוצאה ממחדלי ההתנהלות של אגף התקציבים".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker