דווקא לפני שבועות: כחלון יחתום על ייקור החלב ב-3.4%

החלב יתייקר לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה סירב להגן על שר האוצר - שנמנע עד כה מקיום פסק דין של בג"ץ

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר משה כחלון
שר האוצר משה כחלוןצילום: אמיל סלמן

שר האוצר, משה כחלון, הודיע היום (ה') כי בכוונתו לחתום על צו לייקור החלב ומוצריו שבפיקוח מחירים ב-3.4%, כפי שהורה לו בג"ץ כבר לפני כמעט שלושה חודשים. כחלון, שסירב לייקר את החלב - חרף המלצה של הדרג המקצועי במשרדו, ולאחר מכן גם בניגוד לפסק דין של בג"ץ - יעשה זאת עתה כמה ימים לפני חג השבועות.

הודעתו של כחלון ניתנה לאחר שתנובה - שעתרה לבג"ץ בדרישה שיורה לכחלון לייקר את החלב, כפי שהמליצה ועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות - ביקשה מבג"ץ להוציא צו לפי פקודת ביזיון בית משפט, בגין אי-קיום פסק הדין שניתן לטובתה בבית המשפט העליון.

במכתב ששיגר ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, כתב כחלון כי "עמדתי היא שיש מקום... כי יינתן לשר האוצר שיקול דעת רחב יותר" באשר לקביעת מחירים מפוקחים של מצרכים ושירותים. עוד הוסיף שר האוצר כי "עמדתי היתה ונותרה שבנסיבות העניין אין מקום להעלות את מחיר החלב, בהתחשב בהשלכות שיש לכך על יוקר המחיה והפגיעה בציבור, בדגש על השכבות החלשות".

כחלון - שצפוי להתמודד בבחירות הקרובות במסגרת רשימת הליכוד - כתב למנדלבליט כי יחתום עתה על הצו תחת מחאה, "מפאת כבודו של בית המשפט העליון ובשל החובה לקיים פסקי דין". אף שכחלון הדגיש עתה את הכבוד שהוא רוחש לבית המשפט, הוא ניאות לחתום על הצו רק לאחר שהיועץ המשפטי לממשלה הבהיר לו כי לא יוכל להגן על סירובו לקיים פסק דין שנתנו שופטי בג"ץ.

מוצרים של תנובה
חלב תנובהצילום: רויטרס

ייקור החלב ב-3.4% אינו צפוי להיות סוף פסוק. על ייקור בשיעור זה הומלץ כבר לפני יותר משנה, והעובדה שהמחירים לצרכן נותרו מאז ללא שינוי יצרה "חוב" שבגינו יהיה צורך בהעלאה נוספת של המחירים, בהנחה ששאר הגורמים המשפיעים על נוסחת פיקוח המחירים יישארו ללא שינוי.

המחיר שבו נמכר החלב הגולמי מהרפתות למחלבות (מחיר המטרה) אמנם ירד מעט באחרונה, אבל הפחתה של המחיר לצרכן תדרוש ירידה חדה יותר במחיר המטרה - שאינה צפויה להתאפשר ללא רפורמה מקיפה במשק החלב.

הממשלה אמנם סיכמה על מתווה לרפורמה עם נציגי ענף החקלאות, אבל שינויי החקיקה הדרושים לא הונחו על שולחן הכנסת בעקבות ההחלטה על פיזור הכנסת ה-20 לפני כחמישה חודשים - ועתה צפויים להמשיך ולהתעכב עד לאחר הבחירות.

פיקוח המחירים חל על חלב רגיל, חמאה רגילה, אשל, גיל, שמנת חמוצה 15% שומן, שמנת מתוקה 38% שומן, גבינה לבנה 5% וגבינה צהובה (במעדנייה) מהמותגים עמק וגלבוע. ייקור בשיעור 3.4% יעלה את מחיריהם של מוצרים אלה ב-20-4 אגורות לאריזה, ואת מחירי הגבינה הצהובה ב-14-13 אגורות ל-100 גרם.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker