בנק ישראל החליט: הריבית במשק - ללא שינוי

ההחלטה התקבלה על רקע ההתמתנות הקלה באינפלציה באפריל וההתחזקות הנמשכת של השקל

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
נגיד בנק ישראל, אמיר ירון
נגיד בנק ישראל, אמיר ירוןצילום: אמיל סלמן

בנק ישראל הודיע היום (שני) כי החליט להשאיר את הריבית במשק ללא שינוי, ברמה של 0.25%.

החלטת הריבית התקבלה על רקע ההתמתנות הקלה באינפלציה שנרשמה באפריל. מדד המחירים לצרכן עלה באפריל ב-0.3%, והשלים בכך עלייה של 1.3% ב-12 החודשים האחרונים - לעומת 1.4% ב-12 החודשים שהסתיימו במארס. על פי בנק ישראל, אף שהמדד אפריל היה נמוך מהציפיות, "מדדי שלושת החודשים הקודמים הפתיעו כלפי מעלה, והאינפלציה השנתית מצויה ברמה דומה לזו של החודשים האחרונים". 

עוד התקבלה החלטת הריבית על רקע ייסוף השקל. עד סוף השבוע האחרון, השקל התחזק בכ-6% מתחילת 2019 (במונחי שער החליפין הנומינלי האפקטיבי), ובכ-1.2% מאז החלטת הריבית האחרונה, לפני שישה שבועות. היום, השקל המשיך להתחזק - ב-0.1% מול הדולר וב-0.2% מול היורו. שעריהם היציגים של המטבעות נקבעו על 3.573 שקלים לדולר ו-3.9871 שקלים ליורו. "הייסוף הוא הגורם העיקרי שמעכב את המשך עליית האינפלציה", נכתב בהודעה על החלטת הריבית שפירסם היום בנק ישראל.

הריבית בישראל נותרה ברמתה הנמוכה ביותר מעולם, 0.1%, מ-2015 עד שלהי נובמבר האחרון. אז החליט בנק ישראל להעלותה ל-0.25%, ואותת כי בכוונתו להעלותה שוב כמה פעמים. עם זאת, מאז אותה העלאה השתנתה בהדרגה הסביבה העולמית והמקומית, וכעת גורסות רוב ההערכות כי ב-2019 תיעשה עוד העלאת ריבית אחת בלבד. בתחזית המקרו-כלכלית שפירסמו באפריל, העריכו כלכלני חטיבת המחקר בבנק ישראל כי הריבית תעלה ל-0.5% "לקראת סוף הרבעון השלישי של 2019", ותעלה פעמיים נוספות במהלך 2020.

בהודעה על החלטת הריבית שפורסמה היום מתייחסים בבנק ישראל גם לקצב הצמיחה הגבוה שנמדד ברבעון הראשון - 5.2%, בחישוב שנתי. "נתון הצמיחה הגבוה ברבעון הראשון הושפע בצורה משמעותית מהיבוא המוגבר של כלי רכב, תוך צמיחה נאה של היצוא", כותבים בבנק ישראל. בניכוי ההשפעה של יבוא הרכב, אומרים בבנק ישראל, "חטיבת המחקר מעריכה שהמשק צמח בשיעור של מעט למטה מ-3%".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker