באיזה גיל נצא לפנסיה? העלייה בגיל הפרישה בפועל מתחילה להיבלם

העלאת גיל הזכאות לקצבת הזיקנה הצליחה להביא לעלייה בגיל הפרישה האפקטיבי – אבל נראה כי השפעה זו קרובה למיצוי ■ בנק ישראל: העלאה נוספת של גיל הפרישה תתרום לרווחתן הכלכלית של נשים לאחר הפרישה

אבי וקסמן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נגיד בנק ישראל, פרופ' אמיר ירון
אבי וקסמן

העלאת גיל הזכאות לקצבת הזיקנה לנשים ולגברים בישראל, שנעשתה בהדרגה ב-2009-2004, הצליחה להביא לעלייה בגיל הפרישה האפקטיבי מעבודה – כך עולה מניתוח של חטיבת המחקר בבנק ישראל. הניתוח מחזק ממצאי מחקרים קודמים, שהעידו כי התעסוקה בקבוצות הגיל המבוגרות עלתה בעקבות העלאת גיל הפרישה.

לפי חוק גיל פרישה מ-2004, הועלה גיל הזכאות לקצבת הזיקנה של המוסד לביטוח לאומי (גיל הפרישה הסטטוטורי) מ-60 שנה ל-62 לנשים, ומ-65 ל-67 לגברים. המחוקק תיכנן להמשיך את העלאת גיל הפרישה הסטטוטורי לנשים ל-64, אבל הכנסת דחתה כבר כמה פעמים את המשך התהליך.

הניתוח החדש של בנק ישראל פורסם היום (שלישי), ויופיע גם בדו"ח בנק ישראל ל-2018, שיראה אור בסוף מארס. הוא בוחן עד כמה העלאת גיל הפרישה הסטטוטורי הביאה לעלייה בגיל הפרישה האפקטיבי – הגיל שבו מפסיקים לעבוד בפועל. בחינה זו נעשית בכמה גישות, מכיוון שבסטטיסטיקה הרשמית אין תיעוד לגיל הפרישה המוחלטת מכוח העבודה.

כל גישה לבחינת גיל הפרישה האפקטיבי הממוצע מניבה תוצאות שונות. לדוגמה, גיל הפרישה האפקטיבי של גברים שהשכלתם תיכונית או פחותה עלה לאחר העלאת גיל הסטטוטורי מ-64.3 ל-67.6 לפי גישה אחת (השיטה הדינמית), אבל רק מ-64.3 ל-64.6 לפי גישה אחרת (שיטת הקוהורטות). ההפרשים בגיל הפרישה האפקטיבי בקרב נשים היו משמעותיים יותר – לדוגמה, בקרב בעלות השכלה תיכונות או פחות, גיל הפרישה האפקטיבי עלה מ-60.9 ל-64.9 לפי השיטה הדינמית, ומ-62.1 ל-64.7 לפי שיטת הקוהורטות.

בכל מקרה, שתי השיטות מראות כי גיל הפרישה האפקטיבי עלה בכל הקבוצות – גברים ונשים, בעלי השכלה על-תיכונית או השכלה תיכונית ומטה - בעקבות העלאתו של גיל הפרישה הסטטוטורי. שתי השיטות מעידות גם על עלייה בולטת בגיל הפרישה האפקטיבי של נשים שהשכלתן תיכונית או פחותה: לפי בנק ישראל, "גיל הפרישה האפקטיבי שלהן השתווה הן לזה של הגברים באותה קבוצת השכלה, הן לזה של הנשים המשכילות יותר".

לפי השיטה הדינמית, נראה כי העלייה בגיל הפרישה האפקטיבי שחלה בעקבות העלאת גיל הפרישה הסטטוטורי "התמתנה באחרונה עד כדי עצירה", כותבים בבנק ישראל, "ואנו מייחסים זאת לכך שהעלאת גיל הפרישה הסטטוטורי בשנתיים מיצתה את השפעתה על הקוהורטות (שנתונים) שמגיעות עתה לגיל הפרישה".

עם זאת, מציינים החוקרים, ייתכן שגיל הפרישה האפקטיבי ימשיך לעלות גם ללא התערבות נוספת של המחוקק, נוכח העלייה בתוחלת החיים, "ומפני שהפנסיה הצוברת מעודדת פרישה בגיל מאוחר". לפי הגישה החלופית, שיטת הקוהורטות, מתקבלת תמונה שונה מעט – ובה העלייה בגיל הפרישה האפקטיבי נעצרה רק בקרב נשים וגברים שהשכלתם על-תיכונית.

"עיקרו של תהליך ההזדקנות עוד לפנינו"

קרנית פלוגצילום: תומר אפלבאום

ממצאי המחקר עשויים לחזק את תמיכתו המסורתית של בנק ישראל בהעלאת גיל הפרישה – תמיכה שהנגידה הקודמת, ד"ר קרנית פלוג, היתה מדובריה הבולטים. בבנק ישראל מציינים כי "העלאה נוספת של גיל הפרישה הסטטוטורי לנשים עשויה לתרום להגדלת החיסכון הפנסיוני של הנשים ולהגדלת רווחתן הכלכלית בעת הפרישה". לפי חוקרי הבנק המרכזי, "תוחלת החיים בישראל עולה בשנים האחרונות בקצב מהיר, אך עיקרו של תהליך ההזדקנות עוד לפנינו".

בנק ישראל מציין כי הניתוח שלו אינו מתייחס לאיכות התעסוקה ולגובה ההכנסות של הגברים והנשים שפרישתם נדחתה, "אולם ברור כי רבים מהם עובדים במשרות חלקיות". ייתכן שהיקף המשרה הופחת בגיל מבוגר, "וייתכן גם שמבוגרים מעדיפים משרה חלקית" מכיוון שבין גיל הפרישה הסטטוטורי לגיל 70, מותנית הזכאות לקצבת הזקנה של הביטוח הלאומי בהכנסות נמוכות מעבודה.

על פי בנק ישראל, כדי למנוע ירידה משמעותית בהכנסות העובדים בעקבות העלאה נוספת של גיל הפרישה, "חשוב להעלותו בהדרגה וליצור תנאים שיאפשרו לתמוך בהמשך הגידול בשיעורי התעסוקה ויאפשרו לנשים המעוניינות בכך להרחיב את היקפי המשרה בכל גיל".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker