הנתונים תוקנו כלפי מטה: קצב הצמיחה ברבעון הראשון - 4.8%

לפני חודש, בפרסום הראשוני של הנתונים, הודיעה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה כי המשק צמח ברבעון הראשון בקצב של 5.2%

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מגרש מכוניות למכירה בנמל אילת
מכוניות בנמל אילתצילום: מורי חן

התוצר המקומי הגולמי (התמ"ג) בישראל צמח ברבעון הראשון של 2019 בקצב שנתי של 4.8%, ולא 5.2% כפי שפורסם לפני חודש. הנתון החדש מופיע בעדכון (אומדן שני) לנתוני הצמיחה, שפירסמה היום (א') הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). עדכון הנתונים הוא הליך שגרתי, ומתבסס על מידע נוסף המתקבל בלמ"ס במרוצת הזמן.

הנתון על קצב הצמיחה ברבעון הרביעי של 2018 עודכן גם הוא כלפי מטה, מ-3.9% ל-3.8%. גם לאחר העדכון, קצב הצמיחה ברבעון הראשון גבוה – אבל הוא הושפע לטובה מההקדמה החריגה של יבוא כלי רכב לישראל, בעיקר במארס האחרון, כדי להקדים את העדכון שנכנס לתוקף ב-1 באפריל בנוסחת המיסוי הירוק, שהביא להתייקרות של כלי רכב רבים.

מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל, פרופ' מישל סטרבצ'ינסקי, אמר בכנס כלכלי בשבוע שעבר כי בחטיבה מעריכים שבניכוי ההשפעה של רכישת הרכב המואצת, המשק צמח ברבעון הראשון בקצב של 2.7%. לדבריו, על פי ממצאי סקר המגמות בעסקים של הלמ"ס, מעריכים בבנק ישראל כי הצמיחה באפריל ובמאי היתה מהירה יותר - כ-4%.

הנתון של הלמ"ס על קצב הצמיחה בצריכה הפרטית ברבעון הראשון עודכן מ-7.6% ל-6.6%. הנתון על קצב הצמיחה של היצוא (למעט יהלומים וחברות הזנק) עודכן מ-4.9% ל-3.9%. הנתון על קצה הצמיחה של יבוא הסחורות והשירותים (למעט יבוא ביטחוני, אוניות, מטוסים ויהלומים) עודכן מ-12.2% ל-14.6%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker