אגף התקציבים באוצר נגד המנכ"ל שי באב"ד: "פוגע בעבודתנו"

5 סגנים לממונה על התקציבים במכתב לבאב"ד: "מדיר אותנו מישיבות, מעכב התקשרויות עם יועצים מקצועיים - ומאשים אותנו בתפירת מכרזים" ■ באב"ד הגיב: "המכרזים שבהם התקבלתם לתפקיד היו תפורים"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנכ"ל האוצר, שי באב"ד

בכירים באוצר נגד המנכ"ל שי באב"ד: חמישה סגנים באגף התקציבים - אלון מסר, יוגב גרדוס, עדי חכמון, אריאל יוצר ואמיר רשף, שלחו אמש (ה') מכתב חריף לבאב"ד ובו הם מאשימים אותו בפגיעה ביכולתם לעבוד.

מכתב בכירי אגף התקציבים נשלח אל באב"ד אישית - וזה בחר אמש להעבירו ליועץ המשפטי לממשלה ולנציב שירות המדינה.

המכתב נשלח על רקע מערכת יחסים עכורה בין אנשי האגף לבין המנכ"ל. היחסים הוחרפו בעת האחרונה לאחר שבאב"ד הואשם בכך שניסה להסתיר את נתוני הגירעון בתקציב - במטרה למנוע את פרסומי נתוני האמת אודות "הבור" המעמיק. זאת, לכאורה, במטרה לשרת את האינטרס הפוליטי של השר הממונה, משה כחלון, בעת מערכת הבחירות.

משה כחלוןצילום: אוליבייה פיטוסי

באגף התקציבים טענו כי באב"ד הדיר את הסגנים והרכזים מהדיונים המקצועיים בנושא - בטענה כי עמדו מאחורי הדלפת הנתונים. סוגיית הגירעון התקציבי והטיפול בו נבחנת בימים אלה בידי מבקר המדינה.

המחלוקת הידרדרה באחרונה לפסים אישיים - לאחר שנטען כלפי באב"ד כי הוא פועל במטרה לרסק את אגף התקציבים ולהדיח את ראש האגף, שאול מרידור. מנגד, מרידור הואשם ב"תדרוכים פוליטיים", ובאב"ד הודיע כי בכוונתו לשנות את שיטת מינוי הבכירים באגף.

במכתב ששלחו לבאב"ד, כתבו בכירי אגף התקציבים בין היתר: "אנו פונים אליך במכתב זה מתוך תחושת מחויבות עמוקה להצלחת תפקידו המקצועי של משרד האוצר, במיוחד בתקופה משמעותית ומאתגרת זו. אגף התקציבים מהווה נדבך חשוב בעבודת משרד האוצר וכן בעיצוב וגיבוש מדיניותה הכלכלית של הממשלה.

ראש אגף התקציבים, שאול מרידורצילום: אוליבייה פיטוסי

"לצערנו, במהלך החודשים האחרונים אנו עדים למספר תהליכים המקודמים על ידך, אשר פוגעים בעבודת אגף התקציבים ועובדיו, ועלולים לפגוע ביכולתו של אגף התקציבים למלא את תפקידו".

עוד כתבו: "כך למשל, באחרונה החלטת שלא לזמן את אנשי אגף תקציבים לישיבות מקצועיות שונות הנערכות בתוך משרד האוצר ומחוצה לו, על אף שמדובר בישיבות שבהן נוכחותו של אגף תקציבים היא חיונית ונדרשת, ועל אף שכך נהוג מאז ומתמיד. בנוסף, הינך מעכב אישור התקשרויות עם יועצים מקצועיים הנדרשים כחלק מעבודתו המקצועית של האגף לצורך הבטחת קידום רפורמות משמעותיות עליהן הוחלט זה מכבר.

"יתרה מכך, עוכבה על ידך התקשרות התומכת במערכות המחשוב של תקציב המדינה; הינך פועל לעכב מינוי נציגים מקצועיים מטעם אגף התקציבים לרשויות וחברות ממשלתיות באופן אשר פוגע בקידום תהליכים חשובים למשק וקבלת החלטות נדרשות; ועד לאחרונה עיכבת הליך של סיווג ביטחוני הנדרש לצורך עבודתו המקצועית של האגף ופרסום מכרז כוח אדם. כל אלה, מבלי שהושמעה בפנינו כל טענה עניינית לכך ותוך כדי התניות פסולות מצדך".

אריאל יוצר צילום: דוברות משרד האוצר

החמישה הוסיפו כי הם "עדים חדשות לבקרים להתבטאויות חריפות שלך נגד עובדי אגף התקציבים. כך לדוגמה, באחרונה הופיע בעיתון 'גלובס' ציטוט מפיך, שלא הוכחש, המציין כי תפנה לנציבות שירות המדינה משום שבאגף התקציבים נוהלו מכרזים תפורים. מדובר בהטלת דופי חמורה ביותר הפוגעת ביושרם של כל עובדי האגף ובראשם החתומים מטה, וזאת אף שהאגף פועל בהתאם לנוהל שאך אושרר בשנה האחרונה על ידי הגורם המוסמך לעניין זה - נציבות שירות המדינה. על אף כל האמור, אנו, הנהלת האגף, וכל עובדי אגף התקציבים, ממשיכים במשימתו העיקרית של משרד האוצר ואגף תקציבים והיא ניהול תקציב המדינה וגיבוש צעדים כלכליים לטובת המשק וצמיחתו.

"מפאת הכבוד לתפקיד מנכ"ל משרד האוצר בחרנו בשלב זה לציין כאן דוגמאות חלקיות, אך הן מבטאות בצורה ברורה את הלך הדברים. אנו סבורים כי החזרת העבודה לפסים מקצועיים, תאפשר לנו ולכלל האגפים המקצועיים במשרד לנצל את זמננו לעבודה והיערכות מיטבית להתמודדות עם אתגרי המשק בתקופה מורכבת זו כפי שכולנו, כמשרתי ציבור, מחויבים לעשות".  

עדי חכמוןצילום: אוליבייה פיטוסי

באב"ד בתגובה: "המכרזים שלכם היו תפורים"

בתגובה למכתבם של הסגנים, הגיב באב"ד במכתב משלו ששלח להם.

באב"ד כתב: "מאחר שמשרד האוצר ותפקידי כמנכ"ל אינם עסק פרטי שלי, מכתב בעל אופן תלונות כמפורט עליו חתומים כל סגני האגף אינו מכתב אישי ומן הראוי שיובא לידיעת כל הגורמים הרלוונטיים - מהשר ליועץ ולנציב שירות המדינה ולחברי הנהלת האוצר, שאותם אני מצרף בהעתק. במיוחד לאור העובדה שמכתבכם גם כך מהווה נדבך בפנייתי הקרובה לנציב וליועץ בנושא שיטת המכרזים הנהוגה באגף והשפעתה על אופן ההתנהלות במשרד. 

אלון מסר

"מבלי להיכנס לעובי הקורה, שכן את הדברים אביא בצורה מסודרת ומפורטת, ברצוני רק לציין כי איני מבין את פשר טענתכם לגבי תפירת המכרזים באגף, שכן בעיני מכרז תפור הוא מכרז שבו עוד לפני סיומו תוצאותיו ידועות מראש, וכפי שאתם יודעים היטב, הדבר נכון לכל אחד מהמכרזים שבהם אתם זכיתם להיות סגנים. הממונה הנוכחי שאול מרידור תיאם איתי מראש עוד טרם קיומו של המכרז, את זכייתו של אמיר רשף, עדי חכמון ואלון מסר, והממונים הקודמים תיאמו איתי את זכייתם של אריאל יוצר ויוגב גרדוס, טרם המכרז. הדבר נכון גם לגבי המכרז שלטענתכם עיכבתי שבו הודיע לי הממונה הנוכחי שהתפקיד מיועד מראש לאסף וסרצוג. כך שגם אם הדבר נעשה עד היום בהתאם לנוהלי הנציבות, ואני מסופק עם זאת היתה כוונת המשורר. התיאור של המכרז כמכרז תפור הינו תיאור עובדתי מדויק".   

באב"ד הוסיף: "אני מבקש כי ככל שיש עוד תלונות או דוגמאות כעולה ממכתבכם, אנא צרפו פירוט מלא לכל המכותבים ואל תכבדו את תפקידי שכן לא מדובר בעסק פרטי שבבעלותי. תגובה מלאה ומפורטת תישלח בימים הקרובים".

גורמים באוצר מסרו כי "שר האוצר, משה כחלון, מגבה את מנכ"ל משרדו באב"ד באופן מלא".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker