המדד עלה באפריל ב-0.3% בלבד; מחירי הדירות מתייצבים

האינפלציה ב-12 החודשים האחרונים ירדה מעט, ל-1.3% ■ סעיפי המזון והדיור במדד ירדו ■ במחירי הדירות נרשמה עלייה חודשית של 0.1% - לאחר עלייה של 0.7% בחודש הקודם

אבי וקסמן
הדר חורש
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים8
בניית דירות
בניית דירותצילום: אייל טואג

מדד המחירים לצרכן עלה ב-0.3% באפריל 2019 - בעוד מרבית החזאים העריכו כי יעלה בשיעור חד יותר, 0.6%-0.5%. העלייה המתונה במדד הורידה את האינפלציה בפועל (העלייה במדד ב-12 החודשים האחרונים) ל-1.3%, לעומת 1.4% במארס, 1.2% בפברואר ובינואר, ו-0.8% בדצמבר. ההתמתנות באינפלציה בפועל עשויה לשמש שיקול נגד העלאת ריבית בנק ישראל בהחלטת הריבית שתתקבל ביום שני הקרוב.

לפי נתוני המדד שפירסמה הערב (רביעי) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, באפריל בלטו בעליות מחירים סעיפי הפירות הטריים והתחבורה, שעלו ב-1.5% כל אחד, וסעיף התרבות והבידור, שעלה ב-1.1%. את העלייה במחירי התחבורה הובילה התייקרות של 2.9% בדלק ושמן לכלי רכב. 

סעיף המזון במדד ירדו באפריל ב-0.3%, וסעיף הדיור במדד - המבוסס בעיקר על שכר דירה - ירד ב-0.1%. למרות העלייה במחירי הפירות הטריים, סעיף הירקות והפירות כולו נותר ללא שינוי.

מחירי הדירות התייצבו בשני החודשים הראשונים של השנה. מדד מחירי הדירות עלה 0.1% בחודשים פברואר-מארס בהשוואה לחודשיים הקודמים. העלייה השנתית מסתכמת ב-0.5%, שיעור זניח המצביע על יציבות מחירים.

בהתבוננות לפי מחוזות, מחירי הדירות עלו בפברואר-מארס בצפון (ב-1.6%), בירושלים (0.3%) ובתל אביב (0.2%). לעומת זאת, הם ירדו במחוזות הדרום (0.5%), המרכז (0.3%) וחיפה (0.1%). 

בסיכום שנתי בלט מחוז חיפה עם עליית מחירים של 2.2%, והדרום עם 1.9%. במחוז תל אביב ירדו המחירים בסיכום שנתי בשיעור של 1.1% ובמחוז ירושלים ב-0.8%. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker