בונוס של לפחות 20 אלף שקל לעובד: חברת הפוד-טק אלגטק נמכרת ב-90 מיליון דולר

קיבוץ קטורה ימשיך להחזיק ב-20% מהחברה ■ אלגטק מתמחה בפיתוח מיקרו אצות לשוק המזון והקוסמטיקה העולמי ■ מנכ"ל אלגטק, חגי שטדלר: "העסקה תאפשר לאלגטק להגשים את החזון של הנגשת זנים ייחודיים של מיקרו-אצות לעולם"

אורה קורן
מפעל אלגטק בקיבוץ קטורה
מפעל אלגטק בקיבוץ קטורה
אורה קורן

חברת אלגטק, המתמחה בפיתוח, גידול ושיווק של מרכיבים המופקים ממיקרו אצות, נרכשת על ידי קבוצת סולאביה הצרפתית. 

במסגרת העסקה, סולאביה תרכוש 80% מאלגטק, בעוד קיבוץ קטורה, שבו הוקמה החברה, יישאר עם 20% מהאחזקות בחברה. המוכרות, גרובפוינט ו-JCA, שהחזיקו בכ-80% מהמניות של אלגטק, רושמות רווח שהיקפו לא נמסר על השקעתן בחברה.

בעקבות העסקה, אלגטק תהפך למוקד פעילות הרכיבים לתחום המזון ותוספי המזון של קבוצת סולאביה. הסינרגיה בין החברות תאפשר להן ליהנות מגישה ליכולות המו"פ של שתיהן, לערוצי שיווק חדשים ולבסיס לקוחות מורחב.

אלגטק מונה כ-70 עובדים, ובעקבות המכירה כל עובד בחברה יקבל בונוס של לפחות 20 אלף שקל. סולאביה היא קבוצת  ביוטכנולוגיה המתמחה בייצור רכיבים טבעיים לתחום הקוסמטיקה ובריאות העור. בקבוצת סולאביה השקיעה לאחרונה קרן הפרייבט אקוויטי האמריקאית TA Associates, שביצעה בעבר כמה השקעות בישראל במאות מיליוני דולרים - האחרונה בהן בחברת תן-ביס.

פורצת דרך בתחום האצות

אלגטק, הפועלת בקיבוץ קטורה שבערבה נחשבת פורצת דרך בתעשיית המיקרו-אצות, והיא בין חברות הביו-טכנולוגיה המצליחות בפריפריה הישראלית. היא אחת החברות היחידות בעולם שהצליחה להגיע לייצור רכיבים ייחודיים ממיקרו-אצות ברווחיות ובהיקפי מסחר גבוהים. החברה מוכרת מוצרים ביותר מ-30 מדינות, ולמותגים המובילים בעולם בתחומי המזון, תוספי המזון והקוסמטיקה. מפעל החברה משתרע על שטח של כ-80 דונם, וכולל יותר מ-600 ק"מ של ביו-ראקטורים.

אלגטק נחשבת למעסיקה השנייה בגודלה בערבה, אחרי מחלבות יטבתה. בין עובדיה יש חוקרים מתחומי הביולוגיה, הטכנולוגיה, הכימיה, פיתוח המוצר, הייצור, המכירות והשיווק הגלובלי.

גרעין השליטה באלגטק (60%) נמכר לראשונה לפני 6 שנים לקרן ההשקעות הבריטית Grovepoint. יתר המניות נותרו אז בידי קיבוץ קטורה וקרן JCA Cheritable Foundation (קרן הברון הירש). מאז העסקה הקודמת, מצבת העובדים של אלגטק שולשה.

אלגטק השיקה בשנה האחרונה, בתמיכת רשות החדשנות ומרכז השקעות, מוצר נוסף – פוקוסנטין – המיועד לעזור בשמירה על מטבוליזם תקין ובריאות הכבד. לחברה שורת פיתוחים של רכיבים ומוצרים חדשים נוספים ממיקרו-אצות שאותם היא מתכוונת להשיק בשנים הבאות. כדי לתמוך בתוכניות הצמיחה של החברה בשנים הקרובות, מתכוונת אלגטק להשקיע יותר מ-20 מיליון דולר בהרחבת יכולות הייצור שלה ובהאצת פעילות המו"פ.

מנכ"ל אלגטק, חגי שטדלר, אמר כי "העסקה מהווה אבן דרך משמעותית עבורנו, ותאפשר לאלגטק להגשים את החזון של הנגשת זנים ייחודיים של מיקרו-אצות לעולם, כמקור חדשני לרכיבים נדרשים לשוקי המזון והבריאות. הצוות המדהים של אלגטק כותב כל יום דפים חדשים בספר של המיקרו-אצות, ומותח את הקצה של יכולות היצירה והחדשנות בתחום, שנמצא עדיין בראשיתו. המיקרו-אצות יתפסו מקום מרכזי בתעשיות השונות במאה ה-21, ולאלגטק מהערבה הישראלית יהיה חלק מרכזי בכך".

מנכ"ל קבוצת סולאביה, ג'רארד ז'וסה, אמר כי "יכולות המו"פ החלוציות של אלגטק, מתקני הייצור המרשימים, היצע המוצרים הרחב ובסיס הלקוחות המבוסס שלה מקנים לסולאביה הזדמנות לחזק את מעמדה בתעשיית המיקרו-אצות, ובעיקר בשוקי התזונה ותוספי המזון. בהמשך לרכישה שביצענו ב-2016 של חברת Algues & Mer, היכולות של אלגטק יאפשרו לנו לחזק ולהעמיק את מיצובנו בשוק המזון ותוספי התזונה. אנחנו מצפים לעבוד עם הצוות עתיר ההישגים של אלגטק ובטוחים שהוא יסייע בהאצת צמיחת פורטפוליו המוצרים הקיים, ובפיתוח מוצרים חדשים מבוססי אצות לתעשיות הקוסמטיקה והפרמצבטיקה".

לדברי בראדלי פריד, מייסד-שותף ב-Grovepoint, "כשהשקענו באלגטק לפני שש שנים, זיהינו הזדמנויות צמיחה בשוק המיקרו אצות וראינו בחברה פוטנציאל גדול להובלת התחום. הצוות של אלגטק הצליח לממש את היכולות של המיקרו-אצות, ולהנגיש את מוצרי החברה לבסיס לקוחות גדול ברחבי העולם. אנחנו גאים בהשקעה באלגטק ומאחלים לסולאביה ולחברה הצלחה בשלבי הפיתוח הבאים". 

יו"ר אלגטק, אד הופלנד, אמר: "כמי שמלווה את החברה מסמוך למועד הקמתה, אני רואה בכניסת סולאביה צעד משמעותי בביסוס מעמדה של אלגטק כשחקן מוביל בתעשיית המיקרו-אצות בעולם. כחלק מהעסקה שמר קבוץ קטורה על חלקו בחברה, ואנו שמחים על השותפים החדשים בחברה ובטוחים שיחד נצעיד אותה לגבהים חדשים".

היועצים בעסקה כללו את עו"ד פיטר שוגרמן מיגאל ארנון ושות' שייעץ לאלגטק; עו"ד אסף נחום מהרצוג פוקס נאמן ששימש כיועץ משפטי לסולאביה; ובבריטניה, את Mishcon de Reyea שייעצו לאלגטק ואת Latham & Watkins שייעצו לסולאביה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker