התאחדות התעשיינים תאלץ להשיב זמנית עובד שטען להגנה כחושף שחיתויות והתלונן על ברוש

בית הדין לעבודה קבע כי יש להחזיר לעבודה את רו"ח אלי גרינבלום, שפוטר לאחר שהגיש מסמך תלונה שחשף התנהלות לא תקינה, לדעתו, של בכירים בהתאחדות ■ התאחדות התעשיינים: "התלונה נבדקה במלוא הרצינות על ידי צוות בודקים ונמצאה חסרת בסיס"

אורה קורן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשיינים
שרגא ברוש, נשיא התאחדות התעשייניםצילום: עופר וקנין

בית הדין לעבודה בתל אביב הורה היום (ה') להתאחדות התעשיינים להשיב לעבודה את רו"ח אלי גרינבלום, ולשלם את משכורתו החל מיום פיטוריו - לפני כשלושה חודשים - עד לבירור המלא של התביעה שהגיש נגד ההתאחדות. הדיון המלא בתביעה יחל בסוף מאי 2019.

באוקטובר 2018 שיגר גרינבלום - שכיהן כיו''ר ועדת כספים וניהול בהתאחדות התעשיינים במשך 16 השנים האחרונות - לחברי ועדת הביקורת של ההתאחדות מסמך המפרט מהלכים בלתי תקינים, להערכתו, שבוצעו במוסדות ההתאחדות. בין היתר תיאר גרינבלום מהלכים שהיה מעורב בהם בעצמו מתוקף תפקידו בהתאחדות. המסמך מתמקד בהתנהלות לא תקנית, לכאורה, של נשיא ההתאחדות, שרגא ברוש; מנכ''ל ההתאחדות, רובי גינל; ומנכ''ל התאחדות התעשיינים לשעבר, יודקה שגב.

בעקבות תלונתו של גרינבלום הוקמה בהתאחדות ועדת ביקורת יעודית לבחינת התלונות, אבל בהקמה היו מעורבים, לכאורה, חלק מהאנשים שהתלונות התייחסו אליהם. ועדת הביקורת קבעה כי מרבית טענותיו של גרינבלום אינן מוצדקות, אך סירבה לחשוף בפני גרינבלום את דו''ח הביקורת המסכם את מסקנותיה, למרות בקשות חוזרות ונשנות מצדו לקבל לידיו את הדו"ח.

פיטורים פתאומיים - ללא שימוע

בסמוך למועד הגשת התלונה יצא גרינבלום לחופשת מחלה, ובינואר 2019 הודיע גינל לגרינבלום על סיום עבודתו בהתאחדות, בין השאר עקב חוסר האמון השורר ביניהם בעקבות הגשת מסמך התלונה, שלטענתו של גינל הוגש לא בתום לב. גרינבלום טען כי ההתאחדות החליטה לסיים את העסקתו ללא מתן הזכות לשימוע בעל פה, אם כי ניתנה לו ההזדמנות לשימוע בכתב.

לאחר פיטוריו הגיש גרינבלום באמצעות עו"ד סיגל פעיל ואדר שוורץ בקשה לסעד זמני, להשיבו לעבודה מתוקף חוק הגנה על עובדים (חשיפת עבירות ופגיעה בטוהר המידות או מינהל תקין), עד לסיום בירור ההליכים בין הצדדים.

בהחלטתו היום דחה בית הדין, בראשות השופט דורי ספיבק, את טענות התאחדות התעשיינים, ובהן הטענה כי ההתאחדות אינה גוף ציבורי כהגדרת החוק להגנת חושף שחיתות מפיטורים, ולכן גרינבלום אינו זכאי להגנה כזאת. בנוסף נדחתה טענת ההתאחדות שלפיה התלונה של גרינבלום היתה תלונת שווא שנעשתה לא בתום לב. גם טענת ההתאחדות שהפיטורים לא נבעו מהתלונה נשללה על ידי בית הדין, שקבע כי ההתאחדות לא הצליחה להוכיח כי בשנתיים האחרונות להעסקתו של גרינבלום היא לא היתה מרוצה מהתנהלותו.

בהחלטה נמתחה ביקורת על כך שההתאחדות סירבה לחשוף בפני בית הדין את דו''ח הביקורת המלא, בן 100 העמודים, שנערך לגבי התלונה של גרינבלום. זאת, אף שההתאחדות טענה כי הדו"ח הפריך את התלונות של גרינבלום נגדה.   

"מחדל אי-הגשת הדו"ח מצטרף לכך שהמשיבה בחרה לא להביא כעדים אף לא אחד משני הבודקים החיצוניים שתמכו במסירת הדו''ח לעיונו של גרינבלום", קבע בית הדין. עוד צוין: "העד היחיד מטעם ההתאחדות היה המנכ"ל רובי גינל, שחלקים מן התלונה מתייחסים אליו. מובן שאין לדעתנו מקום לתת משקל של ממש לעדותו שהתלונה היתה חסרת יסוד וחסרת תום לב".

בית הדין חייב את ההתאחדות בתשלום שכר טרחה של 7,500 שקל. גרינבלום יוצג בהליך על ידי עו"ד סיגל פעיל ואדר שוורץ ממשרד סיגל פעיל ושות'.

בית הדין הארצי לעבודה קיבל באחרונה את בקשת התאחדות התעשיינים והורה לעכב עד אמצע אפריל את החלטת בית הדין האזורי. ב-16 באפריל יתקיים בבית הדין הארצי לעבודה הדיון המשפטי בתלונת גרינבלום נגד פיטוריו מהתאחדות התעשיינים. את ההתאחדות מייצג משרד עורכי הדין הרצוג, פוקס, נאמן.

מהתאחדות התעשיינים נמסר: "אנו לומדים את ההחלטה ובוחנים את האפשרויות המשפטיות הקיימות בפנינו. ברקע הדברים יש לזכור כי התלונה נבדקה במלוא הרצינות על ידי צוות בודקים בראשותו של אב בית הדין הארצי לעבודה (בדימוס), השופט סטיב אדלר, בהיקף של מאות שעות בדיקה, ונמצאה חסרת בסיס ואף נקבע כי הוגשה בחוסר תום לב".

ממשרד עורכי הדין הרצוג, פוקס, נאמן, שמייצג את התאחדות התעשיינים בנושא, נמסר: "אנו לומדים את ההחלטה, הגם שעל פני הדברים היא נראית שגויה וכזו שנפלו בה טעויות בסיסיות. העסקתו של גרינבלום הסתיימה על רקע כשלים מהותיים ומתועדים בתפקודו. גם הטענות שהעלה נגד התאחדות התעשיינים נבדקו על ידי בודקים חיצוניים בכירים בראשות שופט ונקבע כי לא נמצא בסיס לטענותיו. כך שאין כל הצדקה להחזירו לתפקידו ולו גם באופן זמני".

עו"ד סיגל פעיל, שמייצגת את גרינבלום, מסרה בתגובה: "אנחנו שמחים על ההחלטה לבטל את הפיטורים, ומאמינים שהיא שיעור חשוב ומרכזי בחובה לשמור על החוק ועל תקינות מנהלית. ההחלטה הפסולה של ההתאחדות בנוגע לפיטורים, שבוטלה היום בצדק על ידי בית הדין לעבודה, היתה נגועה בשיקולים זרים, שהיו מונעים מהעובדה שעובד בכיר בהתאחדות העז להגיש תלונה נגדה, וזאת אין לאפשר".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker