לוקר: כורח המציאות הוא שהתעשייה האווירית ורפאל יתמזגו

יו"ר תע"א אמר: "אין היגיון בשתי חברות ממשלתיות מתחרות בתחום הטילאות" ■ עם זאת, לא מתקיימת כיום בחינה מעשית של הנושא

חגי עמית
חגי עמית
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
יו"ר דירקטוריון התעשייה האווירית הראל לוקר
יו"ר דירקטוריון התעשייה האווירית הראל לוקרצילום: עופר וקנין

"התעשייה האווירית היא מוקד ידע לאומי במכ"מים, חלל, מל"טים, תעופה וטילאות. גם רפאל היא מוקד ידע לאומי בטילאות. אין היגיון בשתי חברות ממשלתיות מתחרות בתחום הטילאות. כורח המציאות הוא שהחברות יתחברו" -כך אמר היום (ג') יו"ר התעשייה האווירית, הראל לוקר. הוא התייחס ראיון שהעניק בשבוע שעבר, בסלון האווירי שנערך בפריז, לאתר איירוספייס דיילי. בראיון דיבר לוקר על מיזוג האפשרי בין שתי החברות הממשלתיות המתחרות זו בזו. עם זאת, לא מתקיימת כיום בחינה מעשית של הנושא בתעשייה אווירית.

"תע"א (התעשייה האווירית) ורפאל הן חברות עסקיות מהיצואניות הגדולות במשק. תע"א מייצאת 80% מתוצרתה בכ-10 מיליארד שקל בשנה ורפאל מייצאת 50% מהתוצרת שלה. בעולם יש מגמת מיזוגים והענף נהפך למגרש של ענקים. גם בישראל בוצע מיזוג ענק בין אלביט לתעש", אמר לוקר. "גם בתוך תע"א עצמה, כחלק מהמגמה של קונסולידציה, עשינו השנה מיזוג ענק של שלוש חטיבות שפעלו בנפרד בתחום התעופה לחטיבה אחת. למעשה כבר כיום יש בשטח המון שיתופי פעולה בין תע"א לרפאל - למשל בכיפת ברזל שבה מותקן המכ"מ של תע"א".

האפשרות של מיזוג בין שתי החברות הביטחוניות הגדולות ביותר שנותרו בידי הממשלה - לאחר שתעש נמכרה לאלביט - נמצאת על שולחן רשות החברות כבר שנים ארוכות. יש לא מעט נימוקים הגיוניים לכך. בעולם שבו התחרות בתעשיית הנשק מתגברת, איחוד בין התעשייה האווירית לרפאל יקפיץ את שתי החברות בדירוג חברות הנשק הגדולות בשוק העולמי ויחסוך משתי החברות את התחרות שניטשת ביניהן לעתים קרובות - בין אם במכרזים מקומיים מול משרד הביטחון, ובין אם במכרזים בינלאומיים.

כנגד האפשרויות הגלומות במיזוג בין שתי החברות - ניצב החשש מפני צניחה בתחרות על מכרזים ייעודיים לחברות ישראליות שמפרסם משרד הביטחון. כמו גם החשש מהחיבור בין רפאל, שסיימה את 2018 עם רווח של 133 מיליון דולר לתעשייה האווירית, שדיווחה באותה שנה על הפסד של 47 מיליון דולר ונמצאת בתהליך הבראה והתייעלות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker