קרן המטבע קוראת לישראל להוריד את הגירעון ל-2.5%

משלחת של הקרן שביקרה בישראל מזהירה כי המדיניות הנוכחית של הממשלה תביא לעלייה נוספת בגירעון בשנים הקרובות ■ אנשי הקרן לא התרשמו מההמלצות של ועדת כבל - וקוראים להיזהר מהתערבות ממשלתית או פוליטית בעצמאות של הפיקוח על הבנקים

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראש קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארד
ראש קרן המטבע הבינלאומית, כריסטין לגארדצילום: אי־אף־פי

"אם החוב של ישראל ימשיך לעלות, הדבר יגביל את יכולתה של המדינה להשתמש במדיניות פיסקלית כדי לשכך זעזועים כלכליים. לפיכך, יש להקטין את הגירעון התקציבי ל-2.5% מהתמ"ג, כדי להבטיח שיחס החוב לתוצר יתייצב" – כך ממליצה משלחת מטעם קרן המטבע הבינלאומית (IMF), שביקרה בימים האחרונים בישראל.

המלצות המשלחת פורסמו היום (שישי), בתקופה שבה במשרד האוצר מכינים את תקציב המדינה לשנה הבאה. החוק הנוכחי קובע כי יש להקטין את יעד הגירעון בתקציב מ-2.9% ל-2.5% מהתמ"ג בתקציב 2020, אבל נוכח החריגה המסתמנת מהיעד ב-2019, נראה כי הנמכת היעד תידחה פעם נוספת. ההמלצה להתאמץ ולהקטין את הגירעון ב-2020 ל-2.5% הופיעה גם בתחזית הכלכלית המעודכנת של הארגון לשיתוף פעולה כלכלי ופיתוח (OECD), שפורסמה השבוע.

בקרן המטבע אומרים כי הגירעון התקציבי בישראל ב-2019 צפוי להגיע ל-3.5% או יותר אם לא יינקטו פעולות להפחתתו, "והמדיניות הנוכחית תביא לעלייה נוספת בו בשנים הבאות". מצבה הכלכלי של ישראל מאפשר לה לפעול להקטנת הגירעון כבר בתקציב 2020, מדגישים בקרן, באמצעות צעדים לצמצום הטבות מס, הגדלת הכנסות ושיפור יעילותה של ההוצאה הציבורית.

ביצועים כלכליים נאים

נציגי הקרן מבקרים ברוב המדינות החברות בה אחת לשנה ובוחנים את מצבן הכלכלי ואת ההתפתחויות בענף הפיננסים. הם נוהגים להיפגש עם משרדי אוצר, בנקים מרכזיים ונציגים של המגזר העסקי ושל החברה האזרחית. הממצאים שפורסמו היום הם תוצרי המשלחת שביקרה בישראל. לאחר שיישלחו להנהלת קרן המטבע, ושתדון בהם, הם יועברו כהמלצות רשמיות לממשלת ישראל.

ראש המשלחת, קרייג בומונט, אמר כי ישראל ממשיכה ליהנות מביצועים מקרו-כלכליים נאים, וכי צמיחת התמ"ג ב-2019 צפויה להיות סביב 3.2%. הוא ציין כי קצב יצירת המשרות החדשות ב-2018 עלה על 2%, והיה גבוה במיוחד בעבור נשים – 3.5%. קצב עליית השכר במגזר העסקי הואץ מ-2.9% ב-2017 ל-4.3% ב-2018.

מסתייגים מהמלצות "ועדת הטייקונים"

המשלחת דנה בהמלצות שפירסמה באחרונה ועדת החקירה הפרלמנטרית בעניין האשראי ללווים גדולים, בראשות חבר הכנסת לשעבר איתן כבל. נראה כי בנק ישראל הצליח להנחיל לאנשי קרן המטבע את השקפותיו, השוללות את המלצות הוועדה.

ח"כ איתן כבל (במרכז), יו"ר ועדת החקירה הפרלמנטרית לבחינת הסדרי אשראי ללווים גדוליםצילום: אמיל סלמן

ועדת החקירה המליצה להקים ועדה קבועה בכנסת שתפקח על הרגולטורים הפיננסיים, ובהם הפיקוח על הבנקים בבנק ישראל. בבנק ישראל הזהירו כי ועדה כזאת תהיה זירה להתנגחות פוליטית ולהתערבות בעייתית בעבודת הרגולטור. בומונט אומר עתה כי על כל חקיקה חדשה בתחום זה "להיות עקבית עם העקרונות הבינלאומיים לפיקוח אפקטיבי על הבנקים, בייחוד בכך שתמנע הפרעה ממשלתית או פוליטית שתפגע בעצמאות תפקודו של הרגולטור".

בקרן מדגישים שעל בנק ישראל להמשיך ולהגביר את השקיפות של פעולות הפיקוח שלו, ולנהל שיח גם עם הכנסת. עם זאת, נראה שאנשי קרן המטבע לא התרשמו מהתלונות של ועדת כבל על כך שבנק ישראל והבנקים סירבו לחשוף בפניה מידע על הלוואות מסוימות, בטענה לסודיות בנקאית. "יש לשמור את סודיות המידע על מוסדות, חברות ואנשים מסוימים", ממליצה המשלחת של קרן המטבע.

"דרושה עוד התקדמות רבה"

האינפלציה בישראל, להערכת המשלחת, צפויה להמשיך ולעלות בשנים הקרובות - אבל תחזית זו כפופה לשינויים שעשויים לחול בצמיחה ובאינפלציה בחו"ל, וגם להשפעות אפשריות של העלייה המהירה בשכר בישראל ושל התחרות הגוברת בשווקים המקומיים. לאור זאת משבחים בקרן את בנק ישראל על כך שהודיע כי העלאות ריבית עתידיות יהיו הדרגתיות וזהירות. עוד משבחת הקרן את הקמתה של הוועדה ליציבות פיננסית בראשות נגיד בנק ישראל.

בקרן המטבע מציינים כי העלייה בפריון העבודה בישראל בשנים האחרונות היתה איטית – וממליצים לפעול לחיזוק הפריון בקצב מואץ, במטרה לשמר את העלייה שחלה בהכנסות של משקי הבית. "דרושה עוד התקדמות רבה בהפחתת עלויות הרגולציה והאי-ודאות הפוגעות בהשקעות מצד עסקים, לרבות באמצעות דיגיטציה של הממשלה", קובעת המשלחת. עוד ממליצים הקרן המטבע להמשיך ולהרחיב את מענק העבודה (מס הכנסה שלילי) ואת התמיכה הממשלתית בטיפול בילדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker