בנק ישראל מעריך: קצב הצמיחה בנטרול יבוא כלי הרכב — 2.7% או פחות

מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל סבור כי ההאצה החריגה ביבוא הרכב ברבעון הראשון של 2019 תרמה לקצב הצמיחה של המשק 2.5–3 נקודות אחוז

אבי וקסמן
אבי וקסמן
אמיר ירון, נגיד בנק ישראל
אמיר ירון, נגיד בנק ישראל , בטקס המינויצילום:

ההאצה החריגה ביבוא הרכב שחלה ברבעון הראשון של 2019 תרמה לקצב הצמיחה של המשק 2.5–3 נקודות אחוז — כך מעריך פרופ' מישל סטרבצ'ינסקי, מנהל חטיבת המחקר בבנק ישראל. משמעותו של אומדן זה היא שבניכוי התרומה של יבוא הרכב, קצב הצמיחה בתוצר המקומי הגולמי (התמ"ג) בישראל ברבעון הראשון לא היה מגיע ל–5.2%, הנתון הרשמי שפורסם בשבוע שעבר, אלא רק לכ–2.7% ואף פחות מכך.

יבוא הרכב לישראל זינק ברבעון הראשון, ובייחוד במארס — ערב השינוי בנוסחת המיסוי הירוק על כלי רכב, שנכנס לתוקף ב–1 באפריל. הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) מפרסמת לצד נתון התמ"ג את "התמ"ג למעט מסים נטו על יבוא". נתון זה, שנועד לנטרל חלק מההשפעה של יבוא הרכב, צמח ברבעון הראשון בקצב של 3.7%. עם זאת, בבנק ישראל סבורים כי הוא אינו מאפשר לאמוד במידה מספקת של דיוק את ההשפעה של יבוא הרכב המוגבר — מפני שמצד אחד, חלק מהמסים על היבוא מוטלים על מוצרים שאינם כלי רכב; ומצד שני, התמ"ג בניכוי מסי היבוא אינו מביא לידי ביטוי את הערך המוסף של כלי הרכב המיובאים. בבנק ישראל אומדים ערך מוסף זה, המיוחס למסים הנגבים עליהם ולמרווחי ההובלה והשיווק, בכ–55% מההוצאה על כלי רכב.

בחטיבת המחקר השוו את השינויים שחלו בנתוני החשבונאות הלאומית ברבעון הראשון של 2019 לאלה שנרשמו לקראת השינויים הקודמים בנוסחת המיסוי הירוק — בסוף 2014 ובסוף 2016. בייחוד בחנו חוקרי החטיבה את נתוני הלמ"ס על רכישת כלי רכב על ידי צרכנים פרטיים ועל ידי עסקים. עוד נבדקו נתוני משרד האוצר על גביית המסים בכל אחת מהתקופות. להערכת בנק ישראל, ההשפעה של התנודות ביבוא הרכב על גביית המסים ברבעון הראשון של 2019 דומה למדי לזאת שנרשמה בסוף 2014. על סמך זאת אמדו בבנק את התרומה של יבוא הרכב המואץ לתמ"ג.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker