"התערבות בוטה ובלתי-מוצדקת": המבקרים הפנימיים עותרים נגד רשות החברות

לשכת רואי החשבון ואיגוד מבקרים פנימיים בישראל עתרו לבג"ץ נגד ההוראה הקובעת כי מבקרים פנימיים בחברות ממשלתיות גדולות יהיו עובדים שכירים של החברות – ולא יועסקו במיקור חוץ ■ הלשכה: "זוהי פגיעה באוטונומיה של החברות"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יעקב קוינט
יעקב קוינטצילום: מיכל פתאל

רשות החברות הממשלתיות תצטרך לעבור בבג"ץ בדרך ליישום השינויים שהיא מקדמת במערך הביקורת הפנימית בחברות הממשלתיות. בעתירה שהגישו היום (ראשון) לשכת רואי חשבון ו-IIA ישראל (איגוד מבקרים פנימיים בישראל) לבית המשפט העליון, נטען כי השינויים שמתכננת הרשות נעשים תוך חריגה של הרשות מסמכותה, סותרים את עקרונות הממשל התאגידי התקין, עומדים בסתירה לחוק יסוד: חופש העיסוק ולחוק החברות הממשלתיות, וקודמו בהליך לא תקין.

העתירה תוקפת חוזר שפירסם מנהל רשות החברות, יעקב (ינקי) קוינט, בינואר האחרון. החוזר קובע כי בחברות ממשלתיות שסיווגן 7 ומעלה, המבקר הפנימי יהיה עובד החברה, ולא יועסק במיקור חוץ — אלא במקרים חריגים. שאר החברות יוכלו להמשיך לקבל שירותי ביקורת פנימית במיקור חוץ.

סיווג החברות הממשלתיות הוא מיון שלהן לקבוצות לפי היקף פעילותן. החברות הגדולות ביותר, כמו התעשייה האווירית או חברת החשמל, מסווגות בסיווג גבוה, 10 או 10(1), וממילא מעסיקות מבקרים פנימיים שכירים — כך שההחלטה של רשות החברות צפויה להשפיע בטווח הקצר בעיקר על חברות בסיווג 7–8. בסיווג כזה זכו כ–20 חברות כמו נתיבי איילון, נתיבי הגז הטבעי לישראל, תש"ן ודירה להשכיר.

המבקרים הפנימיים העצמאיים, המעניקים שירותים במיקור חוץ, הם לרוב רואי חשבון. עתה רואי חשבון אלה חוששים לאבד את היכולת לפעול בחברות הממשלתיות הגדולות — שעבודת הביקורת בכל אחת מהן יכולה להניב להם מאות אלפי שקלים בשנה. החוזר של רשות החברות גם קוצב את כהונתם של מבקרים פנימיים עצמאיים, לרבות של המשרדים שבהם הם מועסקים, לחמש עד שבע שנים.

בעתירתה דורשת לשכת רואי חשבון כי החוזר של קוינט יבוטל, ולכל הפחות תוקפא כניסתו לתוקף, הצפויה ביולי הקרוב, עד שרשות החברות תקיים הליך מחודש שיכלול "דיאלוג מקצועי וענייני" עם העותרים, "תוך כיבוד זכות הטיעון והשימוע". בלשכה אומרים כי "החוזר מהווה פגיעה של ממש באוטונומיה המוקנית לחברות הממשלתיות, ובשיקול הדעת העצמאי המוקנה לדירקטורים, ומשקף התערבות בוטה ובלתי-מוצדקת בהליכי העסקת נושאי משרה בכירים, ובפרט של המבקר הפנימי בחברה ממשלתית".

איריס שטרקצילום: אייל טואג

העתירה של הלשכה ושל IIA ישראל הוגשה באמצעות עורכי הדין זוהר לנדה, אייל נחשון ועדי שהם ממשרד ברנע, ג'פה, לנדה ושות'. בפני בג"ץ כבר מונחת עתירה דומה נוספת, של רו"ח קובי נבון.

ברשות החברות סבורים כי מבקרים פנימיים שכירים עדיפים על מבקרים פנימיים במיקור חוץ. לפי עמדת הרשות, החוזר של קוינט משרת את הצורך לחזק את שומרי הסף בחברות הממשלתיות. מאחורי ההנחיות החדשות, מעריכים ברשות, עומדים משרדי רואי חשבון המתמחים בביקורת פנימית, הצפויים להיפגע מהן. ברשות אמרו לאחר פרסום החוזר כי ההחלטה על השינויים במערך הביקורת הפנימית התקבלה במגמה לשפר את איכות שמירת הסף והשמירה על טוהר המידות בחברות הממשלתיות.

לפי העתירה שהוגשה לבג"ץ, רשות החברות השיבה במארס לפנייה של העותרים בטענה כי אין בעמדת הרשות סתירה להוראות דין כלשהן. עוד טענו ברשות כי החוזר של קוינט פורסם לאחר עבודה מקצועית, מאומצת ומקיפה, שבה רוכזו נתונים רלוונטיים ונסקרו עמדות של מומחים ורגולטורים. "בנוסף לקבלת הערות הגורמים השונים לטיוטת החוזר, במסגרת הליך השימוע נפגשו אנשי הרשות עם הגורמים שהיו מעוניינים להציג את עמדתם וכן יזמו פגישות עם המבקרים הפנימיים בחברות ממשלתיות מרכזיות כדי לגבש את העמדה המתאימה ביותר עבור החברות הממשלתיות", כתבו ברשות החברות.

רו"ח איריס שטרק, נשיאת לשכת רואי חשבון, אמרה עם הגשת העתירה: "לאחר שביקשנו לנהל שיח מקצועי וענייני עם רשות החברות, לא הצלחנו להתקדם ולא הצלחנו לקבל תשובות. הגענו למבוי סתום. אנו דורשים להשאיר על כנו את המצב הקיים, שבו כל דירקטוריון של חברה ממשלתית עצמאי ורשאי להחליט בעצמו על אופן  מינוי המבקר הפנימי".

רו"ח דורון רונן, משנה לנשיא IIA ישראל, אמר: "מטרת החוזר היא להציע כללים להבטחת יעילותו ופעילותו התקינה של מערך הביקורת הפנימית בחברות הממשלתיות – ומטרה זו מבורכת. עם זאת, אנו חולקים על הדרך השגויה, שאינה מבוססת על דוקטרינה או מחקר עולמי, להשגת מטרה זו - באמצעות העדפת אופן העסקת המבקר הפנימי כשכיר על פני מיקור חוץ".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker