דו"ח ועדת הטייקונים

"הפיקוח על הבנקים לא משתף את רשות ני"ע בסוגיות שלמשקיעים יש בהן עניין רב"

ועדת הטייקונים ממליצה לעגן בחקיקה הוראות ברורות שיאפשרו העברת מידע מהפיקוח לרשות ניירות ערך ■ עוד נטען בדו"ח כי "רשות ני"ע אינה נוקטת צעדים נדרשים לתיקון, כמצופה מרשות עצמאית"

שלי אפלברג
שלי אפלברג
ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך
ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערךצילום: אמיל סלמן
שלי אפלברג
שלי אפלברג

"ממשק העבודה בין רשות ניירות ערך (ני"ע) לבין הפיקוח על הבנקים אינו מתפקד כראוי. הפיקוח אינו משתף בצורה סדירה את הרשות בסוגיות שלציבור המשקיעים יש בהן עניין רב. נראה כי הרשות משלימה לאורך זמן עם התנהלות זו, אינה נוקטת צעדים נדרשים לתקנה כמצופה מרשות עצמאית ואינה מתריעה בפני שר האוצר, הממשלה והכנסת על הצורך בתיקון ממשק העבודה עם הפיקוח בכלי חקיקה" - זוהי אחת המסקנות הנחרצות של ועדת החקירה הפרלמנטרית להסדרי אשראי ללווים גדולים בראשות איתן כבל, שפירסמה את הדו"ח המסכם שלה הבוקר (ג').

לאור זאת ממליצה הוועדה למחוקק לחזק במידה ניכרת בתיקוני חקיקה את שיתוף המידע בין המאסדרים העוסקים בפיקוח על המערכת הפיננסית – הפיקוח על הבנקים, רשות שוק ההון, רשות התחרות ורשות ניירות ערך.

לפי הוועדה, יש לדרוש כי הפיקוח יעביר לרשות לניירות ערך את כל דו"חות הביקורת שביצע בעשר השנים האחרונות ורלוונטיים לרשות ניירות ערך לשם מילוי תפקידיה. כמו כן, על הפיקוח לצרף דו"ח הנוגע לאירועים רלוונטיים שהפיקוח מסר בעניינם מידע חלקי לרשות ניירות ערך, או לא מסר מידע כלל.

החשש העמוק של הוועדה היה כי חובת הגילוי הנאות בכל הנוגע לתאגידים בנקאיים בישראל אינה מתמלאת כנדרש. חשש זה התעורר לאחר שהתגלה בדיונים כי 15 בכירים שכיהנו בבנקים הישראלים "הוזזו" מתפקידם לאחר התערבות המפקח על הבנקים, אך הגופים כשלו במתן דין וחשבון מלא לבעלי המניות - זאת, אף שהם נדרשים לשלוח לבורסה דיווח המסביר את  הסיבות לסיום הכהונה.

"הוועדה רואה בחומרה את האפשרות כי ייתכנו מקרים שבהם בנקאים בכירים שהוזזו במעורבות הפיקוח הוצגו לציבור המשקיעים כהזזות או כפרישה מרצון של בכירים מתפקידם בתאגיד הבנקאי, תוך אי-יידוע רשות ני"ע הן על המעורבות הרגולטורית והן על האירועים שהביאו להזזה. מידע זה, שידוע כמובן בתוך הבנק עצמו וידוע בבנק ישראל, הוא מידע חשוב ביותר לקיומו של שוק ניירות ערך תחרותי ומשוכלל, ולמרות זאת, הוא מוסתר מציבור המשקיעים" - נכתב בדו"ח.

עדות מטרידה

עוד הבחינה הוועדה כי הסתבכותו של בנק לאומי בפרשת העלמות המסים בארה"ב - הועלמה מעיניהם של רשות ני"ע ושל הפיקוח על הבנקים. הפרשה הסבה ללאומי נזק כלכלי כבד של 400 מיליון דולר קנס. בשעה שבנק לאומי ידע כי הסתבך בחקירות כבר ב-2008, הפיקוח על הבנקים התוודע לפרשה הבעייתית רק ב-2011. ואולם הבנק המשיך להסתיר את הפרשה מבעלי המניות ורשות ני"ע. נודע לה על כך רק בעקבות פרסומים בעיתונות ב-2014.

חדוה בר, המפקחת על הבנקים, בדיוני הוועדה
חדוה בר, המפקחת על הבנקים, בדיוני הוועדהצילום: יצחק הררי / דוברות

עדותה של ענת גואטה, יו"ר רשות ניירות ערך, על כך כי הרשות עדיין לא סיימה לברר ולבחון את העניין, הטרידה לא מעט את אנשי הוועדה, שכתבו בדו"ח כי "הוועדה רואה בעייתיות רבה בחוסר הבהירות בעניין התנהלותה של הרשות בנושא האי-דיווח של בנק לאומי על פעילותו בנושא העלמות המס עד 2011, עת נחשף ציבור המשקיעים לחקירה שהתנהלה בארה"ב בנושא העלמות המס".

בעקבות כך, הומלץ כי המחוקק ידרוש מרשות ני"ע להגיש דו"ח מקיף וממצה בנושא האי-דיווח של התאגידים הבנקאים לבורסה על פעילותם בסיוע להעלמות מס בשנים שלפני חשיפת הפרשה על ידי חקירות הרשויות האמריקניות לוועדה פרלמנטרית, שתוקם לפיקוח על רשויות הפיקוח הפיננסיות. בדו"ח תפרט רשות ניירות ערך את כל מהלכי האכיפה שנקטה בעניין זה, ככל שנקטה.

לאחר שיו"ר הרשות הודתה כי "יש לא מעט תחומים שבהם שוק ההון שלנו נמצא בפיגור יחסית לשווקי הון מתקדמים בעולם", הוועדה המליצה כי הרשות תפרסם דו"ח שיצביע על הנושאים המרכזיים בתחומי אחריותה המביאים לפיגור יחסי בשוקי ההון בישראל לעומת שוקי ההון המתקדמים בעולם, ויכלול תוכנית עבודה לסגירתם.

המטרה: למנוע שימוש בחשבונאות יצירתית

הוועדה מעוניינת כי הדו"ח יכלול גם התייחסות לתת ההסדרה של תחום החיתום - לאחר שעופר גרינבאום, שעובד כיום בפועלים אי.בי.אי, נתפס בלשונו כשאמר שהיום חד-משמעית לא היה מוציא חלק מההנפקות שהוציא; או שנגה קנז, לשעבר מנכ"לית רוסאריו קפיטל, הודתה כי חוק החיתום אינו מייצר חבות של אף אחד מהחתמים לבדוק את התשקיף ולחתום עליו.  

נגה קנז
נגה קנזצילום: תומר אפלבאום
מנכ"ל הפועלים אי.בי.אי חיתום, עופר גרינבאום
עופר גרינבאוםצילום: דודו בכר

עוד ביקשה הוועדה לראות כי יוקם מוסד לפיקוח חיצוני על רואי חשבון וכי יחילו חובת חתימה אישית על חוות דעת של שותף הביקורת האחראי על התיק.

הוועדה המליצה יקדמו את החוק שאותו ניסתה לקדם רשות ניירות ערך ונתקע במשרד המשפטים - הנוגע לתיקון מבחני החלוקה. זאת, במטרה למנוע בעתיד שימוש בחשבונאות יצירתית ואגרסיבית, שאפשרת חלוקת רווחים רעיוניים. המטרה בכך היא למנוע באופן מוחלט הישנותם של מקרים שבהם חברות כמו אי.די.בי קרסו לאחר חלוקת רווחים לא-ממשיים.  

בשביל שהרשות תוכל לקדם את החוק, היא ביקשה לתקן את החקיקה כך שסמכויותיה יורחבו – שתוכל בעצמה לבצע שינויים בהוראות הנוגעות לתאגידים מדווחים מבלי לעבור בכנסת. הוועדה תומכת בבקשה זו, אך בגלל שמדובר בעקיפה של השלטון נראה כי ההמלצה תוגש להכרעה של כלל חברי הכנסת.

מהרשות לני"ע נמסר: "הרשות מודה לוועדה, תלמד את הדו"ח ותבחן את ההמלצות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker