בג"ץ הורה לכחלון לייקר את החלב לפני כחודש - אבל הוא מחכה לבחירות

בכיר באחת המחלבות: "בכל יום שבו כחלון מתמהמה עם החתימה, הוא גורם לכך שההתייקרויות לאחר הבחירות יהיו גבוהות יותר - המחלבות מחויבות לשלם מחיר גבוה לרפתנים ולמכור במחיר נמוך את המוצרים. נוצר פער שיבוא לידי ביטוי בהעלאה הבאה"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שר האוצר, משה כחלון
שר האוצר, משה כחלוןצילום: אלכס קולמויסקי

שר האוצר, משה כחלון, עדיין לא חתם על צו להעלאת מחיריהם של החלב ומוצריו שבפיקוח מחירים ב-3.4% - אף שחלף כחודש מאז הורה לו בג"ץ לעשות כן. כחלון, שהסקרים צופים ירידה חדה בכוחה של מפלגתו, כולנו, בבחירות שייערכו בשבוע הבא, אינו צפוי לחתום על הצו עד הבחירות.

מחירי המוצרים נותרו בינתיים ללא שינוי. "בכל יום שבו כחלון מתמהמה בחתימה, הוא גורם לכך שההתייקרויות לאחר הבחירות יהיו חדות יותר", אמר בכיר באחת המחלבות. "בכל יום שבו המחלבות מחויבות לשלם מחיר גבוה לרפתנים, ולמכור במחיר נמוך את המוצרים - נוצר פער, שיבוא לידי ביטוי בהעלאה הבאה".

פסק הדין של בג"ץ פורסם ב-4 במארס - לאחר כמעט שנה שבה כחלון סירב לאמץ את ההמלצה של ועדת המחירים המשותפת למשרדי האוצר והחקלאות. הוועדה המליצה להעלות את מחיריהם של מוצרי החלב בעקבות ההתייקרות שחלה בעלויות הייצור, ובמיוחד במחיר המפוקח שמשלמות המחלבות לרפתנים בגין החלב הגולמי (מחיר המטרה). שופטי בג"ץ קיבלו את העתירה שהגישה תנובה נגד כחלון, וקבעו כי כחלון לא סיפק נימוק קביל לסירובו לאמץ את ההחלטה של ועדת המחירים. הסירוב של כחלון לייקר את מוצרי החלב בשנה האחרונה פגע במחלבות המייצרות את מוצרי החלב שבפיקוח מחירים - תנובה ובטרה, שהיתה גם היא צד לעתירה לבג"ץ.

חודש לפני הפסיקה בעניין החלב, נחל כחלון תבוסה נוספת בבג"ץ - כשבית המשפט קיבל עתירה אחרת נגד שר האוצר, והורה לו להשוות את מס הקנייה החל על סיגריות ועל טבק לגלגול עצמי. בניגוד לפסק הדין בעניין הטבק, שהורה לכחלון לפעול לשינוי המצב "באופן מיידי", בג"ץ לא קבע מועד כלשהו לייקור החלב. במקרה של הטבק, נדרשו לכחלון 16 יום בין מתן פסק הדין לפרסום הצווים שבאמצעותם הוציא השר לפועל את הנחיות בג"ץ.

טבק לגלגול
טבק לגלגולצילום: Bloomberg

בהודעה שפירסם בעקבות פרסום פסק הדין בעניין החלב, תקף כחלון את החלטת בג"ץ וכינה אותה "פגיעה ישירה בצרכן ובמשפחה הישראלית". הוא טען כי החלטתו של בית המשפט "נגועה בחוסר רגישות חברתית ובחוסר איזון מוחלט בין שיקולים של בצע כסף לבין טובת הציבור". לאחר מתן פסק הדין, כחלון בחן אפשרות להאיץ את הפחתת המכסים על גבינות ומוצרי חלב אחרים - צעד שהיה עשוי לפגוע בתנובה - אבל התחוור לו כי מהלך כזה אינו אפשרי בתקופת הבחירות. תנובה, מצדה, הודיעה כי גם אם הצו להעלאת המחירים ייחתם ללא דיחוי, היא תייקר את מוצרי החלב שבפיקוח רק לאחר פסח, וממילא לאחר הבחירות. צעד כזה של תנובה היה דורש הסכמה גם של הקמעונאים.

פיקוח המחירים חל על חלב רגיל, חמאה רגילה, אשל, גיל, שמנת חמוצה 15% שומן, שמנת מתוקה 38% שומן, גבינה לבנה 5% וגבינה צהובה (במעדנייה) מהמותגים עמק וגלבוע. ייקור בשיעור 3.4% יעלה את מחיריהם של מוצרים אלה ב-20-4 אגורות לאריזה, ואת מחירי הגבינה הצהובה ב-14-13 אגורות ל-100 גרם.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker