סטנלי פישר: "ייתכן מאוד שאם טראמפ היה שותק, הפד לא היה מעלה את הריבית"

נגיד בנק ישראל לשעבר וסגן יו"ר הפדרל ריזרב הקודם, פרופ' סטנלי פישר, אמר שההשפעה הפוליטית על בנקים מרכזיים עלולה לגרום להם לקבל החלטות שגויות

סמי פרץ
סטנלי פישר בוועידה, היום
סטנלי פישר בוועידה, היוםצילום: קלאודיה רוטקגל
סמי פרץ

פרופ' סטנלי פישר, שכיהן בעבר כנגיד בנק ישראל וסגן יו"ר הבנק הפדרלי, אמר הבוקר (א') בכנס במרכז הבינתחומי כי העלאת הריבית בדצמבר 2018 בארה"ב נבעה מהתערבותו של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ. לדבריו. יו"ר הפד, ג'רום פאוול העלה את הריבית במידה מסוימת - דווקא בגלל שטראמפ דרש שלא להעלותה. "היה סיכוי טוב שאם הנשיא היה שותק, הפד לא היה מעלה את הריבית בדצמבר", אמר פישר. הדברים נאמרו בכנס השנתי בבית ספר טיומקין לכלכלה במרכז הבינתחומי בהרצליה, הנערך הפעם גם לציון יום הולדתו ה-70 של דיקאן בית הספר, פרופ' צבי אקשטיין.

פישר העריך שאם טראמפ ייבחר שוב בבחירות ב-2020, הוא ימנה נגיד אחר במקום פאוול. מדברי פישר עולה כי ההחלטה להעלות את הריבית בנסיבות האלה מעידה על כך שהמעורבות הפוליטית משפיעה על החלטות הבנק המרכזי האמריקאי, בין אם ההחלטה היא להעלות את הריבית ובין אם לא.

פישר סיפר שיו"ר הפד בשנות ה-80, פול וולקר, כתב בספר זכרונותיו כי הוא הוזמן פעם לפגישה עם הנשיא רונלד רייגן. בחדר ישב גם מזכיר המדינה ג'יימס בייקר שהעביר לו פתק ובו נכתב: "הנשיא דורש שלא תעלה ריבית לפני הבחירות". וולקר יצא מהחדר מבלי להגיד מילה, ובכך הבהיר לנשיא כי זו היתה בקשה לא חוקית. ואולם מאותו היום לא פנו אליו שוב בבקשה מסוג זה, לדברי פישר.

ג'רום פאוול ודונלד טראמפ
ג'רום פאוול ודונלד טראמפצילום: בלומברג

פישר הזהיר כי המעורבות הפוליטית בהחלטותיהם של בנקים מרכזיים עלולה לגרום להחלטות שגויות. "אנחנו יכולים לעשות טעות אחת. אם נעשה שתי טעויות, כבר לא נהיה עצמאיים כי ישנו את החוקים, ולכן צריך להיות זהירים מאוד". לדברי פישר, ברגע שהנשיא מתערב, מערכת השיקולים משתנה, מה שתובע את קבלת ההחלטות באור אחר. "אם אתה דוחק את הנגיד לפינה, זה גם משפיע. זו טעות לחשוב שיש להם עצמאות מוחלטת".

בתחילת דבריו התייחס פישר לדבריו של אבי טיומקין, האיש שעל שמו נקרא בית הספר טיומקין, ומי שהרבה בעבר לתקוף את פישר על מדיניותו ואף טען כי פישר לא הבין את מהות המשבר ב-2008 כשזה פרץ. לדברי פישר, הוא "לא זוכר מה טיומקין רצה, אבל אני זוכר שהוא לא רצה אותי. אך יש לו לב טוב וכיסים טובים".

בהתייחס ליעדי האינפלציה אמר פישר כי מוטב לכוון לטווח מסוים - כפי שמקובל בישראל בה היעד הוא בין 3%-1% - ולא לנקוב במספר אחד. אולם בשנים האחרונות התקבע היעד של 2% ברחבי העולם ובארה"ב, וכל עוד זה היעד ועומדים בו – זה בסדר.  כשנשאל מדוע האינפלציה ברחבי העולם נמוכה לאורך זמן, השיב: "אני לא יודע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום