חגיגת המכוניות החדשות הקפיצה את קצב הצמיחה במשק ל-5.2%

לצמיחה תרמה גם עלייה ביצוא בקצב של 4.9% ■ ברבעון הנוכחי צפויה האטה – על רקע הנפילה ביבוא הרכב, לאחר עדכון נוסחת המיסוי הירוק

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
מגרש רכבים
מגרש רכביםצילום: Getty Images

התחזיות האופטימיות התממשו: התוצר המקומי הגולמי (תמ"ג) בישראל צמח ברבעון הראשון של 2019 בקצב המהיר ביותר זה כשלוש שנים – 5.2%. הנתון על קצב הצמיחה ברבעון האחרון של 2018 עודכן כלפי מעלה, מ-3.1% ב-3.9%. ברבעון השלישי צמח המשק בקצב של 2.8% (ללא שינוי לעומת הפרסום הקודם של נתוני הצמיחה).

לצמיחה המהירה ברבעון הראשון של 2019 תרמה האצה חריגה ביבוא הרכבים, ערב שינוי בנוסחת המיסוי הירוק - שנכנס לתוקף ב-1 באפריל והביא לייקור של דגמי מכוניות רבים. ברבעון השני צפויה האטה משמעותית בצמיחה, בעקבות הנפילה שחלה במכירות הרכב לאחר הזינוק במארס.

התמ"ג בניכוי מסים נטו על היבוא – נתון המנטרל חלק מההשפעות של יבוא הרכב המוגבר – צמח בקצב נאה גם הוא: 3.7%, לעומת 3% ברבעון האחרון של 2018 ו-3.4% ברבעון שלפניו. לצמיחת המשק ברבעון הראשון תרמו עלייה ביצוא (בקצב שנתי של 4.9%) ובהוצאה על צריכה ציבורית (בקצב שנתי של 1.2%).

את הנתונים על הצמיחה פירסמה היום (חמישי) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הפרסום הוא של אומדן ראשון, הצפוי להתעדכן משמעותית בחודשים הקרובים.

קצב הצמיחה במונחים שנתיים, בכל רבעון לעומת קודמו, באחוזים

ההוצאה על צריכה פרטית עלתה בקצב שנתי של 7.6% ברבעון הראשון (5.7% בחישוב לנפש), לאחר עלייה של 5% ברבעון הקודם ו-1.4% ברבעון השלישי של 2018. ההאצה בצריכה הפרטית הושפעה מזינוק חריג, בקצב שנתי של כמעט 600%, ברכישת כלי רכב לשימוש פרטי ברבעון הראשון של 2019.

ההשקעה בנכסים קבועים עלתה בקצב שנתי של 10% - לאחר זינוק בקצב של 14.2% ברבעון הקודם. גם נתון ההשקעה מושפע מיבוא הרכב; ההשקעה בכלי תחבורה יבשתיים זינקה ברבעון הראשון בקצב של 860%, לאחר עלייה בקצב של 13.5% בלבד ברבעון הקודם. ההשקעה בבנייה למגורים נמשכה, אך התמתנה: היא ירדה בקצב של 0.9%, לעומת ירידה של 4.5% ברבעון הקודם. לעומת זאת, ההשקעה בבנייה שלא למגורים ובעבודות בנייה אחרות עלתה ברבעון הראשון בקצב של 7.8%.

היצוא (בניכוי יהלומים וחברות הזנק) עלה בקצב של 4.9%, לאחר עלייה בקצב של 0.8% ברבעון הרביעי של 2018. יצוא היהלומים צלל בקצב שנתי של 64.7%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker