ראש הרשות לאיסור הלבנת הון: "תשלום מס נהפך לערוץ להלבנת כספים"

שלומית ווגמן-רטנר: "יש להקים בתי משפט ייעודיים בתחום הלבנת ההון כדי להתמודד באופן אפקטיבי עם חילוט רכוש" ■ מנהל רשות המסים, ערן יעקב: "הבנקים צריכים לנהל סיכונים, ולא לחסום כל פעילות שיש בה פוטנציאל לסיכון, כמו מטבעות קריפטו"

אבי וקסמן
אבי וקסמן
שלומית ווגמן רטנר
שלומית ווגמן־רטנר, ראשת הרשות לאיסור הלבנת הוןצילום: עופר וקנין

"תשלום מס נהפך לערוץ להלבנת כספים" – כך אמרה ראש הרשות לאיסור הלבנת הון ומימון טרור, ד"ר שלומית ווגמן-רטנר, בכנס בנושא פשיעה כלכלית שנערך היום (שני) בתל אביב. לדבריה, בתפישה הקלאסית עבריינים נמנעים מתשלום מסים, ואילו כיום עבריינים מתוחכמים ברחבי העולם מבקשים לנצל את מערכת המס כדי להלבין כספים.

ווגמן-רטנר אמרה כי עבריינים מנסים לנצל הסכמי שומה עם רשויות מס והסדרי גילוי מרצון כדי לבצע הלבנת הון גלובלית, ומשתמשים גם בחשבוניות פיקטיביות. לדבריה, "יש להדק את שיתוף הפעולה בין הרשות לאיסור הלבנת הון לרשות המסים בזיהוי של הנושאים האלה. עם זאת, בהליכי גילוי מרצון, בדיקת הכסף שנכנס לישראל מוטלת גם על המגזר הפיננסי".

ווגמן-רטנר הוסיפה כי ישראל עומדת בהנחיות שפירסם כוח המשימה הבינלאומי לאיסור הלבנת הון ומימון טרור (FATF) נגד ניצול לרעה של תשלומי מס. היא דיברה בכנס השנתי השני בנושא פשיעה כלכלית ואיסור הלבנת הון של לשכת עורכי הדין, שנערך ביוזמה משותפת שלה ושל עו"ד יעל גרוסמן, יו"ר משותפת של ועדת איסור הלבנת ההון בלשכת עורכי הדין.

ווגמן-רטנר אמרה כי אף שישראל קיבלה ציון כללי טוב מאוד בביקורת על משטר איסור הלבנת ההון בה שערך FATF, היא בלטה לרעה בביקורת בנושא הרגולציה על גופים שאינם פיננסיים – כגון סוחרים בזהב ובאבנים יקרות, ונותני שירותי נדל"ן ונאמנות. "אלה גופים שנמצאים מחוץ לרגולציה וצריכים להיכנס פנימה", אמרה. כמו כן, לדבריה, ב-FATF העירו לישראל על כך שהרגולטורים אינם עושים שימוש מספיק בסמכותם להטיל סנקציות.

ערן יעקב, מנהל רשות המסיםצילום: דודו בכר

ווגמן-רטנר טענה כי "יש צורך בהקמת בתי משפט כלכליים ייעודיים בתחום הלבנת ההון כדי להתמודד באופן אפקטיבי עם חילוט רכוש". היא קראה לוועדת החוקה שתקום בכנסת החדשה להסדיר במהירות האפשרית את הרגולציה על נותני שירותים בנכסים וירטואליים (כגון מטבעות קריפטו), באמצעות תיקון לצו איסור הלבנת הון. "הסיכון בשימוש בנכסים וירטואליים הוא ברור – ארגוני טרור, למשל, יכולים להשתמש בהם", אמרה.

"הכסף ילך למקום אחר"

מנהל רשות המסים, ערן יעקב, נשא דברים בכנס גם הוא, והדגיש כי הרגולטורים וגם המגזר הפיננסי נדרשים לבצע ניהול סיכונים חכם, ולא לחסום באופן קטגורי כל פעילות שיש בה פוטנציאל לסיכון – כגון פעילות במטבעות קריפטו. פעילים במטבעות קריפטו מתלוננים כי הם נתקלים מצד הבנקים בחשדנות ולא אחת גם בסירוב לנהל את כספם, בגלל חששם מחשיפה לסנקציות בגין הפרה של משטר איסור הלבנת ההון.

"עולם הבנקאות צריך לנהל סיכונים, לשאול את השאלות הנכונות ולהתייחס לדגלים אדומים", אמר יעקב. "אם מישהו שפעיל במטבעות וירטואליים חייב בתשלום מס, ואינו משלם מסים בישראל – בסוף כולם מפסידים מזה. יש כסף שמגיע ממקורות לגיטימיים ומבנקים לגיטימיים. להגיד 'לא' לכולם זה לא ניהול סיכונים".

לדברי מנהל רשות המסים, "אם לא נאפשר לכספי המסים שיכולים להגיע ממטבעות וירטואליים להגיע לאזרחי ישראל – נמנע מאזרחי ישראל זכות שמגיעה להם, ונפגע ביכולת של הכלכלה להתפתח, כי בסוף הכסף ילך למקום אחר, ואז כולם מפסידים".

יעקב התייחס גם למאבק של רשות המסים בשימוש בחשבוניות פיקטיביות. לדבריו, חשבוניות כאלה משמשות במרבית המקרים של פשיעה כלכלית, והמאבק בהן אינו רק מלאכתה של רשות המסים, וצריך להיות משימה משקית. החשיבות שבמאבק בחשבוניות הפיקטיביות, אמר, עדיין לא חילחלה די בצורך ברמת הענישה, העשייה והתפישה הציבורית. "השימוש בחשבוניות פיקטיביות אינו מאפיין רק משפחות פשע – הוא עובר כחוט השני מאותן משפחות ועד אחרון העוסקים שמשתמש בעסקות פיקטיביות לשם קיזוז כספים", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker