הממונה על התקציבים רומז: אגרה על כניסת מכוניות לתל אביב – בחוק ההסדרים הקרוב

עוד בתוכנית של שאול מרידור: מיסוי על עליית ערך נכסים בגוש דן - שיממן את הקמת קווי המטרו ■ לדבריו, משרד האוצר לא יעמוד השנה ביעד הגירעון

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
ראש אגף התקציבים, שאול מרידור
ראש אגף התקציבים, שאול מרידורצילום: אוליבייה פיטוסי

הממונה על התקציבים במשרד האוצר, שאול מרידור, מכין את הקרקע להטלה של מיסוי נסועה באזורים פקוקים. עוד רומז מרידור כי הוא מקדם חקיקה שתעניק "מסלול ירוק" להקמת קווי מטרו באזור גוש דן, ולמימון הקמתם של קווים אלה באמצעות מיסוי של עליית ערך נכסים בגוש דן. ההצעות של מרידור יוצגו ככל הנראה כבר במסגרת טיוטת חוק ההסדרים ל-2020, שבמשרד האוצר מתכוונים להגיש בקיץ לממשלה החדשה.

"אי-אפשר לצפות שיותר ויותר אנשים ייכנס למטרופולין תל אביב מדי בוקר, לא ישלמו כלום, ויהיה בסדר. זה לא יעבוד", אמר מרידור היום (ה') בכנס השנתי של מכון אהרן למדיניות כלכלית במרכז הבינתחומי בהרצליה. הממונה על התקציבים התמקד בדבריו בכנס בבעיות התחבורה, ואמר כי מלבד הגדלת היצע התחבורה הציבורית, "חייבים להתחיל לנהל ביקוש". במשרד האוצר בוחנים באחרונה אפשרויות למיסוי על נסועה, כלומר גביית מחיר מבעלי רכב פרטי הנכנסים לאזורים עמוסים בשעות השיא. מרידור לא פירט כיצד ייגבו אגרות הנסיעה ששוקלים במשרד האוצר.

הממונה על התקציבים הוסיף כי הקמת מערכת להסעת המונים בגוש דן תחייב שינויי חקיקה שישנו את האיזון בין זכויות הקניין של בעלי הקרקעות, וזכויות אזרח נוספות - לבין הצורך בקידום מהיר של קווי המטרו החדשים. "התוכניות שלנו מדברות על הקמה של שלושה קווי רכבת קלה בגוש דן ועוד שלושה קווי מטרו, ועל תגבור מאוד משמעותי של קו איילון של רכבת ישראל", אמר מרידור.

"כדי לעשות את זה נדרשת מסגרת חוקית ייעודית. מי שחושב שבישראל אפשר להקים מטרו בתוך 15-10 שנים בלי להפוך על הראש כמעט את המערכת החוקית הקיימת - לא מכיר תיאום ותכנון תשתיות בישראל. חייבים לתת למטרו לעבור במערכת באור ירוק. יש דוגמאות מחו"ל להתגייסות של ממשלות להקמת פרויקטים גדולים - למשל בסידני. ראינו את זה גם אצלנו בזעיר אנפין, במקרה של כביש 6. אני מקווה שנציג את זה בחודשים הקרובים".

מרידור הציג גם את עיקרי החזון שלו למימון של קווי המטרו - שהקמתם צפויה לעלות כ-150 מיליארד שקל. לדבריו, כחצי מהמימון יהיה ממשלתי, ללא פריצה של מסגרות התקציב, והחצי האחר יתבסס על "לכידת ערך מהאזור שנהנה מהמטרו" - כלומר מעין מיסוי על עליית הערך של נכסים מגוש דן שתיגרם עקב הקמתה של מערכת להסעת המונים. "תראו את ההצעות בעוד כמה חודשים", אמר הממונה על התקציבים.

לדברי מרידור, במשרד האוצר מעריכים כי למערכת המטרו תהיה בשנותיה הראשונות תועלת ישירה למשק של כ-16 מיליארד שקל בשנה. "המטרו יכפיל את קיבולת כניסת המועסקים למרכז העסקים הראשי של תל אביב, וזה תנאי הכרחי לצמיחה", אמר.

על רקע המתיחות בינו לבין שר האוצר, משה כחלון, והאי-ודאות באשר לזהותו של שר האוצר בממשלה החדשה המוקמת בימים אלה, אמר מרידור: "מבחינה פיסקלית, אנחנו לקראת שנה מאתגרת. אנחנו באמצע 2019, ונעשה כבר בה מהלכים כדי להתכנס למגבלות התקציב, אבל השנה המתאגרת יותר בעיני היא 2020. הסכומים בתקציב שצריך לכנס הם די גדולים - כאלה שלא הכרנו בשנים האחרונות. יהיו לכך השלכות, בלית ברירה, בצד ההוצאות וגם ההכנסות.

"נציע לממשלה החדשה מערך של פעולות. הכל צריך יהיה להיעשות בתוך מסגרת פיסקלית אחראית מאוד. יש לקבוע תקרת גירעון ולעמוד בה. ב-2018 וגם השנה אנחנו בכיוון של עלייה ביחס החוב-תוצר. צריך לעצור את זה כמה שיותר מהר ולחזור לכיוון יחס חוב-תוצר של 60%. החשב הכללי ואני עובדים בצמוד כדי לעמוד ביעד ההוצאה בשנה. זה אתגר לא פשוט ביחס לנתונים. השנה לא נעמוד בתקרת הגירעון, אבל מקווה שנתקרב למחוזות טובים, ושנצליח לכנס את התקציב למסגרות סבירות".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker